..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Zamanı gelen bir düşüncenin gücüne hiçbir ordu karşı koyamaz. -Victor Hugo
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Osman AKTAŞ
12 Mart 2020
Değerler Eğitimi  
Osman AKTAŞ
Ben iki satırlık bir değerler eğitiminden söz etmek istiyorum; hani AKP'nin 18 yılda yok edip, yeniden kazandırmayı düşündüğü, ama başlamayı bir türlü beceremediği değerler eğitiminden...


:GC:
Ben iki satırlık bir değerler eğitiminden söz etmek istiyorum; hani AKP'nin 18 yılda yok edip, yeniden kazandırmayı düşündüğü, ama başlamayı bir türlü beceremediği değerler eğitiminden...

Bir öğretmen, bir gün, bir il milli eğitim müdürü nasıl bir varlık diye merak etmiş, "Gidip bir tanışayım" demiş. Az gitmiş, uz gitmiş, yol bitmiş, müdürlüğe varmış. Müdür kapıyı arkadan kilitlemiş, içeride, önemli bir konuda çalışma yapıyormuş. Öğretmen sekreterin yanında uzunca bir süre beklemiş. Sonra müdürün işi bitmiş. Kapının kilidi açılmış. Sekreter müdürün yanına girerek, bir öğretmenin kendisiyle görüşmek istediğini ve arkadaşlarından selam getirdiğini söylemiş. Müdür isteksizlik duygusunu yüzünün bütün hatlarında hissettirerek kabul etmiş.

Sekreter öğretmene müdürün kendisini beklediğini söylemiş. Öğretmen de müdürün odasına girerek selam vermiş. Eskilerin deyişiyle, müdür, yarım ağız da olsa, selamı almış. Bir zenginin kendisinden para isteyeceğini düşündüğü dilenciye bakar gibi bakıyormuş müdür. Öğretmen, yalnızca tanışmak istediğini söylemiş müdüre. Müdür müdürlüğünü konuşturup, bir masanın arkasında geniş ve yüksek bir koltukta oturduğunu fark ettirecek ya, öğretmene bir hoş geldin, bile demediği gibi, yer gösterip oturmasını sağlayacak nezakette de bulunamayacak kadar suratından kibir ve kabalık akıyormuş.

Öğretmen çok da şaşırmamış, çünkü bu sürümdekilerin ahlak ve medeniyetleri bundan daha yüksek değilmiş. Biraz saygısızlık olsa da, öğretmen izin istemeden iğretice bir koltuğa ilişmiş. Aralarında geçen dikkate değer bir konuşma olmamış. Öğretmen çıkmış makamdan.

İşte değerler eğitimi projesini hayata geçirecek yönetici ve bürokratlar bunlardan ibaret... Kendisinin, düşüncesinin ve varlığının insani anlamda hiçbir değeri olmayan bu garip varlıklar, acaba hangi değeri, kimin çocuklarına kazandıracaklar? Ki kendi varlıklarına daha bir değer katamamışlar, kendi çocuklarına bir değer katamamış olduklarından da eminim...

Bu iğrenç, yozlaşmış düşünce çöplüğünden ibaret olan bu beyinler, bu topluma, bu devlete bugüne kadar koltuklarını koruma çabası dışında ne kazandırabildiler. Dünyanın bir büyük devleti oluyoruz, bir dünya lideri atama yapıyor ve yaptığı atamadakilerin törel değerlerin “t”sinden bile haberleri yok.

Şimdi hangi yönetici kendinde olmayanı başka birine verecek? Tam bir trajikomik bir durum… En çok merak ettiğim de bu zavallı yaratıklar acaba kendi durumlarını fark edecek kadar zekiler mi, yoksa karambolden elde ettikleri bu acayip durumu farkında olmadan mı sürdürüyorlar.

12 Mart 20
GölcükSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırk Şehitli Bir Yürek
Medya: Termik Yalan Santralı
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme
Yurttaşlarıma Açık Telkin
Asaletten Uzaklara Adalet
"Put Adam" ve Yazan Nemrut Üzerine
Canan Kaftancıoğlu'na Suç İsnadı
Yaşanılan / Yaşatılan Paradoks
Düzenbaza Hile Bekçisi
Milli Eğitim Bakanına Açık Mektup

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Göğüs Kafesinde Kuş Yetiştiren Şair: Şükrü Çanku
Feraset Zamanı
Yakın Çekim Faraziye
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Yıllık Yatırım Politikası
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Bir Korku Seansında Korkulacakların Saptanması
Alışılan Ölümler
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Köşebent [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.