..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bu hafifçe kenara itilecek bir roman değil. Daha büyük bir şiddetle uzağa fırlatılmalıdır. -Dorothy Parker
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Meslekler & İş Yaşamı > Ö.Gökhan Ergüven
27 Haziran 2020
Savunmam  
Ö.Gökhan Ergüven
-Sanık ayağa kalk. Hayatın olağan akışına karşı çıkmakla suçlanıyorsun. Bir diyeceğin var mı? -Var hakim Bey. İzninizle savunmamı kendim yapmak istiyorum. Bugünlerde avukat bulma zorluğumu takdir edersiniz. -İzin verildi. Başla.


:DD:


-Sanık ayağa kalk. Hayatın olağan akışına karşı çıkmakla suçlanıyorsun. Bir diyeceğin var mı?
-Var hakim Bey. İzninizle savunmamı kendim yapmak istiyorum. Bugünlerde avukat bulma zorluğumu takdir edersiniz.
-İzin verildi. Başla.
Giriş
     Öncelikle sayın hakim siz hayali bir hakimsiniz, bende bu satırları yazmaya başladıktan sonra artık ben değilim. O yüzden gerçeğin nerede bittiğini veya kurgunun nerede başladığını kimse bulamaz. Ben bile. Davayı usül yönünden değilde ,özü yönünden yargılamanızı arz edeceğim.
     Ben insanların birbirine gülümseyerek ve saygı içinde kurallara bağlı yetiştiği bir kasabada doğdum. Caddeleri de bilirim, arka sokakları da. Caddelerde de ne olduğunu bilirim, arka sokaklarda da. Bir zamanlar bir arkadaşım yetişilen bölgelerin suç işleme yönelimine etkisi üzerine bir doktora tezi hazırlıyordu. Ne oldu sonucu bilmem. Ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim. Arka sokaklar caddelerden farklıdır. Oralarda kanunun seni koruması daha zordur. Hele iyi eğitim alamayan gençler mahalle kültürü diye bir kavramla tanışırlar. Hani zamanında bir sosyolog tanımlamıştıya öyle işte. Ben ikisinin tam ortasındaydım. Zamanında çok değerli bir hocamın dediği gibi de demokrasi dediğimiz şey ekonomik refah olmadan yeşermiyor işte. Yüksek huzurlarınızda bunu telafuz etmekten çok büyük hicab duyuyorum ama cinsel özgürlük falan diye bir kelimeyi orada telafuz ederseniz sizi ben bile kurtaramam. Neyse konuya dönelim hakim bey. Değerli vaktinizi yeterince aldım. İşte ben ve arkadaşlarım o sınırda büyümeye çalışırken yazları basketbol oynayarak, kışın ise üniversite sınavına hazırlanarak bir çıkış yolu arıyorduk. Arasıra arka sokaklarda ufak tefek kavgalara da karışmıyor değildik. Çocukluk işte. Ben işte bu ahval ve şeraitte büyüdüm.
Gelişme
     Üniversite sıralarına oturduğumda o çok heveslendiğim bilimle tanışacağım için heyecanlıydım. Hiç olmazsa biraz olsun nefes alacağımı düşünmüştüm. Hayalimde büyük bir fırtına vardı. Kaosun doğurduğu aydınlık sabahlar hayal ediyordum. Oldu mu? İsterseniz gelin bunu ülkenin geleceğinden umutlu gençlerin yarınlarına bırakalım. Zaten hep öyle olmuyor mu?
Yalnız burada bir anektod meseleyi ilgilendirdiği için anmadan geçemeyeceğim. Sosyal içerikli derslerin birinde sanat konusunda ihtisas yapmış bir akademisyen benden bir kavgamı anlatmamı istedi. İlginç değil mi? Ben yıllarca kavgadan, şiddetten, kan ve gözyaşından köşe bucak uzak dururken benden bu istendi. Tabiki sayın hakim sizinde tahmin edeceğiniz üzere nasıl dayak yediğimizi, ağzımızı burnumuzu nasıl kırdıklarını ve kız yüzünden dayak yiyen çocuğu nasıl kurtardığımızı anlattım. Bir bak burasıda nasıl şişti demediğim kaldı sayın hakim. Şiddeti övmenin suç olduğunu bu sayın akademisyen bilmiyor mu acaba sayın hakim ?
Sonuç
     Sonra işte askere gittim. Askerde olanların bir kısmını herkes gibi anlattım. Herkesin yaptığı gevezelikler işte. Diğerlerini anlatamam. Maazallah devletin sırlarını ifşa falan. Çekilir dert değil bu yaştan sonra. İşimle ilgili bilgilerde öyle. Kağıt imzalattılar valla. Siz daha iyi bilirsiniz. Ama izninizle şunu söyleyeyim. Hani Nasreddin Hoca’nın bir hikayesi varya padişahın gönderdiği filler köylünün canına tak edince hocadan rica etmişler şu filleri azaltmak için ricacı ol diye. Hoca da padişahın karşısına çıkınca bakmış arkasında kimse yok o da demiş bu filler az geldi. Hikaye buna dönmesin diye diyorum ben kendi halinde bir adamım. Bugüne kadar hep yalnız yaşadım. Böyle de gider heralde. Hayatın doğal akışını durdurmak benim işim hakim bey. Bunun eğitimini aldım.Diyeceklerim bu kadar.
-Gereği düşünüldü. Yaz kızım.
     Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yüzleşme II
*aşk*
- Araf -
Bayram
Bir An
Palyaço
Zamanı Geldi
Yalnızlık Manifestosu
Ah Bir Ataş Ver
Yolculuk

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Alfabe [Şiir]
Karaduman [Şiir]
Heykeller Uçamaz [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Sessizliğin Ötesinde [Şiir]
Bir Gün Uyanırsan [Şiir]
- Oyun - [Şiir]
İzlerin [Şiir]
Pervane [Şiir]
Ayın Karanlık Yüzü [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

bilmezler yalnız yaşamayanlar nasıl korku verir sessizlik insana insan nasıl konuşur kendisiyle nasıl konuşur kendisiyle. . . Orhan Veli Kanık

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.