..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilinç ruhun sesidir, tutkular ise bedenin. -Rousseau
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sanat > Ahmet Zeytinci
31 Ağustos 2020
Şair Olmak da Güzel İnsan Olmakta  
Ahmet Zeytinci
Bir toplumsal dayanışma yeri aslında edebiyat siteleri... Kimimiz solcu, kimimiz sağcı, kimimiz orta yolcu, her ne ararsan var özetle... Benim bir fikrim, siyasi bir görüşüm vardır illaki, sizin de vardır, biliyorum. Kimselere dayatmadıktan sonra, benim gibi düşüneceksin, o konuyla alakalı yazacaksın, diye, bir sorun yok.


:BBD:
Her şiir yazan şair mi, sorusunu sorduğumuz zaman, buna olumlu bakanlarda, olumsuz bakanlarda illaki olacaktır... Her yazı yazan yazar olmadığı gibi, her şiir yazana da şair diyemeyiz. Bu gün edebiyat sitelerinde on binlerce insan kalem oynatıyor, klavye tuşluyor... Ne için yazıyorlar, nedir amaçları? Meşhur olmak mı, herkesin kendilerinden bahsetmesi mi, adı sanı duyulmamış bölgesel televizyonlarda boy göstermek mi? Hiç sanmıyorum! Bir çok insanın şiir yazıp da meşhur olmak umurunda bile değil, anladığım kadarıyla... Rahatlamak için, deşarj olmak için, hey burada ben de varım, demek için yazıyorlar...

Bir toplumsal dayanışma yeri aslında edebiyat siteleri... Kimimiz solcu, kimimiz sağcı, kimimiz orta yolcu, her ne ararsan var özetle... Benim bir fikrim, siyasi bir görüşüm vardır illaki, sizin de vardır, biliyorum. Kimselere dayatmadıktan sonra, benim gibi düşüneceksin, o konuyla alakalı yazacaksın, diye, bir sorun yok.

Şair olursunuz, olmaya, kimine göre dünyanın en zor işi ise de, öyle düşünmeyenler da var, onlara göre de çocuk oyuncağı şiir yazmak... ’’Her üç kişiden dördü şairdir Türkiye’de’’ demiş Aziz Nesin Usta... Ben bakıyorum kendi şiirlerime, dördüncülük garanti nasılsa diyorum Ahmet, kendi kendime, öyle avunuyorum, avutuyorum kendimi... Sizi bilmem!

Hem şair, hem de insan, hem yazar, hem de vicdanlı bir vatandaş olabiliyor muyuz? İşte budur aslolan... İstediğin kadar şiir yaz, bir kediye tekme attıysan, bir güvercine yaz sıcağında bir tas soğuk su vermediysen, bir ağacın dallarını durup dururken kırdıysan, televizyonlarda mezhebi ve meşrebi ne olursa olsun, acımasızca katledilen insanları görüp de gözlerin nemlenmiyorsa, zaman da boşa geçmiş senin için, yazma uğraşıda... Ne diyebilirim ki?

’’Söz uçar yazı kalır.’’ derler... Sadece siz mi, biz mi yazıyoruz? Sağ ve solumuzdaki meleklerde yapıp ettiklerinizi bir bir yazıyor, ’’Al yazdıklarımızı oku’’ denene kadarda yazacaklar... İşte o zaman, dünya hayatında yaşadıklarımızın, bazılarının çok anlamsız, bazılarınında hayati derecede önemli olduğunu anlayacağız... Keşke yaşarken bir takım şeylerin farkına varabilsek...

’’İlimsiz şiir harcı olmayan yapı gibidir.’’ demiş Fuzuli ... Yazacağımız şiirlere ilmimizi de katıp yazmaya çalışırsak, kayda değer birçok esere de imza atmak içten bile değildir... Bu iş birazda iğne ile kuyu kazmak, lakin yine de vazgeçmek yok... Laflarımızı bağlarken zaman zaman parasız pulsuz da kalsanız, sevgisiz, aşksız ve şiirsiz kalmayın sakın derim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kutlu Olsun 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü
Önce İyi Bir Şiir Öğrencisi Olun Sonra Şair de Olursunuz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Anastas Yok Mu Bu Anastas
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
İş Değiştiriyorum Dostlar
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Dünya Dönüyorsa Ben Niye Duruyorum
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Kırık Kalpler Kulübünde Hangi Yapıştırıcılar Kullanılır
Buradan Uyarıyorum
Kan Kan ile Yıkanmaz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Sudur Benim Özüm [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Gazoz Kapakları [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Sağlam Çocuktur Çaycı Ali [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Kurşun Askere Gelmez Kurşun [Şiir]
Yurtsever Bilinci [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.