..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanat hem bir coşma, hem bir yadsıma işidir. -Camus
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > Ö.Gökhan Ergüven
11 Ekim 2020
0ekim0  
Ö.Gökhan Ergüven
Ekim benim doğduğum yıl. Sonbaharın ortası. Hüznün tam kalbi. Hayvanları koruma gününün olduğu mevsim. Kimden koruyacağız hayvanları? İnsanlardan. Niye? Bunda bir terslik yok mu?


:AAH:


     Ekim benim doğduğum yıl. Sonbaharın ortası. Hüznün tam kalbi. Hayvanları koruma gününün olduğu mevsim. Kimden koruyacağız hayvanları? İnsanlardan. Niye? Bunda bir terslik yok mu?

     Lisedeyken uzun boylu olduğum için orta sıranın en arkasında otururdum. İki ayının tam ortasında. Ayılardan biri Türkiye’nin yetiştirdiği en iyi ikinci yüzücüydü. Birinciyle olan rekabetinden hiç bahsetmezdi. Biz biraz üsteledikmi evet evet öyle deyip geçiştirirdi. İşte bir din kültürü ve ahlak bilgisi dersinde bu ayılar yine homurdanıp birbirlerini benim üzerimden dürtmeye, popolarıyla beni ve dolayısıyla birbirlerini iteklemeye başladılar. Sonrada beni dürtmeye, dirsek atmaya ve huva huva diye gülüşmeye.(huva huva dilbilgisinde doğadaki seslerden türetilmiş yansıma sözcükleridir.)
Tam o sıra ahlaklı öğretmenim bize fedakarca bir ayeti ezberletmeye çalışıyordu. Kendisi dünyadaki en sabırlı insanlardan biridir. Ama işte arkadaşlar çok böğürünce kendini tutamadı. “Oğlum” dedi. “Babalarınızın içinde demirci olan var mı?” Düşündük. Ders saati boyunca ilk kez. Öğretmen bizi düşündürmeyi başarmıştı. Yoktu. Hepimizinde babası saygın ve düzgün adamlardı ama demirci değildiler. Ne diyeceğini arkadaşlarım gülerek ve merakla beklerken ben birazdan gelecek aparkatın kokusunu almış gardımı almış tetikte bekliyordum. “Varsa” dedi sakince “oraya bir kafes yaptıralım” Bütün sınıf bir anda ipinden kopmuş aygır gibi coşkuyla gülmeye başladı. Öğretmenin sözleri dersin başından beri öğretmen tarafından bastırılmış sınıfı bir anda boşalmaya itmiş, gittikçe çoğalan kahkahaları ile üzerimize dörtnala gelen aygır sürüsü hepimizi dümdüz etmişti. Gülüşmeler yavaş yavaş altıyüzlük bir motorun patikaları tırmanırken kendini zorlukla çeker gibi kesilmeye başladığı gibi kesilmeye başladığında yine hocanın sakin sesi sınıfa hakim olmuş. Arkadaşlarım sıraya kafalarını koymuş , anneleri başlarını okşar gibi tatlılıkla uyumaya başlamışlardı. Bense ahlaklı ve sakin öğretmenimi gözlemlemeye başlamış. Bu ağır yenilgiyi nasıl telafi edeceğimin planları ile uğraşıyordum. İlk olarak ayetleri öğrenmeliydim. Onu can evinden vurmalıydım.

     Ekim benim doğduğum yıl. Sonbaharın ortası.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kanayan Bir İnsan Gibi
Bir An
Palyaço
- Araf -
Karadeniz'de Bir Dağ Köyü
Ah Bir Ataş Ver
Mavi Bir Hayal
Bir Parça Hayat
- Gece -

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgiliye Sesleniş
Alıcılarınızın Ayarlarıyla Lütfen Oynayın
Hiç Söylenmeyen Sözler
. Elif.
*aşk*
İnsan
Carpe Diem
Doğrular
Çiçek Kokusu
İki Deli Bir Şehir ve Bir Aşk Masalı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Işıkları Söndürün [Şiir]
Karaduman [Şiir]
Yoksun Diye [Şiir]
Alfabe [Şiir]
Ustam [Şiir]
Sessizliğin Ötesinde [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Ömrümüz Kadar [Şiir]
Günah ve Serbest Düşüş [Şiir]
Günah [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Oturdum ve ağladım. Efsaneye göre, bu ırmağın kıyılarına düşen her şey yapraklar, böcekler,kuştüyleri bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş. Ah! Yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim. Hiç acım kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı içimde anılarım olmazdı hiç. Paulo Coelho Piedra Irmağının Kıyısında Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.