..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Hayranlığı o dereceye vardı ki; yere düştü ve kendinden geçti." -Fuzuli (Leyla ile Mecnun)
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sanat > Ö.Gökhan Ergüven
20 Ekim 2020
Çiçek Kokusu  
Ö.Gökhan Ergüven
Ayağa kalk. Ayağa kalk. Biraz kanadı işte.Hepsi bu. Ayağa kalkmalısın. Çok sert vurdu.


:ADA:


     Ayağa kalk. Ayağa kalk. Biraz kanadı işte.Hepsi bu. Ayağa kalkmalısın. Çok sert vurdu. Yerde kan yok. Bu iyi birşey. Seyirciler sana bakıyor. Onlara muhteşem bir son sunmalısın. Gülme sakın gülme. Bu karşındaki adama saygısızlık olur. Birazadan dağıtacağın suratı iyi tanımalısın. Kazandığını sanan bu insana saygı duymalısın. Ne kadar yorgunsun. Allahım ne kadar yorgunum. Bu dağıtacağım son surat olsun ne olur. Eve gideceğim birazdan. Yüzümü yıkayacağım. Kan içindeki gömleğimi çıkartacağım. Televizyonu açacağım. Herşeyi unutacağım. Bu boktan dünyanın boktan heykellerini, boktan kupalarını, boktan ödüllerini. Birazdan. Ama şimdi bu güzel suratı dağıtmalıyım. Birazdan nefesi kesilene kadar bu karşımdaki dirençli bedeni dümdüz edeceğim.

     Artık neredeyim bilmiyorum. Kardeşimi güzelce yere serdim. Garip bir sahoşluk hali. Kusacağım sanırım. İnsanlar dağılıyor. Bitti. Onlara güzel bir son sunmadım bilerek. Benim onlardan intikamım bu. Bayılıyorlar vahşete. Yaşayamadıkları bütün heyecanları bizim gibi yorgun vücutlara bakarak tatmin eden sapıklar onlar. Bilerek uzatmadım. Şimdi yürümeliyim. Bu kalabalık şehrin sokaklarında kaybolmalıyım. Yitip gitmeliyim. Benzerlerimin yüzlerine bakmadan. Oysa nereye gitsem tanır beni onlar. Garip bir saygı. Oysa ben seni ne çok sevmiştim. Boşver başka bir hayattaydı. Bugün şehir ne kadar soğuk. Dudağım sızlıyor. Kardeşim çok fena çaktı yumruğu. Birazdan çiçeklerin satıldığı sokağa gireceğim. Allahım ne güzel kokular. Zambaklar, yaseminler, menekşeler. Bu sokakta ölebilirim. Bana onu hatırlatıyor. O çoktan gitti. Unutmalısın, unutmalısın.

     Dolmuşa bindim şimdi. Yüzümü saklıyorum. İnsanlar bilmemeli. Hergün yüzlerce insan katlediliyor, yüzlercesi tecavüze uğruyor ama bu tiyatroyu sürdürmeli. Bu şehrin vergisini ödeyen, dürüst ve çalışkan sakinleri yüzümü görmemeli. Karanlık yüzümü. Sakin kalmalılar. Tanrım çiçeklerin kokusu hala burnumda. Parayı uzatıyorum. Anlayışlı teyze yüzüme bakmadan aldı parayı. İşte dolaşıma girdim. Para beni temsil ediyor. Yaşadığımı, çarkın dönmesi için kazandığımı. Dolmuş şoförü vitesi değiştirirken cama bakıyorum ve insan gibi yaşayacağım günleri hayal ediyorum. Tanrım çiçeklerin kokusu aklımdan gitmiyor.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sanat kümesinde bulunan diğer yazıları...
Carpe Diem
Zamanı Geldi

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
. Elif.
Alıcılarınızın Ayarlarıyla Lütfen Oynayın
Hiç Söylenmeyen Sözler
*aşk*
İnsan
Kanayan Bir İnsan Gibi
Bir An
Doğrular
Palyaço
Sevgiliye Sesleniş

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Işıkları Söndürün [Şiir]
Karaduman [Şiir]
Yoksun Diye [Şiir]
Alfabe [Şiir]
Sessizliğin Ötesinde [Şiir]
Ustam [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Ömrümüz Kadar [Şiir]
Günah ve Serbest Düşüş [Şiir]
Günah [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Oturdum ve ağladım. Efsaneye göre, bu ırmağın kıyılarına düşen her şey yapraklar, böcekler,kuştüyleri bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş. Ah! Yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim. Hiç acım kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı içimde anılarım olmazdı hiç. Paulo Coelho Piedra Irmağının Kıyısında Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.