..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanların arasında yaşadığımız sürece, onları sevelim. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Sinema ve Televizyon > Ö.Gökhan Ergüven
30 Ekim 2020
Manifesto Üzerine  
Ö.Gökhan Ergüven
Geçenlerde bir film izledim. Manifesto. Başrolünde filmde otuz küsür karakteri canlandıran Kate Blanchet oynuyor. Daha önce Queen Elizabeth-Golden Age (Altın Çağ) filminde ve birkaç filminde daha izlemiştim kendisini. Bir filmini özellikle izlemedim. Bende kepek yapıyor o tür filmler. Neyse.


:AAD:


     Geçenlerde bir film izledim. Manifesto. Başrolünde filmde otuz küsür karakteri canlandıran Kate Blanchet oynuyor. Daha önce Queen Elizabeth-Golden Age (Altın Çağ) filminde ve birkaç filminde daha izlemiştim kendisini. Bir filmini özellikle izlemedim. Bende kepek yapıyor o tür filmler. Neyse.
     Filmin bir mottosu var. Sık sık tekrar ediliyor. Sanata samimiyet değil hakikatin yön vermesi gerektiği vurgulanıyor. Dadaist ve minimalist izler film boyunca çokça hissediliyor. Aslında günümüzde yaşanan hızlı, vahşi ve kapitalist dünyanın hareketli fotoğrafını çekmiş filmin yönetmeni. Dadaizimin en kallavi performanslarını ortaya koymuş. Mezar başında Cate Blanchet’a söyletilen sözler eleştirel olarak ortaya koyduğu günümüz gerçeklerinin acı bir yansıması. Sofrada sanata dua eden kadınsa günümüzde cemaatlerin sinsiliği ve yıkıcılığından bıkan dünya insanın ne acıdırki sığınabileceği tek liman olarak gördüğü sanatı bir din gibi kutsamasını tasvir ediyor. Buna daha öncede Dücane Cündioğlu bir konuşmasında değinmişti. Dinleri, insanları ayırıp kutuplaştırarak kan dökme ve bundan siyasi mevki ve güç devşirme aracı olarak kullanma taktiği yıllardır bütün dünya siyasilerinin arasında çok yaygındır. Örneğin Armageddon savaşı ki bunun Islami versiyonuda hadisler referans gösterilerek çokça anlatılır. Deccal falan. Herkesin inancına saygılıyım tabide, bunları insanlar arasında nefreti körükleyecek ve Allah korusun bir din savaşına dönüştürecek bir noktaya getirirseniz işte orada benimde ortaya süreceğim ayetler olur. Benimle tartışmanızı tavsiye etmem. Zamanında bir toplu terapide dokuz deliyi delirtmişliğim var.

     Gelelim filme; Kate Blanchet sanatının Golden Age’ini (Altın Çağını) yaşıyor. İki Oscar ödülü Demir Bakire Kraliçe Elizabeth’i keskin bir oyunculukla canlandırışı, İspanyol Kralı’nın ağır yenilgisine karşı muhteşem zaferi falan filan. Ben şunu merak ediyorum; Ortaya koyduğu sanat ne kadar bağımsız! Tamam samimiyet olmasın. Tamam hakikat olsun. Tamam muhteşem demir bakire büyük acılara göğüs gererek “dinine körü körüne bağlı” İspanyol Kralı ve donanmasını ağır bir yenilgiye uğratsın. Bizde oturduğumuz yerden bu muhteşem savaşın tadını çıkarıp diyelimki işte devlet böyle yönetilir diyelim de sanatın hakiki olduğu kadar bağımsız olması da gerekmez mi?
Bak bunları yazarken çok samimiyim.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gerçeğin Soğukluğu
Aforizmlar
Aforizmalar II

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Işıkları Söndürün [Şiir]
Karaduman [Şiir]
Ömrümüz Kadar [Şiir]
Ustam [Şiir]
Sessizliğin Ötesinde [Şiir]
Günah ve Serbest Düşüş [Şiir]
Alfabe [Şiir]
Günah [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Komutanımdı [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Oturdum ve ağladım. Efsaneye göre, bu ırmağın kıyılarına düşen her şey yapraklar, böcekler,kuştüyleri bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş. Ah! Yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim. Hiç acım kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı içimde anılarım olmazdı hiç. Paulo Coelho Piedra Irmağının Kıyısında Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.