..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Ölümden sonra yeni birşeylerin olduğu konusunda umutluyum. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Din > Ö.Gökhan Ergüven
31 Ekim 2020
Bir Hadis Üzerine Mülahazalar   
(Gökhan Hoca’yla Cumartesi Günleri)

Ö.Gökhan Ergüven


Yaşım kırkı geçti. Artık böyle ağır yazılar yazmaya hakkım vardır diye düşünüyorum. O yüzden uzatmadan başlayayım. Platonun Devlet Kitabında Sokrates ile Platon arasındaki konuşmalarda böyle başlar.


:AAG:


     Yaşım kırkı geçti. Artık böyle ağır yazılar yazmaya hakkım vardır diye düşünüyorum. O yüzden uzatmadan başlayayım. Platonun Devlet Kitabında Sokrates ile Platon arasındaki konuşmalarda böyle başlar.

     İncelemeye çalışacağım hadis “ Kendine yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma”. Yo korkmayın. Dedimya yaşım kırkı geçti. Yada korkun. Bana pek güven olmaz. Kitaptan okuduğum haliyle dosdoğru anlatacak olursam (Sokrates’inde hakkını vererek ), size kötü bir davranışta bulunuluyorsa örneğin şiddet uygulanıyorsa, yada mobbing, yada nezaket sınırları içerisinde olmayan kaba bir davranışa maruz kalıyorsanız (marul değil maruz yani nesnesiniz burda , belirtili yada belirtisiz(bir belirti gösterirseniz davranışa karşı belirtili)), sizde gidip bu psikopattan öğrendiğiniz davranışı başkalarına yapmayın. Psikopattan öğrendiğiniz bu acımasızlık hali, bulaşıcı olabiliyor. Tıpkı iyilik gibi. Peki peygamber bu sözü hangi olayın üzerine söylemiş. El cevap; Bilmiyorum. Sadece hadisi okuyorum ve anlamaya çalışıyorum. Çünkü Kütub-u Sitte falan derken din içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Din tüccarlarının istediği bu zaten. Siz onca tefsirin, hadis kitaplarının arasında boğuşurken Allah’ın ne dediğini anlamayınki onlara sorun istiyorlar. Ve bunun karşılığında da bir ücret bekliyorlar. Oysa Kuran’ı Kerimdeki ayetlerde defalarca Allah’ın peygamberleri “sizden hiçbir ücret beklemiyoruz” derler. Hepsinin başka meslekleri vardır. Örneğin İsa peygamber bir marangozdu, peygamberimiz ticaret erbabıydı, İbrahim peygamber oğlu İsmail’le kabeyi inşa etmişti, yani inşaat’tan anlıyordu. Bütün peygamberler geçimlerini değişik mesleklerden sağlıyorlardı. Dini yani mesajı yayma görevleri için hiçbir surette ve şartta maaş, para, mevki talep etmediler.

     Konu dağalıyor. Tanımı yaptık, bir örnek verdik. Örnekleri çoğaltmadan önce bir soru soralım. Kendinize yapılmasını istemediğiniz ama başkalarına yapmak istediğiniz şeyler var mı?
Yada Sokrates’in emeklerininde hakkını vererek eşitlikçi bir anlayışla kendinize yapılmasını istediğiniz ama başkasına yapmadığınız birşey var mı?Çok tehlikeli bir soru! Dilerseniz ben cevap vermeyeyim. Zira yaşım kırkı geçti. Bunu zekanıza ve hoşgörünüze bırakıyorum ve muzipçe gülümsüyorum.

     Benim mahallem muhafazakar muhitler oldu hep. Hani şu ağızdan ağıza dolaşan nur yüzlü ihtiyarlar, sakin görünüşlü, hadi mülayim diyelim, insanlar varya onları ben delirttim. Sorulmaması gereken soruları ben sordum. Ama şekil itibarıyla bende nur yüzlü bir ihtiyar gibiyim bu günlerde. Ak sakallar, yorgun ama gülümseyen bir yüz.

     Neyse konuya dönecek olursak peygamberimizin ikinci örnekteki gibi bir davranış hususunda yeterince zeki olduğumuzu farzederek , birde bunu kastetmediğimi anlatmayayım dediğine eminim. O halde neyi kastetti?

     Mesela ben şunu anlıyorum ve bağırmak istiyorum. Bizi aptal yerine koyma. Çünkü ben bu yazıyı okuyanlar da dahil, kimseyi aptal yerine koymadım! Ve bu mesajım için ücret talep etmiyorum. Çünkü büyüklerimden öğrendiğim edep bunu gerektirir. Sevgi ve zekayla kalın sevgili toplum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ayasofya Üzerine
Harp Pilotu ve Silivri Üzerine
İşkence

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Işıkları Söndürün [Şiir]
Karaduman [Şiir]
Ömrümüz Kadar [Şiir]
Sessizliğin Ötesinde [Şiir]
Günah ve Serbest Düşüş [Şiir]
Alfabe [Şiir]
Günah [Şiir]
- Ada - [Şiir]
Komutanımdı [Şiir]
Kırıntılar [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Oturdum ve ağladım. Efsaneye göre, bu ırmağın kıyılarına düşen her şey yapraklar, böcekler,kuştüyleri bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş. Ah! Yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim. Hiç acım kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı içimde anılarım olmazdı hiç. Paulo Coelho Piedra Irmağının Kıyısında Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.