..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsan - işte tüm sır burada. Bu sır üzerinde çalışıyorum, çünkü kendim de insan olmak istiyorum." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Ö.Gökhan Ergüven
23 Aralık 2020
Doğrular  
Ö.Gökhan Ergüven
Kısa bir tarih yazısı. İçinde benim tarihimiz hakkında düşündüklerimi ve bildiklerimi bulacaksınız.


:BBC:
Ben bir tarihçi değilim,bir mühendisim. Ellerinde bir tarafında Türk bayrağı bir tarafında Mustafa Kemal Atatürk’ün resminin olduğu bayrağı sallayarak 23.Nisan Bayramlarında Andımızın okunduğu okullarda Türk öğretmenleri tarafından yetiştirildim.

     Devletin resmi ideolojisinin Kemalizm değil Atatürkçülük olduğunu anlayabilecek kadar zekaya sahiptim. Bana ve sıra arkadaşlarıma doğru bir edebiyat bilgisi verildi. Bu bilgiler içerisinde en değerli olanı kompozisyon yazma tekniğidir. Hani şu herkesin temelinde giriş, gelişme ve sonuç paragraflarının olması gerektiği bilgisi. Bu aslında konunun anlam bütünlüğünü ve doğru biçimini sağlayan bilgidir. Yani konu içerisindeki devamlılığı sağlar. Daha sonraları yarım bıraktığım konservatuvar eğitimimde bunun izlerini aramaya çalıştım. Öğretmen beni bir arkadaşımla sınıftan çıkarmasaydı ve bende onurumu korumak için eğitimimi yarım bırakmaya karar vermeseydim eminim bulabilirdim. Sonradan, eğitimini almadığım ama büyük bir aşkla yaptığım resimlerde bu tekniği buldum diye tahmin ediyorum.

     Gelelim yazının başında mesleğimi belirtme ihtiyacı duyduğum bölüme; Tarihi sadece okulda öğrendiğim derslerden bildiklerimle kavramadım. Dinlediklerim ,okuduklarım ve yaşadıklarım var. Kaynak belirtmek isterdim ama üzerinden çok uzun zaman geçti ve çok ağır bir mühendislik öğrenimi gördüm. Ama yinede Osmanlı tarihi hakkında bildiklerimi ve hatırlayabildiklerimi yazmak isterim. Osmanlı Devleti Anadolu’da bir küçük beylik olarak kuruldu. Hatırlayabildiğim kadarıyla Şeyh Edebali’nin rüyasında gördüğü bir çınar ağacından esinlendi. Tarihi tarihsel şartlar içerisinde değerlendirmek gerekir. O zamanlar ailevi birlikler ve dine bağlılık devlete sadakati temsil ediyordu. Tıpkı bir zamanlar Oğuz Destanında anlatılan olayların Türk ulusuna ders vermesi gibi. Bunu ismi Oğuz olanlara hakaret etmek için kullanan varsa çok ayıp ediyor bence.Osmanlı ailesi yaklaşık 600 yıl boyunca yönettiği Türk Yurdunu o zamanların şartları gereğince savaşarak ve toprakları genişleterek ve bunun karşılığında edindiği ganimetlerle ve edindiği bir yağın tecrübeyle büyüttü.

     Amma ve lakin 1789 Fransız devrimi ile birlikte hizmetli sınıfı ve ona destek veren entellektüel yazar çizer tayfasının yaptığı devrimle artık bir ailenin büyük bir imparatorluğu yönetme devri çoktan kapanmıştı. Batıdaki teknolojik gelişmeler ve icadlar deniyor; İcad ve teknoloji asla fikir ve bilimin yerini tutamaz.

     Atatürk’ü sevmemek suç mudur, bana göre değildir. Zaten kanunda da Atatürk’e hakaret ve kişisel hatırasına saygısızlık suç olarak tanımlanıyor. Ama Türk yurdu için bu kadar fedakarlık yapan bir adama insan saygı, hayranlık ve sevgi duyar. Ben o küçücük kalbimle duyuyordum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Alıcılarınızın Ayarlarıyla Lütfen Oynayın
Tehlikeli Yalnızlıklar
Bayram
Sonsuza Dek Mutlu Yaşamadılar

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ankara’nın Bağları
Deneme
Yanlış Hesap Bağdat Falan Filan
Sevgiliye Sesleniş
Sevgiliye Sesleniş 2
İfade Tutanağı
Hiç Söylenmeyen Sözler
Süleymaniye
*aşk*
Manevi Abime

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İlahi Aşk [Şiir]
Sanat Eleştirilerine Devam [Şiir]
- - Şan - - [Şiir]
Deniz [Şiir]
İtiraf [Şiir]
Sessizlik [Şiir]
Eleştirememek [Şiir]
Acı Çok Acı [Şiir]
Emre Aydın’ın Eylül Şarkısına İthafen [Şiir]
Kopya [Şiir]


Ö.Gökhan Ergüven kimdir?

Oturdum ve ağladım. Efsaneye göre, bu ırmağın kıyılarına düşen her şey yapraklar, böcekler,kuştüyleri bunların hepsi ırmağın yatağında taşa dönüşürmüş. Ah! Yüreğimi bağrımdan söküp, akıp giden sulara atabilmek için neler vermezdim. Hiç acım kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı o zaman hiç pişmanlık kalmazdı içimde anılarım olmazdı hiç. Paulo Coelho Piedra Irmağının Kıyısında Sessizliği mabed edinenlere selam olsun!. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Adalet Ağaoğlu,Ahmet Altan,Orhan Pamuk,Necip Fazıl Kısakürek,Ataol Behramoğlu,Cezmi Ersöz,Atilla İlhan, Dücane Cündioğlu


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ö.Gökhan Ergüven, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.