..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Mutlu insanlar tatlı şeylerden söz ederler. -Goethe
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Türkiye > Yûşa Irmak
10 Ocak 2021
Vatan Bilinci  
Yûşa Irmak
“Vatan sevgisi imandandır” (Hadis) Vatan, uğruna ölünmeyi hak eden vedia, kutsal bir emanettir. Cetlerimizin şanlı mirası, gelecek kuşakların henüz yaşanmamış hatırası.. Sıla yüklü hasret, buram buram cennettir. Vatan bir şiir, vatan bir musiki, vatan bir ahenk. Ana bağrıdır vatan; gül kokan. Ana kalbi, ana yüreğidir, şefkatle, muhabbetle, sevgiyle, merhametle atan. Her karış toprağında binlerce kara sevda saklayan sırdaştır o. Canları canıyla besleyen candaş, can yoldaştır vatan…


:CI:
“Vatan sevgisi imandandır” (Hadis)

Vatan, uğruna ölünmeyi hak eden vedia, kutsal bir emanettir. Cetlerimizin şanlı mirası, gelecek kuşakların henüz yaşanmamış hatırası..

Sıla yüklü hasret, buram buram cennettir. Vatan bir şiir, vatan bir musiki, vatan bir ahenk. Ana bağrıdır vatan; gül kokan. Ana kalbi, ana yüreğidir, şefkatle, muhabbetle, sevgiyle, merhametle atan. Her karış toprağında binlerce kara sevda saklayan sırdaştır o. Canları canıyla besleyen candaş, can yoldaştır vatan…

Şehit kanı gerektir, toprak vatan olsun için. Gazinin, teri, nefesi, çilesi en aziz armağandır ona. Kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, zenginiyle fakiriyle, alimiyle cahiliyle, köylüsüyle kentlisiyle, patronuyla işçisiyle herkes kendisinden bir parçayı harç eder vatan uğruna. Onun imarı için kendilerini tüketir bütün ustalar, kalfalar, çıraklar. Ona vuslat arzusuyla kıvrım kıvrım uzanır tüm yollar. Coşkun ırmaklar okur sevda türkülerini vatanın. Gök kubbede yankılanır sedaları aşıklarının. Bazen dalgalar selamını bırakırlar sahillerine kim bilir hangi unutulmuşun. Bazen göz yaşını taşır bulutlar ona, yabana göçmüş çocuğunun. Bağıyla, bahçesiyle, ovasıyla, obasıyla güzel olduğu gibi, kıraç toprağı hatta çölüyle de güzeldir vatan. Pınarı, barajıyla güzel olduğu gibi, kuyusu, sarnıcıyla da güzeldir. Baharıyla güzel, kışıyla, yazıyla da güzeldir. O hep güzeldir… Millettir vatan. Din, dil, ırk birliği ile; örf, adet beraberliği ile; gelenek, görenek ve diğer kültürel hassasiyetlerin ayniyete varan benzeşmeleri ile millettir. Sevinçte, tasada, sürurda, yasta müşterek kaderi paylaşmış bulunmakta millettir. Özgün kimlik ve kişiliği, ferdiyete uzanan çizgide topluca temsil edebilme nasibine sahip olmakla millettir. Bayraktır vatan. Bağımsızlığa tutkunluğu, özgürlüğe vurgunluğu ile bayraktır. Alnı açık oluşuyla, başı dik duruşuyla, hep güven verişiyle, daim sulh deyişiyle bayraktır. İffettir, namustur, onurdur, gururdur, şandır, şereftir, haysiyettir, kahramanlıktır her ikisi de. Hakkı, hürmettir, saygıdır vatanın, hakkı olduğu gibi bayrağın…

Devlettir vatan. Caydırıcı kuvvete, adaletli şevkete, koruyucu şefkate talip olmakla; sözü hükme bağlayan, eşitliği sağlayan, dengeyi uyarlayan iradeye malik olmakla; genel geçer nizama, kuşatıcı izana, ebet payeli mizana varis olmakla devlettir. Kışlalı duruşuyla, haine vuruşuyla, düşmanı kovuşuyla; suçluyu buluşuyla, hesabın soruşuyla, her yerde oluşuyla devlettir. Yoksulu, fakiri, muhtacı, kimsesizi himaye edişiyle; hastaya, yaşlıya, yetime kol kanat gerişiyle; borçluya, müflise, darda kalmışa el verişiyle; mazlumu, mağduru, güçsüzü destekleyişiyle; mahkûma, mazura, sefihe yol gösterişiyle; kazazedenin, felaketzedenin, işsizin, evsizin derdini dert edinişiyle devlettir.

Medeniyettir vatan. İlmi, ahlakı, adaleti ve dini bütün muhtevasıyla ve bir bütün olarak hayata yorumlamasıyla medeniyettir. Bilimde, teknolojide, ekonomide, siyasette sürekli insana ve insani değerlere hizmeti öne çıkarmasıyla; sporu, sanatı, mimariyi, estetiği çok yönlü mükemmelliğin emrine vermesiyle, çevreye ve ekolojik dengeye varlık şuurunu belgeleyen ölçüde istenilen duyarlılığı göstermesiyle medeniyettir. Ve bir de sıladır vatan. Ruhun geldiği yere dönüş hasretine cevap veren sıladır.

Bu bağlamda vatan “elest bezmi”nin şekillenmiş yankısıdır ve sürekli bize gerçek aidiyetimizi hatırlatır…”Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sesler
Tasvir-i An
Vakt-i Şiir
Olup Bitenler
Sükût Suikasti
Yalnızız
Kendimle Konuşmalar
Sevgin Yüreğimde Mihenk Taşı
Gel - Git Zaman
Kitap Değil, Makale Değil, Mektup…

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kehribar Gözlüm [Şiir]
Yuh Olsun [Şiir]
Med Cezir [Şiir]
Yâr Gördüm [Şiir]
Beste-i Nigar [Şiir]
Dediler [Şiir]
Leyla’ya Hitabım [Şiir]
Med Cezir [Şiir]
Bahar Güzelim [Şiir]
Turnalar [Şiir]


Yûşa Irmak kimdir?

Felsefe ve edebiyat aşığı! Yayıncı, gazeteci ve kitapsever. . .


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Yûşa Irmak, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.