..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bulanmadan ve donmadan akmak ne hoştur. -Mevlânâ
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Ahmet Zeytinci
31 Mart 2021
Dünya Dönüyorsa Ben Niye Duruyorum  
Ahmet Zeytinci
Sarhoş mu acaba bu dünya? Öyle ya sarhoş olmasa niye dönsün ki? Sarhoş olmaya sarhoş da, acaba içmekten mi sarhoş, aşktan mı, yoksa daha da başka bir şeyden mi sarhoş? Acayip bu dünya, hem kendiyle hem de bizle kafa buluyor. Biz de tutmuş ''Dünya dünya zalım dünya.'' deyip duruyoruz, kendi zalimliğimizi de unutarak.


:BH:
Ah be dünya ah ki ah! Sen dönüyorsun da ben niye duruyorum arkadaş? Ben de dönsem ya! Dönsem derken yanlış anlaşılmasın, dönme olmaktan bahsetmiyorum, tabi döneklikten de, hem de dünyada bir dolu dönek ve döneklik varken...

Sarhoş mu acaba bu dünya? Öyle ya sarhoş olmasa niye dönsün ki? Sarhoş olmaya sarhoş da, acaba içmekten mi sarhoş, aşktan mı, yoksa daha da başka bir şeyden mi sarhoş? Acayip bu dünya, hem kendiyle hem de bizle kafa buluyor. Biz de tutmuş ''Dünya dünya zalım dünya.'' deyip duruyoruz, kendi zalimliğimizi de unutarak.

İnsanın insana yaptığını, insanın başka başka canlılara yaptığını hiç bir varlık başka canlılara yapmıyor. İnsan bu konuda numune gibi... Yaşamak için öldüren, vahşi dediğimiz, aslan, çakal, tilki gibi doğanın bir parçası olsan hayvanlar, bir de öldürmek için, hatta eksik söyledik, zevk almak için öldüren, öldürmek için yaşayan insanoğlu...

Bu dünyanın işi de bayağı zor ha yeni yeni farkına varıyorum. Hem güneşin etrafında dön durmadan o yetmedi bir de kendi etrafında dön işin yoksa ve bunu milyarlarca yıldır hiç ara bile vermeden yap. İnsanoğlundan da sürekli laf işit ''Kahpe dünya.'' yok olmadı ''Yalan Dünya.'' o da olmadı '' Zalim Dünya.'' saflarım benim. Siz adam olmayın, dünyaya bok atın. Dünya ne yapsın sizin karakteriniz zayıfsa...

İsyan ediyorum artık, dünya dönüyorsa ben niye duruyorum, ben de dönmeliyim. Hadi canım artık, demeyin. Ben de yüzümü, iyiliğe, dostluğa, kardeşliğe, barışa, sevgiye, aşka dönüyorum. Pilavdan dönenin kaşığı kırılsın.

Eski bir şarkı da vardı, sanırım Seyyal Taner adlı hanım sanatçımız söylerdi, ''Çocuklar açsa, dönme dur dünya.'' diye bir yerinde geçerdi... İnsan, insana en büyük zulümleri yapıyorsa ve açlıktan hala bu devirde 21. Yüzyılda insanlar, çocuklar ölüyorsa, bu utanç bizlere, bütün insanlığa yeter. Yer yarılsa da delerek içine girsek diye düşünenlerdenim ben.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yuvayı Dişi Kuş Yapar Hangi Kuş Yıkar
Benim de İçimden Neler Geçiyor
Kan Kan ile Yıkanmaz
Her Ne Kadar Misafir Misafiri Sevmese de
Bir Türk Neden Emniyet Kemeri Takmaz
Bazen Müthiş Acı Verir İnsan Okumak ve Yazmak
Artvin'e Ne Büyük Gurur Siz de Görmeden Ölmeyin
Bazı Şeyleri Okuyarak Bazı Şeyleri de Yaşayarak Öğrenirsin
Çanakkale Son Kale
Çiptir Git Be İnsanoğlu

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bu Anastas Yok Mu Bu Anastas
Büyük Aşk Nasıl Yaşanır
İş Değiştiriyorum Dostlar
Bana Çıkamazsa Ne Yaparım
Kırık Kalpler Kulübünde Hangi Yapıştırıcılar Kullanılır
Buradan Uyarıyorum
Vidaların İsyanı
En Çok Kim Yaşar
Geçti Bor'un Pazarı Sür Mercedes'i Niğde'ye
Şapkanızı Önünüze Koyup Düşünür Müsünüz

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Benim Canım Gönlümün Baharı [Şiir]
Sudur Benim Özüm [Şiir]
Yüreğin Titreyince Niye Gidiyorsun ki [Şiir]
Gazoz Kapakları [Şiir]
Unutup da Gafil Olma [Şiir]
Sağlam Çocuktur Çaycı Ali [Şiir]
Eyvallah [Şiir]
Kurşun Askere Gelmez Kurşun [Şiir]
Yurtsever Bilinci [Şiir]
Memleketi Kurtarmaya Soyunduk [Şiir]


Ahmet Zeytinci kimdir?

1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Ahmet Zeytinci, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.