..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en güzel yanı başkaları hakkında konuşmuyor olmaları. -Lucille S. Harper
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Özgür GÜNEŞ
14 Ocak 2004
Yüreğimdeki Eylül Yolculukları  
YAZ GÜNEŞİNDE SOKAKLARIMDAKİ SONBAHAR

Özgür GÜNEŞ


Ne çok “sonbahar” esiyor haziran güneşlerimde… Sokaklarımdan sonbahar kokuları, yüreğimden “eylül” geçiyor…”Poyraz” rüzgarı köpürtüyor anılarımı uykusuz gecelerimde...


:CACI:

YÜREĞİMDEKİ EYLÜL YOLCULUKLARI


 
          Güneşin yaza merhaba gülümseyişi düştü bu zamanlarda yollara, yüreklere, hayallere... Koskocaman, sımsıcak, içten ve rengarenk bir gülümseme hayata, aşka dair kıpır kıpır duygularla yayılan… Doğanın armağını canlılara hiç bir karşılık beklemeden.. İnsan, mevkii ayrımı yapmadan… Herkesin anladığı dilden…
          Ama benim için neden bu kadar zor bu duygular? Neden  bana “huzur mevsimi” gelmedi hala? Neden hala “hüzün mevsimi” nde yürek…
          İlle de inatçı davetler mi gerekiyor?, İlle de yenilgilerimle döngüsel bir hesaplaşmam mı gerekiyor? İlle de ufuksuz, uykusuz şafaklarda yarına nöbet beklemek mi gerikiyor?
          Yine de gelmiyorsa, yine de uğramadan geçiyorsa hayallerime, yapacak bir şey yok! Ayaz kış hüzünlerim, sabahı hiç olmayacağı sandığım karanlık gecelerim hala terk etmiyorsa beni, yaşanmamış zamanlar, tadılmamış baharlar, el değmemiş kırlar hala kaçıyorsa benden, yapacak bir şey yok!
          Her yanda çiçekler eğmişken güneşe boynunu, ağaçlar dallarını ödülendirmişken meyvelerle ve çiçeklerle, benim içimde yapraklar dökülmeye devam ediyor.. Kuruyor dallarım gitgide tıpkı hayallerim ve inaçlarım gibi.. Bir enayi rüzgarda da kırılacak nihayetinde… Yaz güneşinde sokaklardaki “sonbaharlar”a  yürüyen insan hallerine karışacak  yüreğim… Bir yaz gününde “ahmak ıslatana” yakalanacak hayallerim, her ne kadar kaçmaya kalksa da yarınlardan… Belki bir hain, zalim insanın hayal yollarına bir parke taşı olarak eklenecek düşlerim.
 Ne çok “sonbahar” esiyor haziran güneşlerimde… Sokaklarımdan sonbahar kokuları, yüreğimden  “eylül” geçiyor…”Poyraz” rüzgarı köpürtüyor anılarımı uykusuz gecelerimde...
          “Şimdi dünyanın öbür ucuna gitmek istiyorum, durumum budur yani.. Buralarda durmak zor” diyorum nicedir.. Ama “kalmak mı zor?, gitmek mi?” çözülememiş problem hala..
          Budur işte.. Bu yaz da güneşi  ıskaladım demek ki…Ya da… Iskalattılar bana.. Ya da  kimselerin suçu yok işte! Benim de suçum yok… Hele ki benim.. Sebepli ya da sebepsiz; öyle ya da böyle.. Zordur bugünlerde benim durumum güneşiz.  Bugünler de zordur “iyimser” hayaller çiziktirmek; etekleri, yüreği pembe çiçekli, çocuksu..
          Ne yapayım ki; içimdem  “sonbahar” geçiyor..!
          Güneş gelmemiştir kapılarıma, hayallerime, yarınlarıma ya da yanılgılarıma…
          Bu kasvetli “öğle güneşi yakınmalarım”ın yakınlarımdaki sahte aşklarla, sahte aşıklarla ya da yaşam savaşları ilgisi yoktur… Herkesin savaşı “kendi”nedir neticede.. Kendine, kendiyle ya da kendinde..
          Herkesin güneşi de öyle!
          Gözlerim ufuktan ayrılmıyor bir an bile..
          Belki de…
          Kimbilir..
          Ne kadar geçikse de..
          Belli mi olur!
          Geleceği tutar belki güneşimin…
          Karanlık gecelerimin ufukundan…
         Adresi ise  “kendi içimde” mühürlenmiş satırlar aralarında…
 
19.06.02

.Eleştiriler & Yorumlar

:: zaman bekletir ama gelir.
Gönderen: gunes / İstanbul/Türkiye
15 Eylül 2006
cok etkileyici,insanin yuregine uzaniyor sozcukleriniz,ifadeniz.umarim beklediginiz gunes bir gun gelir.ellerinize saglik...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Veritas Odium Parit

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
*dum Spiro Spero [Şiir]
Gamzelerinin Gizi [Şiir]
Bir Yağmur Yanaşıyor Gönlümün İskelesine... [Şiir]
Sen Hiç "Hiç Kimse" Oldun Mu Kendine Sevgili? [Şiir]
Les Pluies de Tristesse Serrées Dans Quelques Lignes [Şiir]
Yağmur Saatlerimde Beklemiştim Seni [Şiir]
Sürgün Yemiş Yürekler... [Şiir]
Yağmur Değil, Hasretindi Yüreğimi Islatan... [Şiir]
Uyruğu Belirsiz Yüzlerde Sevdiğim... [Şiir]
İstanbul Hüzün Yağıyor... [Şiir]


Özgür GÜNEŞ kimdir?

Fırtınalar içindeki gemi misali duygularını karaya oturtmamaya çaba sarf ettiği, yüksek dalgalar ile savaştığı, yüksek dağlara meydan okuduğu bir yaşamdı seçtiği. Gençliğin verdiği heyacan ve hüzün perdeleri ile dolu yaşam. . Bu yaşamı içinde sisler içinde yönünü bulamadığı zamanlarda vardı. Kayıp ettiği dostluklar ve aşklar da. .

Etkilendiği Yazarlar:
Hiç kimse yoktur kimsenin kimsezsizliğine..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Özgür GÜNEŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.