..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Konuş ki seni göreyim. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > M.NİHAT MALKOÇ
29 Ocak 2005
Noel Bize El!..  
M.NİHAT MALKOÇ
Her dinin kendine mahsus önemli gün ve geceleri vardır.Meselâ Müslümanlar Berat,Mirac,Regaip ve Kadir gecelerini diğerlerinden farklı görerek ibadetle geçirirler.Hemen her inanç mensubunun böyle mühim zaman dilimleri vardır.


:ABGB:
Her dinin kendine mahsus önemli gün ve geceleri vardır.Meselâ Müslümanlar Berat,Mirac,Regaip ve Kadir gecelerini diğerlerinden farklı görerek ibadetle geçirirler.Hemen her inanç mensubunun böyle mühim zaman dilimleri vardır.Bunlardan birisi de Noel Gecesi’dir.Hristiyanlığa inananlar bu geceye apayrı bir ehemmiyet verirler.Çünkü onlara göre Hz.İsa bu tarihte doğmuştur.Oysa Hz.İsa’nın ne zaman doğduğu bilinmemektedir.Bugüne kadar yazılan hiçbir kaynakta bu büyük peygamberin doğumuyla ilgili sağlıklı bilgi yoktur.Tahrif olmuş İnciller de bu hususta tatmin edici bilgi vermekten uzaktır.Durum bu iken,nasıl oluyor da birileri çıkıp Hz.İsa’nın, 1 Ocak’ta doğduğunu iddia ediyor.Bırakın gününü,İsa’nın doğumu yıl olarak da bilinmiyor.İslâm âlimlerinin değişik vesilelerle verdiği bilgilere göre Hz.Muhammet(SAV) ile Hz.İsa arasında bin yıllık bir zaman farkı vardır.
     Noel’i,Bizans İmparatoru Büyük Konstantin bayram olarak ilan etmiştir.Önceleri böyle bir şey yoktu.Bilindiği gibi bu günü esas alan takvime Milâdî Takvim diyoruz.Bu takvim dünyada ve ülkemizde yıllardan beri kullanılmaktadır.Oysa daha önceleri Hicrî ve Rûmî takvimler kullanmaktaydık.26 Aralık 1925’te Milâdî takvime geçilmiştir.Oysa 1 Ocak tarihinde dünyanın güneş etrafında dönüşüyle alâkalı hiçbir farklılık yoktur.Yani bu günün coğrafî hiçbir hususiyeti de mevcut değildir.Nasıl olmuş da yılın başı olarak kabul edilmiş?Bunu bilemiyoruz.
     Elde hiçbir sağlıklı bilgi ve belge yokken nasıl oluyor da bu gün İsa’nın doğum günü olarak bizlere yutturulruyor?Hem hristiyanlar Hz.İsa’yı Allah’ın oğlu olarak kabul ediyorlar.Oysa biz Müslümanlar,Hz.İsa’yı normal bir insan olarak addederiz.Onun bir farklılığı varsa o da Allah’ın takdiriyle babasız olarak dünyaya gelmesidir.Bizler teslis(üçleme) inancını asla kabul etmiyoruz.Çünkü Rabbimiz: “Doğurmamıştır ve (başkası tarafından) doğrulmamıştır(İhlâs S.3.Ayet).Keşke bu hakikati anlayabilselerdi.
     Nasranîler,Hz.İsa’yı Allah olarak gördüler.Onun çarmıha gerildiğini iddia ettiler.Oysa: “Hayır Allah onu(İsa’yı) kendisine yükseltti…”(Nisa S.158.Ayet).Kıyamete yakın bir zamanda tekrar yeryüzüne inerek Hz.Muhammet(SAV)’in ahkâmıyla hükmedecektir.Görüldüğü gibi hristiyanların Hz.İsa ile ilgili bütün iddiaları yanlıştır.İki yanlış bir doğru etmediğine göre onların bu sapık düşüncelerine kanmamalıyız.Bizler Hz.İsa’yı Kur’an-ı Kerim’de ifade edildiği üzere tanıyor ve çok seviyoruz.
     Noel’in bir düzmece olduğunu müşahede ettikten sonra,bunun bizimle olan ilgisine bir göz atalım.Ülkemizde yıllardan beri Yılbaşı kutlanmaktadır.Fakat yaptığım araştırmalara göre bunun bizimle uzaktan yakından bir alâkası olmadığını gördüm.Bunu dinî bir ayin olarak düşünürseniz,bizle bir ilgisinin olmadığını görürsünüz.Çünkü biz müslümanız.Geleneklerimiz arasına sokuşturmaya kalkarsanız,buna da tarihimiz müsaade etmez.Çünkü çok köklü bir tarihî geçmişi yoktur.Peki ne diye yıllardan beri bir Noel fırtınası esiyor ülkemizde?..
     Hristiyanların tavır ve davranışlarına bir anlam vermek de mümkün değildir.Madem ki Noel’e dinî bir görüntü veriyorsunuz,o zaman ne diye sabahlara kadar çılgınlar gibi eğlenip duruyorsunuz?Yaptıklarınızın hristiyanlıkla bir ilgisi yoktur.Peygamberin doğum gününde,olsa olsa Allah’a dua ve niyazda bulunulur.Sabahlara kadar içip zil zurna sarhoş olunmaz.Barlarda içki şişelerinin başında ve kadınlarının dizinin dibinde sabahlanılmaz.Türk Milleti,artık ecnebileri taklit etme hastalığından vazgeçmelidir.Kutlayacaksanız Hicrî Yılbaşı olan Muharrem ayının birinci gecesini kutlayın.Böyle sırnaşık tavırlarla Avrupalılar’a şirin görüneceğinizi mi sanıyorsunuz?Belli ki aldanıyorsunuz.Ey Türk! Tez elden titre ve kendine dön!..


e-mektup: mnihatmalkoc@hotmail.com

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimde Ne Varsa Yazı Döktüm
30 Ağustos Zafer Bayramı
Baharın Müjdecisi: "Nevruz Bayramı"
Çocuk Olmak...
Ben de Yaşadım
Kirli Hava Kader Değil
Ganita'da Düş Nöbetleri
Söz Cambazları: Şairler
Of'a ve Oflular'a Dair!..
Özürlülerin Yaşama Sevinci

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sizin Çocuğunuzun da Bir Pulsuz Dilekçesi Vardır
Yaşlılara Saygı ve Hürmet
Şiirimizde Cumhuriyet
Atatürk ve Cumhuriyet
Marifet İltifata Tabidir
Hayatı Anlamlı Kılmak
Şehidimin Son Örtüsü Bayrağım!..
Yunus Emre'de Hoca (Öğretmen) Sevgisi
Oruç Kalkandır
Gönlümün Duygu Mimarları

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Madur Dağı Güzellemesi [Şiir]
Başöğretmen Atatürk [Şiir]
Atatürk Öldüğünde… [Şiir]
Sevgi Köprüleri [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.