..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > M.NİHAT MALKOÇ
29 Ocak 2005
Kirli Hava Kader Değil  
M.NİHAT MALKOÇ
Hava kirliliği kış mevsimiyle beraber gündeme geliyor. Bacalar tütünce nefesler daralıyor. Şehirde yaşamanın zorluğu aşikârdır. Bu,kışın daha da içinden çıkılmaz hâl alıyor. İnsanlar kansız, şehirler oksijensiz yaşayamaz.


:BGID:
Hava kirliliği kış mevsimiyle beraber gündeme geliyor.
     Bacalar tütünce nefesler daralıyor.
     Şehirde yaşamanın zorluğu aşikârdır.
     Bu,kışın daha da içinden çıkılmaz hâl alıyor.
     İnsanlar kansız, şehirler oksijensiz yaşayamaz.
     Kış mevsiminde şehirler oksijensiz kalıyor.
     Bilindiği gibi oksijenin en büyük düşmanı da kalitesiz kömürdür.
     Kalitesiz kömür kullanımına müsaade edilmemelidir.
     Bu her şeyden önce bir vicdan meselesidir.
     Şuurlu ve sorumlu insan çevresini düşünür.
     Çevresini düşünen de adî kömür kullanmaz.
     Böyle olunca da hava kirliliği sorun olmaktan çıkar.
     Tabiki iş bu kadarla da bitmiyor.
     Kaliteli kömür bile rastgele kullanılırsa tamiri imkânsız sorunlarla karşılaşabiliriz.
     Bu arada sobada kömür yakmasını bilmeyenlerin sayısı küçümsenecek kadar az değil.
     Geçtiğimiz yıllarda Trabzon Belediyesi bu durumu göz önünde bulundurarak “Sobada Kömür Yakma Kılavuzu” adlı bir broşür hazırlamıştı.
     Sözkonusu kılavuz, sobada kömür yakmayla ilgili olarak sekiz kuraldan bahsediyor:
-     Verimli bir yanma için temizlenmiş sobanızı en fazla üçte iki oranında kömürle doldurunuz.
-     Kömürünüzü tam ve verimli olarak yakmak için tutuşturmayı mutlaka üstten yapmalısınız.Tutuşturmayı kömürün üzerine koyacağınız odun veya tahta ile yapınız,bu esnada sobanın alt kapağını kapalı,üst kapağını açık tutunuz.
-     Kömür tutuştuktan sonra,sobanızın üst kapağı kapalı,alt kapağı ısınma ihtiyacınıza göre açınız.Yanma esnasında üst kapağı kapalı tutarak faydalı gazların yanmadan bacaya gitmesini önleyiniz.
-     Sobanın alt kapağını açarak sobadaki kömürün hızlı yanmasına da yol açarsınız.Alt kapağı yeterli ölçüde açarak,kömürünüzü dengeli,uzun süreli ve verimli yakabilirsiniz.
-     Odanızın içindeki sıcaklığı 22 santigrat yerine 18 santigrat derecede tutmakla hem daha sağlıklı bir ortamda yaşarsınız hem de %20 daha az kömür kullanmış olursunuz.
-     Yanmakta olan sobaya kesinlikle yeni kömür ilâve etmeyiniz.Sobanızda üstten yanma olmayacağından,kömürdeki uçucu maddelerin yanmadan havaya atılmasına ve hava kirliliğine neden olursunuz.
-     Yatmadan önce kesinlikle yeni kömür atmayınız.Sobanız sızdırmasız değilse ve bacada da rüzgâr yönüne göre dönebilir kapak yoksa yatmadan önce sobanızı mutlaka söndürünüz.
-     Sobanızda kesinlikle lastik ,plastik,atık yağ ve çöp yakmayınız.
Yukarıdaki tavsiyelere uyulduğunda hem hava kirliliği olmuyor,hem hayatî tehlikeler yok ediliyor,hem de saatte üç buçuk kilo yerine, iki kilo kömür kullanılarak bir buçuk kilogram kömür tasarrufunda bulunuluyor.
Aklınızı kullanın.
     Kışın ağırlığı üzerinize çökmesin.
Bahsedilen yöntemleri kullanarak kışı bahara döndürün.
Hayırlı kışlar!...

     e-mektup: mnihatmalkoc@hotmail.comSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimde Ne Varsa Yazı Döktüm
30 Ağustos Zafer Bayramı
Baharın Müjdecisi: "Nevruz Bayramı"
Çocuk Olmak...
Ben de Yaşadım
Ganita'da Düş Nöbetleri
Söz Cambazları: Şairler
Of'a ve Oflular'a Dair!..
Özürlülerin Yaşama Sevinci
Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı'nın Huzurunda...

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sizin Çocuğunuzun da Bir Pulsuz Dilekçesi Vardır
Yaşlılara Saygı ve Hürmet
Şiirimizde Cumhuriyet
Atatürk ve Cumhuriyet
Marifet İltifata Tabidir
Hayatı Anlamlı Kılmak
Şehidimin Son Örtüsü Bayrağım!..
Yunus Emre'de Hoca (Öğretmen) Sevgisi
Oruç Kalkandır
Gönlümün Duygu Mimarları

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Madur Dağı Güzellemesi [Şiir]
Başöğretmen Atatürk [Şiir]
Atatürk Öldüğünde… [Şiir]
Sevgi Köprüleri [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.