..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsandaki gerçek güzelliği ancak yaşlandıkça görebilirsiniz. -Anouk Aimee
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Gültekin BAYIR
12 Şubat 2005
Karanlığın Küçük Kahverengi Lekeleri.  
leke işte...

Gültekin BAYIR


Beni bilindik anlamda kötü, polisiye, akademik ya da başka herhangi bir suça ya da basitliğe itmeyen ve benim dışımdaki bireylerin ise ancak benim iznim olan kadarına ve izin verdiğim müddetçe tanık olabildiği karanlığımın kişisel manifestosu yazılacağı g


:BHJC:
Sütün beyazlığını veren faktör her neyse onu bulup çıkarmalıyım. Ellerimin soğuktan müteşekkil çatlaklarına sürmeliyim o maddeden yapacağım macun kıvamlı maddeyi. Çocukluğuma dönmeliyim çocukluğuma. Tıpkı annemin genç kızlığından beri ezberlemek öğrenmek şimdilerde ise hatırlamak için örseleyip durduğu için artık iyice zayıflamış hafızasındaki gibi beyaz elli beyaz tenli temiz yüzlü çocukluğuma dönmeliyim acilen. İşlediklerim bir yana bana atfedilen günahlardan arınmalıyım her şeyden evvel.

Kendimi sevebildiğim nadir zamanlarda tamamıyla kendime has bir biçimde geliştirdiğim bilinç manevralarıyla yabancılaşabildiğim karanlık bir yanım var benim. Birinci tekil karanlığımın korkulu geceleri ve ıslah olmaz alacakaranlık öğleden sonraları ile dört bir yanı çevrilmiş kişiliğim, içlerine eski azılı günahların cezalarını çekmiş ana fikirlerinin sızdığı özgürlüğüm ve en kalitelisinden el yapımı hüzünlerin sürekli tecavüzünden artık zevk alır olmuş bir hayal gücünden başka hiçbir şeyim yok aslında.

Kime anlatmaya kalksam anlatan beni yalancı kılan sahte bir sevimlilik hali dışında sempatiye dair hiçbir şey bırakmıyor birinci tekil halimin karanlık yalnızlığı. Sevdiğim insanlara bulaşmasın diye üzerini daha zifiri bir örtüyle kapatman dışında yadsımam yasak onu. Kişisel karanlığım bana gençliğimde karanlığın erdemini sevdirmeyi başarabilmiş olsa da şimdilerde dinmek bilmeyen kafa karışıklığımın en büyük sebebi biliyorum bunu.

Üstelik öyle karakteristik ve nitelikli bir karanlık ki bu; onu bertaraf edebilecek aydınlanma girişimlerinin bilinen tüm türlerinden daha erdemli ve muhtemelen önerilebilecek olanların da tümünden daha aydınlık. Ne din örtebilir üzerini bence ne de hazır başka bir felsefe veya ideoloji. Artık onu sevmiyor olsam da saygımda bir eksilme olmuyor nedense? Karanlık yönümün artık ne gizemini seviyorum aslında ne de toy zamanlarımda dillendirdiğim siyahın tüm renklerin tam ton karışımdan oluşmasının gereği tartışılır ahengini. Bir alışkanlık ya da kanıksama olmadığı böyle bir yazıyı yazıyor olmam münasebeti ile rahatlıkla açıklanabilir pekâlâ da.

Beni bilindik anlamda kötü, polisiye, akademik ya da başka herhangi bir suça ya da basitliğe itmeyen ve benim dışımdaki bireylerin ise ancak benim iznim olan kadarına ve izin verdiğim müddetçe tanık olabildiği karanlığımın kişisel manifestosu yazılacağı günü bekleye dursun içimdeki özerk bölgesinde. Ben biraz karanlıktan arta kalanı anlatmayı istedim aslında hep. Kısmet bu güneymiş.

Benim tek bildiğim beni bu kişisel ve derin karanlığımdan bir tek aşkın bir müddet uzak tutabildiği. Ama ihtiyaçtan âşık olmaya illet olan yapım ve bir katırın bile kıskanabileceğine yüz yirmi şahit getirebileceğim inadım yüzünden aşksız geçirdiğim yılların ardından şu günlerde kafamdaki tilki nüfusunda belirgin bir artış gözlenmekte. Biraz mola vermeli sanki şu içimdeki karanlığın hükümdarlığına. Bir küçük sivil darbeyle yönetimi ele geçirip birazda başka renklerin peşinden gitmeli sanki.

Malum bunun pasteli var, eflatunu var, erguvanı var moru var. Hepsinden önemlisi dostlar kahverengi gözleri var.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ..))
Gönderen: leman erdemir / Yozgat/Türkiye
16 Haziran 2005
merhaba.. neden; size dair sizden olan o sözcükleri okurken, bunlar benim sözcüklerim yanılsaması yaşadım biliyorum... Yazınızı keyifle okurken yüzüme yayılan kocaman bir gülümseme ve hüzünle.. kelimelerin gücüne olan inancım bir kez daha pekişti sayenizde.. sevgiyle kalın

:: :)
Gönderen: Esra Baykal / İstanbul/Türkiye
24 Mayıs 2005
Sen çok tatlısın ki "abim" benim :)

:: Güzel
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu/Türkiye
21 Şubat 2005
Merhaba Sevgili Gültekin BAYIR; Severek okudum.Ama çok uzun cümleleriniz yordu.Hani kitaptan okusam neyse de, ekranda zorlanıyor insan.......Yazılarınızı ve tarzınızı seviyorum.....Sevgiyle kalın......Kâmuran Esen

:: alev alev...
Gönderen: pelin karcı / Ankara/Türkiye
15 Şubat 2005
Okudukça yokolduğunu sandığım o masum duygular yeniden alevlendi.küllerimden yeniden doğdum belki de... karanlığın(ın) içinde bir mum ışığıyken kendimi bile yakan bir aleve dönüştüm...kalemini hiç bırakma ZEUS!
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sahiden Var mıyım? Yoksa Bu Bir İhtiyaçtan Yanılsama mı?
Öylesine
Siz Hiç Bir Kat Yukarıda Öldünüz Mü?
Bu aralar ne mi yapıyorum ?
Sanırım birden fazla ben varım !!!
Yaşam Denilen Ve Kaç Bilinmeyeni Olduğu Bilinmeyen Denklem.
Arka Bahçemdeki Sesler Ve Gecenin Anlaşılmaz Gizemi.

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Repertuar Çalışması... Devam...
Yapabileceğinin En İyisini Yapmamak...
Repertuar Çalışması...
Mektup
Bilinç, Sanat, Mizah, Eleştiri, Genel Kültür ve Vidanjörler
Bir ocak gecesinin kederinden arta kalanlar.
Başarısız Olmanın Altın Kuralı
Bir ilişki başlasın için mi ?
İstikrarsızlıkta Gösterilen İstikrar...
İlişmek midir ilişki yoksa ilişki diye bişi zaten yok mudur

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İki Hece [Şiir]
Şiirimsi. [Şiir]
Soru [Öykü]
Değişmeli [Öykü]
Koşma Süreyya ! [Eleştiri]
Komplo Teorilerinin En Teorik Olanı. [İnceleme]
“Tanrı’nın Eli” ve panik halinde üç beş surat. [İnceleme]
Bir Garip Aşkın Mektubu [Bilimsel]


Gültekin BAYIR kimdir?

Zaman daralıyordu, adeta demir sertliğindeki grimsi akşam karartıları etrafımızdaki yerlerini alırken eksik olan metal seslerini bilinçaltımız tedarik etmekteydi. Aman tanrım buda mı olacaktı dedi Elophis. . .

Etkilendiği Yazarlar:
T-H-O-S-H-U-N


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Gültekin BAYIR, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.