..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Olgular görmezden gelindikleri için var olmaya son vermiyorlar. -Huxley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
25 Şubat 2005
İlahi Fatma Nine - Gülmece  
Kâmuran Esen
Sen çok yaşa Fatma Nine


:BJBC:

Komşumuz Fatma Nine , ” Çocuklar Duymasın ” dizisindeki Emre’ yi çok seviyor. Onu hayran hayran izliyor. Bize geldiğinde tv'de bu dizi varsa, geçiyor tv' nin karşısına, gözünü ekrandan bir saniye ayırmıyor. Biz de bunu bildiğimiz için kendisini, evimizin tv' yi cepheden gören en güzide köşesine, yıllardır nasılsa yeni kalmayı başarmış en rahat koltuğumuza oturtuyoruz.

Diziyi izlerken kendisine çay, kahve ikram edecek olduğumda ise, gözünü ekrandan ayırmadan;
" Duragosun ( dursun) şinci. Hele şu dizi bitiversin," diyor, azarlar bir yüz ifadesi ve ses tonu takınarak... Biz de sus pus oturuyoruz Fatma Nine'nin dikkatini dağıtmamak için. Hatta mecburen biz de izliyoruz. Bu dizini bazı bölümlerini ezberledim artık. Komşu hatırına, torun hatıra izliyorum. Hemen her kanalda bu dizi. Peynir, zeytin gibi. Her kahvaltıda bulunuyor.

Emre akıllı akıllı, esprili sözler ettikçe;

“ Hay maşşallah! Barmak gada çocuğun aklına bak! Nazar deyecek bu çocuğa töbosun. Allah bunu aklının aycığını da bizim toruna vereydi ne olurdu! ” deyip duruyor Fatma Nine.

Bir akşam Fatma Nine yine bizde. tv’ de de “ Çocuklar Duymasın” dizisi var. Ninemiz gömüldü koltuğa, memnun memnun diziyi izliyor. Emre' ye nazar duası bile okudu bir ara. Ancak çok şaşırıyor Emre'nin kızıl saçlarına. İkide bir ; " Allahallah! Bu çocuk kime çekmiş? Anası bööle değil, babası bööle değil. Cık cık cık! " deyip duruyor. Dizideki annenin, çocukların gerçek annesi olmadığını kaç kez söyledim ama, inandıramadım..." Kız, aynı annesi; baksana nece benziyo," diyor da başka bir şey demiyor. Hem anne, rolü gereği Amerika' ya gitmişti ya; o zaman çok ağlamış çocuklar annelerinin arkasından. İşte o sahneden sonra Fatma Nine, dizideki ailenin gerçek olduğuna inanmış. Eh! Ne diyeyim, öyle olsun.

Emre, her zamanki gibi başladı bilmiş bilmiş konuşmaya. Çocuk, herkese lâf yetiştiriyor. Böyle bir karakter vermişler çocuğa. Senaryoda ne varsa, onu oynuyor Emre. Ama gelin görün ki, Fatma Nine'nin bundan haberi yok.

Emre, kendinden büyük sözleri peşpeşe sıralayınca, Fatma Nine bana dönüp, şöyle dedi:

- “ Ne akıllı bi çocuk bu..Tu..tu..tu!......Nazar değmesin.”....Sonra şöyle bir düşündü ve devam etti:

- Bu çocuk, bunca şeyi nasıl biliyo? Ben böne(böyle) akıllı çocuk gömedim. Emre’ yi bi ö(ğ)reden va menemme(galiba) ..Eleştiriler & Yorumlar

:: :)
Gönderen: zeliha gökkan / Urfa/Türkiye
3 Mart 2005
sizin fatma nine bana rahmetli ninemi hatırlattı. elif ninem namazında niyazında biri idi.televizyon karşısına geçince başını sıkı sıkı kapatır tv deki beylerden namahrem diye sakınırdı:) öğlenden sonra izlediği filmi sabah izlediği filmin devamı sanırdı:) sabahki filmde gül gibi geçiniyorlardı neden şimdi kavga ediyorlar diye yakınırdı:) fatma nineye ve tüm ninelere teşekkürler..sizin de yazılarınıza teşekkürler...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Evli Bayanlara Öğütler
Kayınvalidem Bir Ömür - 4
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Sinir Olduğum Tipler - 1
Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
Güzel Dilimiz Türkçe
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Kâmuran Esen, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.