..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > Serpil Başol
2 Ağustos 2005
Yaşamam mı, Ölmemem mi Daha Tuhaf?  
Serpil Başol
Sobeleniyorum, saklanamadan, saklanmadan, saklanmaya gerek duymazken, sana. Sobeleniyorum sevgimle. Çıplak kalmak gibi bir şey mi bu? Bakmadan gördüğün bende ki ben mi?


:AGHG:
...
Ben şimdi nasıl oluyorsa nefes alıyorum. Bu el boğazımdayken, düğüm düğümken gırtlağım, yutkunamıyorken, tıkanıyorken, ben nefes alıyorum hâlâ!

Bu durum çok enteresan ben nefes alıyorum. Bu el boğazımı sıkarken ben, nefes alıyor boğulup ölmüyorum. Yaşıyorum. Yaşadığım gibi üstelik ölmüyorum. Tuhaf! En tuhafı nedir acaba? Yaşamam mı? Ölmemem mi? Burada işte beynim işlemiyor. Adeta zembereği boşalmış, artık kimselerin kullanmadığı hatta hatırlamadığı saatler gibi boşalıyor sinirlerim. Çok şeyi birden düşünürken aslında hiçbir şey düşünemiyorum. Düşünmüyorum. Öylece nefes alabildiğime şaşırıp duruyorum zamanın boşluğunda, gözlerim ıslak ama ağlamaklı değil. Kaybolup gitmişim. Öylece...

Boğazımda ki bu el hâlâ boğazımı sıkarken, canım yanıyor da acımıyor. Nasıl oluyor ki bu?

Beklemediğim şeyler duyunca hep böyle mi oluyorum yoksa? Yeniliyor muyum sevgime, kendime, sana? Bu, anlatamamamın verdiği sıkıntıdan mı doğuyor yoksa? Ondan mı sıkıyor bu el boğazımı acımasız, sonuçsuz... Yaşamam, ölmemem beni anladığını bildiğimden mi? Nefes almam da bundan mı hep?

“Kuzum sorgucu musunuz?” Diyen sesi duyuyorum istemsiz. Evet, çok soru soruyorum. Belki anlayamadığımı düşündüğümden belki de anlamadığımı düşündüğüm yerde anlayabildiğimden. Belki!

Sobeleniyorum, saklanamadan, saklanmadan, saklanmaya gerek duymazken, sana. Sobeleniyorum sevgimle. Çıplak kalmak gibi bir şey mi bu? Bakmadan gördüğün bende ki ben mi?

Ve bir cümle, bütün soruları bir lahza da cevaplandıran:

“Seni anlayabiliyorsam, sen de beni anlıyorsundur!”

“Yüzünde gülümsemen olsun” diyorsun gitmeden.

Gülümsüyorum, boğazımdaki eli çoktan unutmuş, yutkunmakta zorlanırken. Gülümser bakıyorum ardından, nefes alırken! Hâlâ nasıl yaşadığıma, ölmediğime şaşıyorum. Ama gülümsüyorum:))


.Eleştiriler & Yorumlar

:: Enteresan mı? Tuhaf mı? Şaşırtıcı mı?
Gönderen: Orkun Levent BOYA / Ankara/Türkiye
19 Ağustos 2005
"Ben şimdi nasıl oluyorsa nefes alıyorum. Bu el boğazımdayken, düğüm düğümken gırtlağım, yutkunamıyorken, tıkanıyorken, ben nefes alıyorum hâlâ!" . . . Bu durum çok ENTERESAN ben nefes alıyorum. Bu el boğazımı sıkarken ben, nefes alıyor boğulup ölmüyorum. Yaşıyorum. Yaşadığım gibi üstelik ölmüyorum. TUHAF!... . . . Hâlâ nasıl yaşadığıma, ölmediğime ŞAŞIYORUM... --------------------------------------------- Neyse ki sonunda gülümsüyoruz:))) --------------------------------------------- Zaman zaman herkesin yapması gereken içsel dorgulamalara iyi bir örnek... Sevgi ve Saygılarımla
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ortaköy de Bulutlu Bir Geceden...
Aradım Seni Canımcım...
Özlemek Ne Ki?
Bugün Çaresizlik Dört Yanımda...
Gecenin İçinde Yalnızlığımla...
Denizim, Yağmurum, Rüzgarım... Sizleri Seviyorum...
Sevgim Denizimli Bir Gün :)
Eylül
Mutlu Bir Gün :)
Akşamın Alacasında Sahil... Burasıydı İşte!

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Işığın Olmak İsterdim...
Masal Bu Ya!
Aşk Yalnız Yaşanır...
Zaman
Seni Sevmemin Bedeli, Seni Özlemek Olmamalı...
Özlem Dolu Bu Gece!
İstenen Sonsuz Aşk...
Acıyordu... ve de Kanıyordu...
Mor Dağların Ardında ki Beyaz Bulutlar...
Bir Küçük Nilüfer

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen... Sevilensin Ya... [Şiir]
Bu Şiiri Sana Yazdım... [Şiir]
Son Bir Gözyaşım Kaldı! [Şiir]
Sesin Martı Çığlıklarında [Şiir]
Adın... Dilimin Ucunda [Şiir]
Sevgimdin [Şiir]
Sen Ağlama Sevgili [Şiir]
Sensiz Yarımım, Biliyorum... [Şiir]
Gece... [Şiir]
İmkânsız Şiir [Şiir]


Serpil Başol kimdir?

Yüreğimdeki sonsuz sevgilerimi , özlemlerimi, mutluluklarımı, hayallerimi, hayalkırıklıklarımı, kısaca yaşamımı kelimelerimle dillendirirken yanımda birilerinin olmasını istedim. . . İstedim ki bu birileri, okuduklarında kendilerini bulsun. . . Ve yaşamı bir şekilde paylaşalım. . . İstediğim , dostluk ve hoşgörü ile dolu bir paylaşım. . . Başka ne isteyebilirim ki?

Etkilendiği Yazarlar:
Genelde çeşitli yazarları okumayı severim... Klasiklerden Dostoyovski en sevdiğim yazardır... Günümüz yazarlarından ise A. Hamdi Tanpınar, Ahmet Arif, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf ve aklıma şuan isimleri gelmeyen daha pek çok şair ve yazarı okumayı severim.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Serpil Başol, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.