..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Bir kitabın kaderi okuyanın zekasına bağlıdır." -Latin Atasözü
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Serpil Başol
28 Şubat 2006
Acıyordu... ve de Kanıyordu...  
Serpil Başol
“Yaşasın!” deyip gülümsedi kendine, camdaki yansımasına bakmadan yine. Çok anlamsızdı her şey. Korkunçtu ayrıca. Korkunçluk içini kanatan, acıtan duyguda değildi; Her şeyi açık ve net anlamasındaydı.


:BJGH:
Çeşmenin sesi tuhaf duygular uyandırıyordu. Başını kaldırıp bakmıyordu mutfak camından. Neden başını kaldırıp bakmıyordu ki? Gözlerinin yansımasını görmek istemiyordu çünkü.

Gözleri... Küskün, kırgın bakan gözleri. Bakmasından da, görmesinden aciz gözleri... İçinin karanlığı gibi kara gözleri...

Görmek istemiyordu işte. Bir zaman bakmaktan zevk alacağı ışıltıları göremeyecekti baktığında gözlerine. Özlediği yoktu ki artık gördüğü. Kocaman bir anlamsızlık, anlamlandıramamak vardı yerinde.kocaman bir soru işareti, cevabını bildiği. Neden baksaydı o zaman?

Burnunun direği sızladı bunlar geçerken aklından. İçinden bir yerleri kanıyordu. Azar azar, ılık ılık kanıyordu işte. Kırmızıydı da her yer gören yoktu kendisi gibi kanları. Gözleri durmadan akıtıyordu kanlı yaşlarını da gören yoktu içinin kanı gibi. İçine akıtıyordu çünkü gözyaşlarını da. Buydu işte acı. Yaşasın nihayet böylesiyle de tanışmıştı acının. Bir bu türü kalmıştı zaten tatmadığı, buda olmuştu. Yaşasın!

“Yaşasın!” deyip gülümsedi kendine, camdaki yansımasına bakmadan yine. Çok anlamsızdı her şey. Korkunçtu ayrıca. Korkunçluk içini kanatan, acıtan duyguda değildi; Her şeyi açık ve net anlamasındaydı.

“Kör aşık olsaydım keşke” dedi. “Taş olsaydım, toprak olsaydım da tekmeleseydi beni gelen geçen. Canım bu kadar yanmazdı”. Dayanamıyordu, dayanırken işte. Acıyordu her zerresi. İsyan etmeyecekti, pişmanlığı yoktu çünkü. Yok bir tek şeye pişmanlığı vardı aslında; ....

Acırken ve de kanarken içinde bir yerler, ki kalbi değildi kesinlikle bu yer, yok oluyordu. Sevgisi, sevgisine inancı ne kadar var ediyor ise o kadar da yok ediyordu işte şimdi. Yok oluyordu, varlığıyla.

Hıçkırdı... Kızdı sonra kendine. Ardından güldü. Gülmeliydi de, komikti hali. Traji-komik hem de. “Ne geldiyse başına hak ettiğinden” dedi dinlemek istemediği bir ses. Doğru hak etmişti.

“Çirkindi ama doğruydu” :))))))

“Herkesler haklıydı da bir “o” haksızdı demek!”. Böylesi gurur vericiydi. Herkese, herşeye rağmen.....

Derken bir çırpıda hiçbir şey olmuştu işte. Yaşam bitmişti. Hatta hiçbir şey bile değildi. Hiç bile değildi. Anlamsız bir ifade miydi artık? Belki de...

Özlemiyordu hayret! Sesini de duymak istemiyordu. Kızmıyordu da. Ama kırgındı. Kendine kırgınlığından büyük değildi ona olan kırgınlığı. Anlamsızdı her şey gibi kırgınlığı da. Anlamsız kılmıştı yaşamı, sırtına sapladığı bıçakla.

Yaşardı gözleri. Yazarken yaşardı hem de. Hâlâ baktığı yerdeydi, hatta gözyaşının düştüğü yerde. Acıyordu. Ve de kanıyordu... Dinmeyecek gibiydi...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Zaman
Seni Sevmemin Bedeli, Seni Özlemek Olmamalı...
Bu Satırlar Sana!
Saçmalamış mıyım Acaba?
Yine Aynı Noktadayım...

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Işığın Olmak İsterdim...
Masal Bu Ya!
Aşk Yalnız Yaşanır...
Özlem Dolu Bu Gece!
İstenen Sonsuz Aşk...
Ortaköy de Bulutlu Bir Geceden...
Aradım Seni Canımcım...
Mor Dağların Ardında ki Beyaz Bulutlar...
Bir Küçük Nilüfer
Özlemek Ne Ki?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sen... Sevilensin Ya... [Şiir]
Bu Şiiri Sana Yazdım... [Şiir]
Son Bir Gözyaşım Kaldı! [Şiir]
Sesin Martı Çığlıklarında [Şiir]
Adın... Dilimin Ucunda [Şiir]
Sevgimdin [Şiir]
Sen Ağlama Sevgili [Şiir]
Sensiz Yarımım, Biliyorum... [Şiir]
Gece... [Şiir]
İmkânsız Şiir [Şiir]


Serpil Başol kimdir?

Yüreğimdeki sonsuz sevgilerimi , özlemlerimi, mutluluklarımı, hayallerimi, hayalkırıklıklarımı, kısaca yaşamımı kelimelerimle dillendirirken yanımda birilerinin olmasını istedim. . . İstedim ki bu birileri, okuduklarında kendilerini bulsun. . . Ve yaşamı bir şekilde paylaşalım. . . İstediğim , dostluk ve hoşgörü ile dolu bir paylaşım. . . Başka ne isteyebilirim ki?

Etkilendiği Yazarlar:
Genelde çeşitli yazarları okumayı severim... Klasiklerden Dostoyovski en sevdiğim yazardır... Günümüz yazarlarından ise A. Hamdi Tanpınar, Ahmet Arif, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf ve aklıma şuan isimleri gelmeyen daha pek çok şair ve yazarı okumayı severim.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Serpil Başol, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.