..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"Sevgi bilmekten doğar." -Mevlana
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Aynur Özbek Uluç
2 Mart 2006
Artık Beni İstemiyor, Bu Şehir  
Aynur Özbek Uluç
Kırk yılı geçti istanbul'a geleli. Daha yolunu bile öğrenemeyen bu yaşlı kadına yer yok bu koca şehirde... Gideceğim.


:ADCH:
Bağkur`da başladığınız işlemleri bitirmek zordur. Sağlık karnelerine vize alabilmek için iki üç gün koşturmanız gerekir. Farklı kurumlardan almanız gereken imzaları toplamak hiç bitmeyecek bir kabus gibi sürer de sürer.

İşte o günlerin sonuncusuna geldiğimde konuyu bitirecek imza için karnemi beklerken yaşlı bir teyze geldi oturdu yanıma. Derin oflar çekerek dizlerinin nasıl da ağrıdığından yakınıyordu. Anlatacak ne çok şeyi vardı bu yaşlı kadının. Sanki yaşamı boyunca anlatacaklarını bugüne saklamış da, şimdi hepsini sıralıyor gibi konuşuyordu karne kuyruğunda.

Oradan çıkınca Fatih`e gidecekti. Bir yandan da yol soruyordu "Ne edeyim?" diye. Öncelikle Sirkeci`den Eminönü`ne gitmesi gerektiğini anlattım ama, tramvaya binse bunu nasıl başaracağını bilmiyordu. Yürüse dizleri çok ağrıyordu. Aralıksız konuşması, zaman geçtikçe gerilim duygusu uyandırdı bende. Günlerdir koşuşturmuş bir bürokrasi yorgunu olarak can sıkıcı buldum istemeden bu durumu. En nihayet işlemlerimiz bitip de karnelerimiz çantamızda, Bağkur`un merdivenlerinden birlikte inerken dedi ki: "Ben yetmiş yaşındayım görüyorsun. Kızız diye okutmadılar bizi zamanında. Babamın iki oğlu da doktor oldu. Ben de işte böyle yolunu izini bilemez bir yaşlı kadın.Ne okuma var, ne de yazma..."

O anda nasıl utandım; onun gereğinden çok konuşmuş olmasından sıkıldığım için. Oysa ses tonundan anlamıştım ki; şimdi ne kadar anlatsa azdı. Yaşamda kadın olarak uğradığı haksızlıkları giderememekten kaynaklı biriktirimde onun suçu yoktu çünkü. "Teyze" dedim; "Gir koluma. Seni tramvaya bindireyim."

Yürümeye başladığımızda gerçek bir ilgiyle dinlendiğini fark edince; biraz önceki sızlanmaları, yavaş yavaş sohbet tadını almaya başladı. Ağrıyan dizlerine karşın Eminönü`ne kadar benimle yürümeye niyetlendi içinden. Kendisini durakların olduğu yere kadar götürüp otobüsüne bindireceğimi söylediğimde nasıl da sevindi. Koca yaşamı boyunca öğrendiği en önemli şeyi açıklar gibi dedi ki; " Kızım; Eminönü`nde bir yaşlı teyze söyledi dersin. Oğlun için çırpınma. Bir el kızı alıyor ya, bırakıveriyor anasını. Kocam da öldü. Oturduğum evi babası oğlumun üstüne yapmıştı, o da satıverdi gitti. Alan kişi, kapıma gelip gelip "Bir yatak da ben atayım odanın tekine, oldu olacak" demiyor mu, nasıl da zoruma gidiyor. İki üç güne kalmaz, gideceğim memleketime temelli. Bu şehir yer bitirir insanı.Tunceli`de yoğurdun kilosu üç yüz bin lira eski parayla... Kırk yıl oldu biz İstanbul`a geleli. Artık beni istemiyor bu şehir. Daha yolunu izini öğrememeyen bu yaşlı kadına yer yok buralarda..."

Fatih otobüsüne bindirince cama vurup el sallayarak uğurladım onu. Ama Fatih`e değil, Tunceli`ye...


Aynur UluçBirgün Gazetesi / 01-04-2005


.Eleştiriler & Yorumlar

:: yazılmış/ yorum
Gönderen: Ali AYDOĞDU / Çanakkale/Türkiye
13 Temmuz 2006
az kaldı ezberleyeceğim :)

:: ne acı
Gönderen: Kâmuran Esen / Bolu/Türkiye
20 Haziran 2006
Sevgili Aynur Özbek Uluç; Hemen yanıbaşımızda ne acılar yaşanıyor, kimler nasıl itiliyor kendi çizdiğimiz çemberin dışına.Ama çoğumuz, bunların farkında bile değiliz.İşte o nedenle, bu kadını istemeyen sadece şehir değil, aslında biziz.Sormuyoruz, konuşanı dinlemiyoruz, bakıyoruz ama görmüyoruz....Uzaktan bize sunulan, gösterilen yerlerin; aslında hiç de bize göre olmadığını, o şehrin girdabına düşünce anlıyoruz...Severek okudum, hüzünlendim...Sevgiyle kalın.Kâmuran ESEN
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şiddet, Her Yerde mi Yoksa?

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yolculuk Var
Martının Kanadından Sızan Güneş
Çekmeceleri Düzenlerken
Kurtlar Sofrasında Gelincik Yemeği
Adı Konmuş Biçimin Okuyucuya Etkisi
Vatandaş Mustafa
Yeşil Cennete Yolculuk
Yeraltı Dizeleri
İhanet Her Yerde

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kesişme [Şiir]
Meriç'in Şiiri [Şiir]
Şaşı Bir Şehre Şerh [Şiir]
Kana'da Kan [Şiir]
Bir Nisan Yağmuru [Şiir]
Asılı Çamaşırlar ve Beklenen An [Öykü]
El Sallarken [Öykü]
Edebiyatta Görsellik - Edebiyat ve Görsellik [İnceleme]
Dilim Dilim Oldu Dilim [İnceleme]


Aynur Özbek Uluç kimdir?

http://www. aynuruluc. blogspot. com/

Etkilendiği Yazarlar:
.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Aynur Özbek Uluç, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.