..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir klasik herkesin okumuş olmayı istediği ancak kimsenin okumayı istemediği eserdir. -Mark Twain
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Seval Deniz Karahaliloğlu
6 Mayıs 2006
Prof. Dr. Savacı, Sanatçıları ve Aydınları Göreve Çağırdı…  
Atatürk’ün gerçekleştirdiği kültür devrimleriyle çağdaşlık yolunda ilerleyen Cumhuriyetimizin kıskaca alınmak istenen bilim, sanat, kültür ve eğitim kurumları için Cumhuriyetimize hep birlikte sahip çıkalım.

Seval Deniz Karahaliloğlu


Cumhuriyetimizin bütün temel kurumlarına saldırıldığı bu zor günlerimizde, sanatçılarımızı, aydınlarımızı ve halkımızı, Cumhuriyetimizi korumaktaki kararlılıkla aramızda görmek, Cumhuriyetimize ve onun değerlerine ne kadar güçlü sahip çıktığımızı, herkese gösterecektir.


:AEBI:
Prof. Dr. Savacı, Sanatçıları ve Aydınları Göreve Çağırdı…

Seval Deniz Karahaliloğlu

İzmir Üniversiteleri Öğretim Elemanları Derneği (İZÜNİDER) 6 Mayıs 2006 günü, saat:12.30-17.00’ de İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, ‘Tehlikedeki Cumhuriyetimizi Koruyacağız’ konulu bir panel düzenliyor. Panel duyurusuyla ilgili olarak konuşan, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İZÜNİDER Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ferit Acar Savacı, sanatçıları ve aydınları Cumhuriyetimizi ve ilkelerini korumak için göreve çağırdı.

Prof. Dr. Savacı yaptığı açıklamada, ‘Atatürk’ün gerçekleştirdiği kültür devrimleriyle çağdaşlık yolunda ilerleyen Cumhuriyetimizin kıskaca alınmak istenen bilim, sanat, kültür ve eğitim kurumları için Cumhuriyetimize hep birlikte sahip çıkalım. Toplumu besleyen hayat damarlarından biri olan Devlet Senfoni Orkestraları, Devlet Opera ve Baleleri ve Devlet Tiyatroları, kadrolarının kısıtlanması, ödeneklerinin azaltılması ve bu kurumlara karşı yürütülen sistematik siyasi kadrolaşmayla çok ciddi bir darbe yemiştir. Sanata ve sanatçılara vurulan bu darbe, aslında toplumun kültürel hayatına vurulan bir darbedir. Öte yandan, Orta Öğretimde, resim, müzik ve beden eğitimi gibi genç nesillerin zihinsel, bedensel ve ruhsal gelişmelerini sağlayan temel dersler, zorunlu ders olmaktan çıkarılmıştır. Bu suretle, sanata ve spora yönlendirilmek yerine, dogmatik düşüncelere ve kalıplara bağlı bir eğitime mahkum edilen genç nesillerin, gelişimi engellenmektedir. Böylece, toplumumuzu besleyen kültürel kaynaklarımız kurutulmaktadır. Eğitim kurumlarından, sanat kurumlarına kadar her alanda hissedilen bu ciddi tehlikeye ve çağdışı yaklaşımları sergilemeyi amaçlayan zihniyete karşı ‘Tehlikedeki Cumhuriyetimizi’ koruyacağız. Bunun için de bütün sanatçıları ve aydınları dayanışma içinde göreve davet ediyoruz’ dedi.
İzmir Üniversiteleri Öğretim Elemanları Derneği (İZÜNİDER)’in, 6 Mayıs 2006 günü, saat:12.30-17.00’ de İzmir İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde düzenlediği ‘Tehlikedeki Cumhuriyetimizi Koruyacağız’ konulu panel ve panelin öncesinde ayni gün saat 11.30-12.00 arasında, Alsancak Cumhuriyet Meydanında yapılacak olan basın açıklaması hakkında bilgi veren Savacı, panelde konuşulacak konuları şöyle özetledi.
İktidardaki AK parti tarafından sürdürülmekte olan ve Cumhuriyetimizi hedef alan İslami kadrolaşma hareketinin, Cumhuriyetimizin varlığına karşı bir tehdit oluşturur hale gelmesi.
Yargının siyasallaştırması ve ‘Hukukun Üstünlüğü’ ilkesinin yozlaştırılması.
Çağdışı, dogmatik, sorgulamayan, bilimsellikten uzak bir eğitim ve bunu besleyen eğitimdeki kadrolaşma süreci.
Üniversitelerin ve milli eğitimin dogmatik görüşlere sahip kişiler tarafından ele geçirilmek amacıyla YÖK’ün yıpratılması ve yeni açılacak üniversitelerde dine dayalı siyasi bir kadrolaşma.
Milli tarım politikalarının iflas etmesi. Milli tarım politikalarının terk edilmesiyle tarımda kendine yeterli bir ülke olan ülkemizin tarımda dışa bağımlı hale getirilmesi. Verimli tarım alanlarının iskana açılması ve yabancılara toprak satışı.
Tümüyle dışa bağımlı ve emperyalizmin güdümündeki ekonomik politikalar.
Tamamen iflas etmiş bir sağlık sistemi ile sosyal güvenliği dışlayan, çökerten bir anlayış. Özgürlükleri savunma maskesiyle, Cumhuriyetimizin temel ilkelerinin ve demokrasimizin bilinçli olarak yıpratılması.

Önümüzdeki günlerde, İzünider’in yeni paneller düzenlemeye devam edeceğini belirten Prof. Savacı,
‘Cumhuriyetimizin bütün temel kurumlarına saldırıldığı bu zor günlerimizde, sanatçılarımızı, aydınlarımızı ve halkımızı, Cumhuriyetimizi korumaktaki kararlılıkla aramızda görmek, Cumhuriyetimize ve onun değerlerine ne kadar güçlü sahip çıktığımızı, herkese gösterecektir’ dedi.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Öpülesi "Yastık Adam" Öyküleri : Kayıp Ruhlara Masallar
Genco Erkal'dan "Yaşamaya Dair "" …
Ferhan Şensoy"dan 2019 Türkiye Fotoğrafları
Söyleyecek Sözü Olan Oyunlar…
Altını Oydukları İrfan Şahinbaş Sahnesinden Büyüklere "At" Masalları
Cumhuriyet Bayramını Büyük Bir Coşkuyla Kutladık!
Evlere Servis "Takıntılarımızdan Arınma" Hizmeti : "Tak, Tak, Takıntı... ""
Fısıl, Fısıl, Fısıl…
Şehit Anası Soruyor:
Sadece Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan Değil, Aslında Hepimiz "Tecritteyiz"!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İçimden Çıkan Küheylan...
Para Ağaçta Yetişmiyor Pinokyo!
Dario Fo"dan "Bir Anarşistin Kaza Sonucu Ölümü"
"İşi Kapmak" İçin Ne Kadar "İleri" Gidebilirsiniz? Metot Oyunu Sınırları Zorluyor!
Franca Rame ve Dario Fo"dan Büyüklere Masallar : Japon Kuklası
İçimizdeki "Boş Şehir"ler...
That Face : Aynada Gördüğün "O Yüz" Kim?
Tiyatronun Yıkımdan Önceki Son Oyun: "Peron" Siz Hayatınızın Kaçıncı "Peron" Undasınız?
Dumana Boğulan "Romeo ve Juliet"
Ben, "Çıplak Memelerini Değil" Dansı İzlemeye Geldim!

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İbneler ve Çocuk Cesetleri [Şiir]
İhtiyaçtan [Şiir]
Komşu Çocuğu [Şiir]
Deli mi Ne? [Şiir]
Tutkunun Rengi Artık Kırmızı [Şiir]
Sakız Reçeli Seven Yare Mektuplar [Şiir]
Bir Bardak Soğuk Suyun Hatırına… [Şiir]
Bir Nefes Alıp Verme Uzunluğunda… [Şiir]
Lord'umun Suskunluğunun Sebeb-i Hikmeti... [Şiir]
Pimpirikli Hanımın, Pimpiriklenmesinin Nedeni… [Şiir]


Seval Deniz Karahaliloğlu kimdir?

Bazı insanlar için yazmak, yemek yemek, su içmek kadar doğal bir ihtiyaçtır. Yani benimki ihtiyaçtan. Bir vakit, hayatımla, ne yapmak istiyorum diye sordum kendime? Cevap : Yazmak. İşte bu kadar basit.

Etkilendiği Yazarlar:
Etkilenmek ne derecede doğru bilemem ama beyinsel olarak beslendiğim isimler, Roland Barthes, Jorge Luis Borges, Braudel, Anais Nin, Oscar Wilde, Bernard Shaw, Umberto Eco, Atilla İlhan, İlber Ortaylı, Ünsal Oskay, Murathan Mungan,..


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Seval Deniz Karahaliloğlu, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.