..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > düşge su
12 Haziran 2006
Hatırladım  
Hangisini yapacaktım bugün bütün bu işlerden?

düşge su


Sandığın kadar değil tam ortasındayım. İki arada bir derede bir yaşanmışlığın, bir geçişin tam ortasındayım. Köprünün üstünde durup kah geriye kah ileriye kah havaya bakan avanak it sürüsünden biriyim işte. Zorlama fazla – yaşın küçükçeyse 3-5 ekle, saçların kırlaştıysa 3-5 eksilt. Oradayım işte.


:AFHG:
Hatırladım

Dün ile ilgili yazılar yazmaktan sıkıldım. Geleceğe övgüler dizmekten de. Şu herkesin pek bir bildiği “anı yaşa” denklemlerinden de. Olmuyor ki hiç biri. Zaman dediğimiz lanet, biz kah geçmişi kah geleceği kah bugünü düşünürken usulca geçiveriyor. İnsanın çoğu kez kendi kendine “nassı biliyosan öyle yap, hemşerim!” diyesi geliyor. Neresini tutsan orası eğrilip bükülüyor.

Genel geçer yaklaşımların uzak-yakın tüm çağrışımlarında birkaç saniye durduğum, zaman zaman haddinden fazla ehemmiyet verdiğim, zaman zaman haddinden fazla boş verdiğim oldu. İyi de ne oldu?

Geldim bir yerlere…
Binlercesiyle aynı hücreye…

Geçenlerde gördüğüm bir gençlik dizisinden hareketle beynimin kıvrımları sancılanmaya başlamasa elime kağıt kalemi alacağım yoktu. Yoktu da bu birkaç dönemdir yapılacaklar liste sıralamasına girmeksizin depoladığım bilgiler birbirini itekleyip artık bilinç altımda oturmaya isyan edince, geçtim huzura.

Olacağı buydu. Oldu da

Bir metro gezintisi uysallığında, işe gitme amacında, kıştan ölü beter bir soğuktan korunma telaşında ayak üstü iki durak arası genç kız cıvıltıları kulağımda… Etrafta hoşgörüsüz bir görüntü hakim, herkes biraz rahatsız. Gürültüden mi, şen kahkahalardan mı yoksa ilk gençlik coşkusundan mı dersiniz? Bilmem siz ne dersiniz? Pek çokları kameraları görünce “ görgü kuralları” ve toplum içi yaşamların sorumluluklarından dem vuracağından- çoğu külliyen yalan olacağından- gerçekliğin ağır soluk ve acımasız yüzü gibi çıktım huzura. Rahatsızız gençliğin şen kahkahalarından, çağrıştırdığı ateşin delikanlılığından, umursamazlığından. Unuttuğumuz bir tada bir anda aş ermek gibi hevesli ve bize bunları hatırlatanlara düşman.

Olacağı buydu . Oldu da

Bir dizinin herhangi bir yerinde bir cengaver kız, kim yaptı diye sorunca Müdüresi, birden dayılanıp ben yaptıma çıkardı adını. Sıradan bir zaplama yarışında kanalları sınarken ben, aklıma ilk gençliğimin idealist ve fütursuz, gürültülü kimliklerini getirdi. Öyleydik değil mi hepimiz bir zamanlar? Ya ben -bu yazıyı yazan kadın- lanet olası geçmiş zaman öykünmelerine boyanmış bir kadın olmaktan- memnun muyum sanıyorsun lan?

Moda kavramları kullanmayı pek sevdiğim söylenemez ama insanın bazı şeyler dilini zehirliyor ha biraz daha tutsa …
….
Sandığın kadar değil tam ortasındayım. İki arada bir derede bir yaşanmışlığın, bir geçişin tam ortasındayım. Köprünün üstünde durup kah geriye kah ileriye kah havaya bakan avanak it sürüsünden biriyim işte. Zorlama fazla – yaşın küçükçeyse 3-5 ekle, saçların kırlaştıysa 3-5 eksilt. Oradayım işte. Neysem neyim. Evli miyim, bekar mıyım- başkasının kütüğüne kütüğümü çattım mı? Çatmadım mı? Ne biliyim ben ? Hem sana ne bundan?

İki ara bir dere geçişte olduğumdan daha çok dikkatimi çekiyor bu tür şeyler, elbette ki.. Sebebinin yaşım olduğunu anlayacak bir kavram yığınım var geride. Elbette biliyorum bunları. Kafamdaki ziller kucaklaşıp kucaklaşıp üstüme düşüyor. Bu gürültü arasında eski alkole boyalı günlerin, aşka dayalı gecelerin, hepsinin, ötesine geçiveriyorum. Gömleğin yakalarına bir kat ütü daha yapıyorum. Hazır yemek çıkaran gıda sektörünün alnından öpüyorum. Kabızlığa çare prebiyotiklerin yanaklarından. Makyajımı silip, göz altı kremlerimi sürüştürüyorum çabucak. Alınacaklar satılacaklar, verecekler, alacaklar. Derin derin daha derin inişler çıkışlar. Uzun yürüyüşler. İnce eteklikler, nerede pililer?

Okul önü müydü, üniversite sarhoşluğu muydu? Geceye yenilen gözlerimi karartan neydi?

Hangisini yapacaktım bugün bütün bu işlerden? Anı mı yaşayacaktım? Diyet mi yapacaktım? Selilüt kremlerimi sabahtan mı sürecektim? Ne edip edecektim? Artık ben de mi sigarayı bırakacaktım?
Hangisini yapacaktım bugün bütün bu işlerden?


Anların da geçmişin de geleceğin de senin de sensizliğin de çok bilmişliğin de canını cehenneme tıkacaktım. Anamı da alıp gidecektim! Hatırladım!Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Islak Yatak
Elim
Yanılgı
Hoyrat
Ürperti
Yılan
Su Akar
Öksüz

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Evlilik
Kaktüs
Seviş Üstüne
Şiir Sarhoşluğu 4
Ulus Kayboldu
Üzgünüm
Delirmiş Deliler
Aşk Herşeyi Affeder mi, Doğumu
Şiir Sarhoşluğu3
Mahzene Yolculuk

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Masal [Şiir]
Paket [Şiir]
Benek [Şiir]
Zü'nün Karanlık Koridorları - I [Şiir]
Hüzün [Şiir]
Zaman [Şiir]
Türkü [Şiir]
İstanbul [Şiir]
Ankara Çıkmazı [Öykü]
Makara [Öykü]


düşge su kimdir?

uygun gördüğüm bir yol yok, uygunsuzum.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © düşge su, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.