..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yaşam > BELGİN ERYAVUZ
23 Ocak 2007
An"ı Yakala, Çilek Tadındaysa Bırakma!  
BELGİN ERYAVUZ
An’lardan anılara kuyruklu bir yıldızınız olsun yaşamınız boyunca...


:AFID:
Hayatı yaşarken farkında olmayı, çilek tadındaki o kısacık an’ların göz açıp kapayıncaya kadar geçen zamanını yakalamanın önemini her defasında dile getiriyor ve önemini vurguluyoruz. Çünkü mutluluğun bu an’larda gizli olduğunu, oturup beklenince gelmediğini, farkındalıkla yaşamımızın daha da güzelleşeceğini ve anlam kazanacağını biliyoruz.
Ancak farkına vardığımız her an’ın bizi mutlak mutlulukla buluşturmadığı da bir gerçek. Bilemiyorum sizler de benzer ruh halini arada sırada yaşıyor musunuz?

Öyle an’lar vardır ki ne işim var benim burada dersiniz hani; orada olmak yerine kaçıp gitmek ve evinizin sıcacık güvenli duvarları arasına sığınmak istersiniz. Çünkü o an’da oraya ait hissetmezsiniz kendinizi, tamamen yabacıdır her şey size, tamamen farklı…Hatta siz bile kendinizi yabancı hissedersiniz kendinize. Anlayamadığınız, tarif ederken zorlandığınız bir ruh halidir bu yaşadığınız.

Belki zaman yanlıştır, belki yer, belki de beklenen… Ama önemli olan o an’dır ve o an’ın size hissettirdiği o garip ruh hali…Nedenini çözemezsiniz bir türlü. İçinde bulunduğunuz ortamın, çevredeki insanların hatta havanın bile etkisi vardır bunda. Ama hepsi bir yana ruhunuz isyanlardadır. O an’ı yaşamayı istemezsiniz bir türlü. Her şeyden etkilenen naif bir durum tüm benliğinizi kaplamıştır adeta. Dokunsalar dağılıverecek narin bir biblo gibi kırılgandır içiniz.

Kaçıp gitmeyi, ortamı o an’ı terk etmeyi dilersiniz taa ki iç isyanınız durana değin. Bu kısacık zaman dilimi içinde böylesine yoğun düşünürsünüz işte.

Ama merak etmeyin, bu gibi durumlarda etrafı incelemek, çevredeki insanları gözlemlemek, yani iç sesinizi farklı yönlere kanalize etmek sizi oldukça rahatlatır. Tıpkı Sezen Aksu’nun o güzel şarkısında dediği gibi…

“Bazen daha fazladır her şey
Bir eşikten atlar insan
Yüzüne bakmak istemez yaşamın
O kadar azalmıştır anlam

O zaman git hemen radyoyu aç, bir şarkı tut
Ya da bir kitap oku
Mutlaka iyi geliyor.
……. “

Bir süre sonra daha rahat ve huzurlu olduğunuzu hissedersiniz. O kısacık an’a yığılan tüm olumsuz duygularınız, ait olamama haliniz geçip gitmiştir işte ve iç isyanınız huzur bulmuştur yeniden. Tekrar kaldığınız yerden devam edersiniz hayata.

Bunun tam tersine fark edebildiğinizde bulunduğunuz an’ın sizi cezbeden büyüsünden ayrılmak istemediğiniz zamanlarda vardır ama…

Bu büyü öylesine etkisine alır ki insanı elinizde olsa zamanı durdurmak istersiniz. O an’da her şeyi unutursunuz tüm gereksiz ayrıntıları, sıkıntıları; o ana kadar sizi üzen, geren, kızdıran pek çok şey kanatlanıp uçmuştur sanki hafızanızdan.

Farkına vardığınızda ve yaşadığınız an’ın değerini bildiğinizde yaşayacağınız en güzel ruh halidir bu. Bir önceki tabloda kendinizi oraya ait hissetmezken, kaçıp kurtulmak isterken; şimdi tüm benliğinizle tüm hislerinizle ortak olmak istersiniz o an’a ve o an’ın detaylarındaki güzelliklere. O an’ı sonsuza kadar uzatmak istersiniz birde. Çünkü çilek tadındadır, çilek kadar çekici ve lezzetli.

İnsanın iç yapısı bu kadar ilginçtir işte. Ruhsal durumun dışa yansımasıdır tamamen. Her ikisinde de AN’ı fark etmekle başlar ama birinde oraya ait olamama, daha doğrusu ait olmak istememe hali söz konusu iken; ikinci durumda tam tersidir, oraya ait hisseder insan kendisini hem de tüm tezatlıklarına, tüm farklı görüntüsüne rağmen.

Sonuçta hayatın hızla akıp giden koşturması içindeyken kimbilir fark edemediğimiz ne çok an’ımız vardır, çilek tadında olup da es geçtiğimiz. “Keşke”lerle çağırsak da gelemeyeceğini bildiğimiz; ancak “iyi ki”lere kattıklarımızla avunacağımız. Onlar bir avuç deniz yıldızı olsalar bile yaşantımızda; geçmişimizi düşündüğümüzde tek tek göz kırpacaklar bize içimizi saran sıcaklık duygusuna eşlik ederek.

Belki az yaşanacaklar, belki hayatımız boyunca tek bir defaya denk gelecekler ve ikinci kez tekrarı istesek de olmayacak ama; farkına vardığımız tüm bu mutlu an’lar, unutulmaz hanemizdeki en güzel deniz yıldızları olacak.

O bir avuç deniz yıldızı içinde bir iki deniz kestanesi varsa dikeni elinize batan, onlarda yıllar sonra kanatmayacak içinizi merak etmeyin. Hatta deniz yıldızları kadar hatırlanmayacak. Çünkü insanlar yapıları gereği mutlu şeyleri hafızalarında saklar, mutsuzlukları ise bilinçaltına atıp unutmak isterler.

Çilek tadında, deniz yıldızı kadar güzel an’larınız çok olsun; farkındalığınız her yönüyle açık, algılarınız bir radar gibi dört bir yanınızı tarasın. En güzel an’ları bulup çıkarmak adına…biriktirin onları anılarınızda.

An’lardan anılara kuyruklu bir yıldızınız olsun yaşamınız boyunca.

Tıpkı şair Esat Selışık’ın “Gün Devşiren Düşünceler” isimli şiirinde dediği gibi;

“ Yanı başında duran
Kum saatini çevirdi genç adam
Cam boğumdan
Bir nehir akmaya başladı,kumdan...
Yaşanmış anları yaşanmamış kılmak ister gibi.
Biten gün
Yeniden akmaya başladı bugün. ”

Kum saatini her gün yeniden çevirerek biten günleri yeniden başlatalım, yaşanmış an’ları yaşanmamış çilek tadındaki an’lara çevirmek için…

Sevgiyle kalın.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yaşam kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sır Dolu Papuçlar
Özlemek!
Hayatımızdaki "Özel" Ler
Gizemli Damlacıkların Mucizesi
Kısacık Ama Çilek Tadında
Yeni Yıl, Yeni Umutlar...
Dört Duvarımın Sıcaklığı
Mutluluğu Yakalamak Kolay Değil
Paylaşabilseydik Herşeyi...
Mutluyum Diyebilmenin Keyfi

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgi ve Pozitif Enerjinin Gücü
Son Durak Huzurevi (Mi?)
İlişkiler Düğüm Olmuş Çözülmüyor
Engellere Çarpa Çarpa…
Kaderini Kendin Çiz!
Bakıp da Görenlere, Görüp de Sevenlere!
Bana Yalan Söyleme! Beyaz Olsa Bile…
Kadınsan Hem De...
Kayıp Kimlikler!
Neden Bu Kadar Duyarsız Olduk?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Seni Seviyorum Diyebilmenin Güzelliği [Öykü]


BELGİN ERYAVUZ kimdir?

İçimde yaşadıklarımın, hissettiklerimin birebir yansıması,tıpkı denizin mavilikleri gibi. . .

Etkilendiği Yazarlar:
Okumayı çok seven birisi olduğum için,yazılarını okuduğum hemen tüm yazarlar.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © BELGİN ERYAVUZ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.