..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
En tatlı sevinçler, en hiddetli kederler sevgidedir. -Pearl Bailey
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Post-Modernizm > Utku KOÇAK
11 Nisan 2007
Hayat, Yazı, Hüzün, Mutluluk, Sözler, Beklenti, İlham, Ego  
Utku KOÇAK
Hangi bölüme koysak? Hangi bölümde yazsak? Yazar olsak, başarılı olsak, onu yapsak, bunu yapsak, dertlerle uğraşsak, mutlu olsak, mutlu oluyormuş gibi yapsak. Ne yapsak bu garip dünyada? Evet doğru bildin! Yazmak olsun diye yazıyorum! Bir amacım yok. Bir sebebim yok. İçimi satırlara döküyorum.


:BFAJ:
Bu kadar mı sürecekti herşey? Hayat nedir diye sorarken kendimize... Hayat bu kadar zor mu diye sorarken kendimize... Herkesin kendi derdi kendine... Kendine büyük biraz, sana belki de daha büyük, belki bana önemsiz, geçilmesi gereken bir hadise." Neden yazıyorum?" diye soruyorsan, bende bilmiyorum. Bir sebep arıyorsan, kapatman umurumda değil! Yazıyorum... Yazıyorum, gecenin karanlık olmasına, yazıyorum kafamın dumanlı olmasına. Yazıyorum, beğenmiyorsan eğer, kafiyeli birkaç sözümü, kapat zaten seni burada istemiyorum. İstiyor muyum? İstemiyor muyum? Acaba bu sorunun neresinde saf tutuyorum? Hangisinde acaba? Yoksa ortasında mı?

Saflarımız belli mi sanki? Bir gidiyor hayat, bir geliyor. Bir böyle düşünüyoruz, bir öyle. Bir kinci yüreğimiz, bir yüreksiziz bu dünyada. Ne önemi var ki aslında? Neden yaşıyoruz diye sorarken tanrıya, buluyoruz kendimizi daha berbat bir hayatın içinde. Şükrediyoruz sonra. Sonra yine isyan. Biz insanoğlu hiç yerinde durmuyoruz. Evet, yazmak olsun diye yazıyorum. Satırlarda içimi döküyorum. Evet, bekliyorum birkaç kişi okusun beğensin diye. Bazen beğenilecek bir tarafı yok heralde diyorum. Bazen kızıyorum herkese. Hah! Bu yazıyı nereye koyacağız? Hangi bölüme? Acaba bir insan bunu başından sonuna kadar okuyabilecek mi? Umurumda değil desem... Bu yazı için umurumda değil desem... Bilmiyorum desem. İşte garip duygular desem...

Hangi bölüme koysak? Hangi bölümde yazsak? Yazar olsak, başarılı olsak, onu yapsak, bunu yapsak, dertlerle uğraşsak, mutlu olsak, mutlu oluyormuş gibi yapsak. Ne yapsak bu garip dünyada? Evet doğru bildin! Yazmak olsun diye yazıyorum! Bir amacım yok. Bir sebebim yok. Şimdi iki saniye durduysam bunun sebebi, ne yazayım diye düşünmem değil, aklımın derinliklerindeki oyunların bana yapmış olduğu komplodur. Beynim boş. Hayat boş. Hatıralar boş mu? Bazen dolu, bazen boş, bazen acı, bazen hoş. Neye yara dostum geçmiş gitmiş garip hayatın. Seninki garip, benimki güzel yarışından kim galip çıkmış? Benimki kötü seninki güzel yarışından peki kim galip çıkmış? Ben galip gelmedim. İçim galip gelmez benim. Ben daha kendime galip gelemdim. Ne demeliyim? Ne yazmalıyım dememeliyim.

Yazmalıyım sadece. Bugün, bu akşam, bu gece ve hergece sadece yazmalıyım. Nerdeee? Vakıt varsa gel kendin yaz. Yazamıyorsan bir de gel o sırtına inen yaz diyen kırbaçlarla, seni sıkıştıran ilhamlarla uğraş. Yazıyorsan bir de kalk sıkıştırıp duran egolarınla uğraş. Yazılmayan yorumlarla uğraş. Karışıp duran kafanla uğraş. Kaybolup giden fikirlerle uğraş. Kaybolmamak için çalışan bu yüreklerle uğraş. Kaybolmak istemem bu dünyadan. Adımın izlerini bırakmadan gidemem ben. Gitsem ne olur, bazsam ne olur, ey garip kader. Kadermiş. İnanmıyorum sanma. Kötü oldu diyorum sanma. Dediğim birşey yok benim. Ben yazarım bilip, bilmeden. Ben söylerim görüp, görmeden. Ben uyurum sabahları, geceleri ayaktayım ey ahali. Duyun beni. Bıraktığım izler acaba peşimi bırakır mı ölünce?

Ülkem derim yazarım. Çekinmem, korkmam derim yalan mı atarım? Sen cevap verebildiysen kendine o zaman gel bana da bir akıl ver. Söyle dostum neden zor böyle hayat. Zor mu acaba. Zor mu? Kötü mü böyle dünya? Ey adamım sen değil miydin mutluluk nareleri atan, sen değil miydin göbek atan? Heyt be ne çabuk unuttun? Duraksarsın işte böyle. Duraksa bakalım sen...
Hayat duraksamıyor gördüğün gibi. Duraksamıyor işte!

Utku KOÇAK
11.04.2007Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kutsal Meslek Öğretmenlik
İnsanlar Garip Yaratıklar
Münasip Bir Yerde İnebilir Miyim?
Maganda Yanı, Teker Üstü
Hırslı Adamın İç Dünyasıyla Savaşı
Yaşam Tarifleri
Trafik 2

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Orospu [Şiir]
Hacıyatmazlar! [Şiir]
Dizi Hayatım, Hayatım Dizi [Şiir]
Ben O Kaldırımda Yürüyen Çocuk [Şiir]
Elif [Şiir]
Türban Mıdır? [Şiir]
İntihar [Şiir]
Aptalım [Şiir]
Bir Yudum Suya Hasret Bir Kulun [Şiir]
Seller Mucizelerle Doludur [Şiir]


Utku KOÇAK kimdir?

Ben bir garip yollarda dolanırım Bir aşık, Bir kaşık, Ona buna sataşırım, Ne uslama bilirim, Ne de puslanırım, Açık kapım ardında, Bazende dışarda dolanırım.

Etkilendiği Yazarlar:
Sir Alfred Mehran, Aziz Nesin, MEsut Soyadınıunuttuğumyazar


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Utku KOÇAK, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.