..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Şiir, duyguların dilidir. -W. Winter
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Günlük Olaylar > M.NİHAT MALKOÇ
7 Ekim 2007
Trabzon"un İkinci Özel Hastanesi: İmperial  
M.NİHAT MALKOÇ
Sağlık dünyadaki en büyük varlığımızdır. Allah’ın bize emanetidir bedenimiz, onu hor ve hakir kullanmamalıyız. Hayatın tadı ve tuzudur sağlık… Fakat işler her zaman düzgün gitmez. İnsanların aklına gelmeyen başına gelir. Günün birinde sıhhatimizi, paramızı, malımızı, dostlarımızı kaybedebiliriz. Fakat geleceğe dönük umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umudunu yitiren her şeyini yitirmiş demektir. Sağlığın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez.


:EDCE:
TRABZON’UN İKİNCİ ÖZEL HASTANESİ: İMPERİAL

M.NİHAT MALKOÇ


     Sağlık dünyadaki en büyük varlığımızdır. Allah’ın bize emanetidir bedenimiz, onu hor ve hakir kullanmamalıyız. Hayatın tadı ve tuzudur sağlık… Fakat işler her zaman düzgün gitmez. İnsanların aklına gelmeyen başına gelir. Günün birinde sıhhatimizi, paramızı, malımızı, dostlarımızı kaybedebiliriz. Fakat geleceğe dönük umudumuzu kaybetmemeliyiz. Umudunu yitiren her şeyini yitirmiş demektir. Sağlığın kıymeti hiçbir şeyle ölçülmez. Bunu cihan padişahı Kanunî Sultan Süleyman meşhur bir beytinde şöyle özetlemiştir:

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi,
Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi.”

     Yüce Rabbimiz ölüm dışındaki her derdin dermanını vermiştir. İnsanlar dertlerinden kurtulmak için arayış içerisinde olmalıdır. Sevgili Peygamberimiz: “Allah, verdiği derdin şifasını da verir; öyleyse tedavi olun.” buyurmuştur. Tedavi olmak için modern sağlık kuruluşlarına ihtiyaç vardır. Türkiye’de sağlık sektörünün önünde dağ gibi sorunlar mevcuttur. Devlet kurumları sağlık hizmetlerinin altından kalkamamaktadır. Kalkınmış ülkelerde devlet pek çok hizmetten elini eteğini çekmiştir. Avrupa’da ve ABD’de sağlık sektöründeki en büyük ve modern yatırımlar özel şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir. Türkiye bu alanda çok geriden gelmektedir. Böyle olmakla birlikte son yıllarda sağlık alanında özel kurumların ciddi yatırımlarını görüp bunlarla gurur duymaktayız. Türkiye’de sağlık yükünü devletle bölüşmeliyiz. Bunun önü açılmıştır.

     Trabzon’umuzda bugüne kadar sadece bir özel hastane vardı. Karadeniz Hastanesi uzun yıllardan beri özel sağlık kurumlarından biri olarak bu sahada hizmet vermektedir. 20 Haziran 2007 Cuma günü Trabzon’daki özel hastaneler zincirine yeni bir halka daha eklendi. Uzun zamandan beri inşaat ve iç donanım çalışmaları süren Özel İmperial Hastanesi hizmete açıldı. Fakat ben hastanenin ismini beğenmedim. “İmperial” da neymiş…”İmparator” anlamına geliyormuş. Ne lüzum var böyle bir isme… Bırakın bu işleri, Türkçeye güvenin…

Türkçede sağlığı çağrıştıran nice isimler var. Daha güzel ve Türkçe kökenli bir isim bulunabilirdi. Mesela “Bengisu” Hastanesi olabilirdi. Hastane yönetimi yine insaflı davranmış!... Çok şükür ki “hastane” yerine “hospital” dememişler. İngilizce isimle modern görüneceklerini, daha çok hasta çekeceklerini sanıyorlarsa yanılıyorlar. Bu hastane zaten her şeyiyle mükemmel… Hizmeti de mükemmel olursa ve devlet desteği sağlanırsa, Bağ-kur, SSK, Emekli Sandığı mensupları buradan ücretsiz yararlanabilirse rekabet etmeleri, ayakta kalmaları mümkün olur. Aksi takdirde benim fakir halkım özel tedavinin altından kalkamaz.

Daha evvel belirttiğim gibi Karadeniz Bölgesi’nin en büyük özel sağlık kurumu İmperial Hastanesi, Başbakan Recep Tayyib Erdoğan tarafından hizmete açıldı. Bir grup işadamı ve doktor, Trabzon’un teşvik kapsamına alınmasından sonra böyle bir özel sağlık yatırımına yöneldi. Karadeniz’in en büyük sağlık kuruluşu olan Özel İmperial Hastanesi 20 milyon YTL’ye mal oldu. Söz konusu sağlık kuruluşunda 250 kişi istihdam edilecek. Özel İmperial Hastanesi teşvikin en güzel meyvesi olarak karşımıza çıkıyor. İller Bankası eski binasının kiralanarak yeniden düzenlenmesiyle böyle bir eser çıktı ortaya. Hastanede 35’i uzman olmak üzere, toplam 45 doktor bulunacak. 25 ortaklı hastanenin 21 ortağı hekim… İmperial’de 75 yatak bulunuyor. Hastane içinde acil hizmetin yanı sıra, dâhili ve cerrahi bütün branşlarda muayene, yatış ve her türlü cerrahi müdahale de yapılacak.

Üç modern ameliyathanede açık kalp ameliyatı da dâhil olmak üzere her türlü ameliyat yapılabilecek… Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nde 24 saat normal ve sezaryen doğumlar gerçekleştirilebilecek. Hastanede kardiyoloji, cerrahi, dâhili ve çocuk yoğun bakım ünitelerinin yanı sıra diyaliz ünitesi de bulunmaktadır. Teşhise yönelik her türlü laboratuar ve radyolojik tetkikin yapılabileceği hastanede MR, Tomografi, Anjiyografi, EEG, EMG, Ultrasonografi, EKO, Dansitometri gibi en gelişmiş teşhis cihazları da yer almaktadır.

Özel İmperial Hastanesi’nin açılışının hemen ardından binayı büyük bir heyecanla ve dikkatle gezdim. Görevlilerin yüzleri güleç, herkes vazifesinin bilincinde… Hastanede hizmet verecek bütün elemanlar hizmetiçi kurslardan geçirilmiş. Gerçekten de çok güzel bir hastane olmuş. Görünürde hiçbir eksiği yok. Tecrübe zamanla kazanılan bir meziyettir. Bunu da zamanla kazanacaklardır. Gerçi hastanedeki doktorlar Trabzon’un ve Türkiye’nin en seçkin hekimleri arasından seçilmiş. Çok başarılı ve idealist bir hekim var başhekimlik koltuğunda… Başhekim Dr. İrfan Coşkun’un burada da çok güzel işlere imza atacağından eminim. Trabzon’da böyle büyük ve modern sağlık kuruluşunun olması beni fevkalade gururlandırdı. Bu yatırıma destek olan ve her türlü riski alarak Trabzon’a görkemli bir eser kazandıran yatırımcılara Trabzonlular adına şükranlarımı sunuyorum. Onlar görevlerini yaptılar… Şimdi sıra bizde… Bu güzel sağlık kurumunu destekleyerek yaşatmalıyız.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın günlük olaylar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Ziya Doğan'la Neler Konuştuk?
Seçimin Ardından
Küreselleşmenin Girdabında Muasır Terennümler

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şair Haydar Çoruhlu'yla Şiirin Kalbine Yolculuk
Ölümünün 7. Yılında Abdurrahim Karakoç ve Şairliği
Ramazan Davulcuları ve Manilerimiz
"Barbar, Modern, Medenî" Kitabı Üzerine Düşünceler
Tevfik Serdar Anadolu Lisesi"nin Semender Dergisi
Hocaların Hocası: Ahmet Hilmi İmamoğlu
Cemil Meriç"in Akıl Defteri
Köprübaşı - Beşköy Dostluğu ve Kardeşliği
Mersin Yenice 4. Barış ve Kültür Festivali
Gerçek Hayaller Dükkânı

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Âh Baba Âh!.. [Şiir]
Milli Mücadele'nin Yüzüncü Yılı Marşı [Şiir]
Kadir Gecesi [Şiir]
Yenicuma'da Bayram Sabahı [Şiir]
Egemenlik Bayramında [Şiir]
İyi ki Vardın Eren [Şiir]
15 Temmuz Kahramanı: Şehit Samet Uslu [Şiir]
Kırmızı Yazmalı Kız [Şiir]
Takvimler ve (K) Ağıtlar [Şiir]
Polisim [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.