..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir önyargıyı yok etmek, atomu parçalamaktan daha zordur. -Einstein
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Toplum > Metin Alkan
3 Aralık 2007
Psikoloji İlmi  
Metin Alkan
Dini ilimlerden hiç referans alınmadan yapılan çalışmalar elbette önem taşımaktadır.Özellikle dini terminoloji kullnmamaya özen göstererek birtakım eserler vücuda getirmek;yabancı ülkelerdeki çalışmalar tıpatıp tercüme edilerek ülkemiz insanına enjekte edilmesini kesinlikle doğru bulmuyorum


:ABAG:
PSİKOLOJİ İLMİ

Ruhsal rahatsızlıkların temelinde maddi sebebler kadar manevi sebebleri görmemezlikten gelemeyiz.Günümüzde tek taraflı bir bakış açısıyla psikolojik rahatsızlıkları izah etmeye kalkışmak tek kanatlı kuşun uçmasına benzer ki problemlere çözüm üretmeyen bir ilim dalı olarak karşımıza çıkmaktadır .

Dini ilimlerden hiç referans alınmadan yapılan çalışmalar elbette önem taşımaktadır.Özellikle dini terminoloji kullanmamaya özen göstererek birtakım eserler vücuda getirmek;yabancı ülkelerdeki çalışmalar tıpatıp tercüme edilerek ülkemiz insanına enjekte edilmesini kesinlikle doğru bulmuyorum.

Müslüman ülkelerin bile birbirinden farklı psikososyal faktörler içinde barındırmasına rağmen İslami duyarlılığı olmayan ülkelerdeki ilmi çalışmaları da birerebir adapte etmemelisiniz.

Ruh sağlığı bozuk aile bireylerinden elbette ruh sağlığı bozuk bir toplum meydana gelir.Toplumsal yapının hızla çürüdüğü zannedildiği zaman dilimlerini yaşarken bu çürümenin de beraberinde yeniden filiz vermeye müsait bir toplumun da habercisi gibidir

Duygu kontrol bozukluğunun sanki genetik kodlaması yapılmış gibi toplumun eğitim seviyesi yüksek ve düşük kesimlerde birbiriyle parelel gidiyor olması kanaatimce dana vahimdir

Duygu kontrol bozukluğunu sadece ekonomik girdilerle düzelterek çözümler bulabilseydik batı toplumları ve bizim ekonomik düzeyi iyi seviyedeki aile bireylerinde de problemi halletmiş olacaktık.Sakın yanlış anlaşılmasın ekonomik durumumuz iyi olmasın demeye getirmiyorum.Bilakis iyi olması gerektiğine hemde in iyi olması gerEktiğine inananlrdanım.

Hemen hemen işlenen bütün suç unsurlarının ardında duygularımızı kontrol edememe olduğuna inanıyorum.Ve duygulrımızı eğitmede de din eğitiminden yeterli seviyede faydalanmadığımız gerçeğini de görmemezlikten gelemeyiz.

Bir ilim dalı sadece güncel ve siyasi havaya göre renk alarak bukelemun haline getirilmemelidir.Adı üstünde ilim dalı zaman ve mekanları aşan evrensel değerlere ulaşma gayretiyle hareket eder ve etmelidir

Ancak üzülerek belirtmeliyim ki ülkemizde psikoloji ilmi ve kardeş ilimler ne yazıkki ülke insanının hizmetine sunulmak yerine politize edilerek güncel menfeatlerin ve ideolojilerle terörün emrine verildiğini görmekteyizSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dünyayı İyi Okumak
Akraba Münesebetleri

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Psikolojik Roman Denemesi
Hayalleri Ertelemek
Yaz Dostum
Cimrilik
Bir Televizyon Kanalı Hayal Ediyorum
Sevgiye Olan İhtiyacımız
Sivil Hayatımız
Manevi Depremler
Ramazan ve Sınırlar
Sun'i Gündem

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Ben Kendime Söz Geçiremedim [Şiir]
İkinci Gençliğim [Şiir]
İstanbul ve Yakarış [Şiir]
Ahir Zaman [Şiir]
Özgürlüğün Sesi [Şiir]


Metin Alkan kimdir?

Ailelerin,sosyal çevrenin ve ictimai hadiselerin insanı ne denli etkilediğini yıllardır merakla takip etmeye çalıştım. belkide her hadisenin dilinde kendimi bulma ve neden hatalar yaptığımı bulmaya çalıştım. Pişmanlıkların girdabında bir sona nasıl varmamalıyım diye için için yandım. . . . . Dahada önemlisi herşeyimle kendimle yüzlezmek istedim.

Etkilendiği Yazarlar:
Cemil Meriç,Nurettin Topçu,Necip Fazıl Kısakürek


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Metin Alkan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.