..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilmek kadar kuşku duymaktan da zevk alıyorum. -Dante
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Bireysel > Mudi Beya
4 Mart 2008
Öylesine Bir 8 Mart Yazısı  
Mudi Beya
Olayları, içinde bulunduğumuz durumu ve her hangi bir gelişmeyi, olmasını istediğimiz gibi değil de, olduğu gibi görerek kabullenmeyi öğrenmek zor iştir. Görelim bakalım, nasılmış?


:BAHH:

…..Anne ile baba sözleşmişçesine, bir ağızdan; “ Hadi oğlum pipini bir de fotoğrafçı amcaya göster bakalım” dediler!... Baba, fotoğraf çekimi için eve çağrılan delikanlıya dönerek : “ Bu afacan var ya , bu afacan… “ dedi ve ekledi : “ Aslında bunun gelişimini daha sağlıklı bekliyorduk…. Ama ne yapacaksın? İkiz dünyaya geldiğinden midir ne ?… Umduğumuz gibi olmadı…” Daha sonra sesini alçaltarak : “ İkizi kız oldu…” dedi ve yeniden sesini yükselterek yineledi: “Hadi , pipini göster amcaya Fatih. Baba, bu kez: " Amcası... Bir-iki sövmeyi bile öğrendi maşşşallah! “ diye sözünü bitirdiği anda arkalarından bir kız çocuğunun cılız sesi geldi: “ Baba ben göstereyim… Bakın, benimkine bakın!... “ Baba geri döndü, anne mutfaktan yetişti; ikisi birlikte kıza doğru hışımla hamle yaptılar!...Kız çocuğu minicik elleriyle eteğini kaldırmış beklemekteydi…Anne erken davrandı ve kızın ellerine vurarak eteğini bırakmasını sağladı. Namusu kurtarmışlardı!... Baba bir ‘ohh! , çekti!...Daha sonra kız çocuğunun kolundan tutarak sarstı artarda ve “ Sen kız çocuğusun! Ayıp!…Ayıp!...” diye söylenirken kızarmış yüzünü fotoğrafçıdan gizlemeye çalışıyor gibiydi… Anne araya girdi de evin erkeği biraz rahatladı: “ Amcası Fatih’ in şeyi iyi çıkacak değil mi?”
Belki bir evin salon ve ya oturma odasının duvarını süslemek ve anne-babaların gurur duyması için asılmış bu ve buna benzer bir erkek çocuğu fotoğrafını görmeyenimiz yok gibidir. Kimileri pipisiyle oynarken çekilmiştir, kimilerinin eline ise, oyalanarak düzgün görüntü vermesini sağlamak amacıyla oyuncak neyin gibi bir şeyler tutuşturulmuştur…Erkek çocuk, her an için çekilmeye hazır bir silaha sahip olduğu psikolojisi ile beslenerek büyür genellikle..Olasılıkla İleride bir parçası olduğu aileye yük olan işsiz, mesleksiz kredi kartlı, cep telefonlu ve kontorsuz bir yeniyetme olarak kendisini ne tür tuzaklar beklerse beklesin, o çocukluk yıllarından kalan solgun fotoğrafların değeri her gün biraz daha artacaktır.
Erkek çocuğunun doğumu ile başlayan ayrıcalığı her aşamada kendini gösterecek, bu ayrıcalıklı durum da çocukla büyüyecektir. Örneğin; ' Bak kızım! Kardeşin oğlan çocuğu, bir yerleri şişer, sen azını yesen kıyamet mi kopar?... , ' Sen kızsın! Kardeşinle seni aynı gözle görmemizi bekleme boşuna!..., Ta başından aile içinde başlayan ayrım çocuklarla birlikte büyüyerek dalga dalga toplumu da kuşatmayı sürdürür. Ailece edinilen malın bölüşümüne de yansır bu eşitsizlik.
Oğul’ un ‘ erkekliğe ilk adımı olarak, kabul gören sünnet, davul zurna büyük bir gümbürtüyle dosta düşmana duyurulurken Havva Ana’ dan bu yana kız çocuklarının kadınlığa ilk adımları olan dönem, aile içinde bile anne ile kız arasında kalmaya mahkûmdur. Oysaki; sünnet, aşırma (intihal) yoluyla başka dinlerden edinildi… Dinlerin kurucu öncüleri de sünnetli değildi.. Delikanlı kızların o özeli ise, yaratılış inancına göre, katıksız bir Allah vergisi olarak Havva Ana’dan buyana süregelen bir durumdur. Her ne kadar sünnet sonradan edinilen bir gelenek olsa da, kız çocuklarının özel dönemlerinin utanılacak denli gizlenmesi ve o dönemde adeta aşağılanarak dışlanmaları karşısında bir övünç madalyası gibi algılanmakta ve öyle durmaktadır…
Komşumuz yaşlı bir teyzenin hayıflanarak ‘Aman Allah’ım!. Her şeyleri ortaya döktüler!, diye utanarak eleştirmekten kendini alamadığı; genç kız ve kadınların özel günlerinde kullandıkları malzemenin televizyon reklamları da olmasa, bir bakıma yaşıyor olduğumuzu borçlu olduğumuz analarımızın o özel dönemlerini temelli unutacağız… Bu bağlamda, yaşadığımız toplumda erkek olarak dünyaya gözlerini açmış tüm erkek çocuklarının yüzde doksan dokuzunun iradesi dışında başından geçmesi kaçınılmaz olan sünnetin, kadınların özel dönemi denli yaşamsal bir gerekliliği söz konusu değil…Yanlış anlamayı önlemek için kısaca yineliyorum: Analarımızın söz konusu özel durumları olmasaydı bizler de dünyaya gelemezdik. Sonradan gündeme gelmiş bir olay olarak sünnetin bu anlamda herhangi bir katkısı yok!
Erkek çocuklar, büyüdük sıra edep yerlerini kapatmayı öğrenirken, yetişkin kız çocuklarının bir yerlerini açması istenecektir gizli kapaklı… Sen kız çocuğusun kimseye gösterme!..İndir eteğini!.. Ayıp! Ayıp! Diye yakın çevresine sıkı disiplin uygulayan bir anlayştan gelen bireylerin oluşturduğu içi boş kalabalıklar bir yerlerini açmakta nazlananlara kadın tiplerine topluca ‘ Aç!... Aç!..., diye tempo tutup bağıracaklardır..
Bu kadarcık mı ? Keşke bununla kalsa!... Sanatın içine tüküren belediye başkanları çıkacaktır aralarından!... Parka konmuş bir yontuyu ve ya bir resim sergisinde yer alan resmi ‘müstehcen, bulduğunu ileri sürerek baltayla saldıranlar da bunların içinden çıkacaktır!... Uygar dünyanın büyük kalabalıklarla açık alanlarda gerçekleştirdiği yılbaşı kutlamalarını taklit edecesine Taksim Meydanı’nda bir araya gelen kalabalık arasına karışmış boşta gezen kazma gençlerin, kıstırdıkları turist kızların şurasını burasını mıncıkladıklarına tanık olarak insanlığımızdan utancağız!... Aşık olduğu kadın ve ya kıza sokak ortasında kurşun yağdıran ve ya bıçakla delik deşik ettikten sonra ‘ Kendisini çok seviyordum , bunu anlamadı!..., diye durumu açıklamaya kalkanlar mı dersiniz? Utanılacak her türlü melanetle gurur duyan, bunu da tempo tutarak, söz konusu melanetin ortaya çıkarılan sorumlularına yönelik ‘ Türkiye sizinle gurur duyuyor, diye gürleyen yarınsız kümelerin günden güne çoğalmada olduğunu mu dersiniz?
İşin iyice çığrından çıktığı zamanlarda ana-baba yaşıyorsa ayakları yere değmiş ama, iş işten de geçmiştir çoktan. Genel olarak, ölen aile büyüklerinin cenazesi, kendini bildi bileli ikinci sınıf muamelesi gören kız çocuklarının evinden çıkar. Ölmeden önce ve gene genellikle yaşlıların elinden tutan da, son ana kadar başucunda bekleyen de, son görev olarak kefenleyen de kız çocukları olur!.. Bu durumun canlı tanıklarının sıklıkla yinelediği, ' Hayırlısı kız evladı , teranesi dillerde pelesenk olur...
Siz ne dersiniz, nasıl düşünürsünüz, onu elbette bilemem! Ama bildiğim bir şey var: O da, yaşamakta olduğum bu coğrafyada olan , biten onca olumsuz gidişatın bir bölümünü kendimce saptamaya çalıştıktan sonra kadınlarımızın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nü kutlayacak gücümün ve isteğimin kalmadığıdır. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ nü erkeklerin kutlayacağını iyi bildiğim için, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm erkeklere kutlu olsun, demekle yetinmek istiyorum…

.Eleştiriler & Yorumlar

:: ...............
Gönderen: Kâmuran Esen / ,
4 Ocak 2015
Harika bir yazıydı. Memleketimin acı gerçekleri. Selâm ve sevgiler.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın bireysel kümesinde bulunan diğer yazıları...
Akşamdan Yazılan Mektup Sabahleyin Yazanı Tarafından Okunur Mu
Ereğli Çamlıyayla 2015 Toroslar Geçişi

Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
İşte Geldi 8 Mart Bakın Neler Olacak
Görme Engellinin Fendi Münasip Münasebattar' I Yendi
Fanfinfon Çorbası
Görme Engellinin Fendi Münasip Münasebattar' I Yendi
Abdülrezzak Holding 2
Abdülrezzak Holding 1
Kalleş Avrupalı!
Genç Politikacı Adaylarına Öğütler!
Ona Öyle Demezler Peynir Ekmek Yemezler
Fitneficürullah Hoca Efendi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Sıradışı Bir 8 Mart Kutlaması [Deneme]
Rabbiş Teyzemin Fanfinfon Macerası [Deneme]
Zevat Zerzevat Fiyat Vesaire… [Deneme]
Tezek İthalatı! [Deneme]
Muhteşem Bir Operasyon! [Deneme]
Günlük: [Deneme]
Milli Piyango Milyonerleri [Eleştiri]
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü [Eleştiri]
Gaz Bombası ve Basınçlı Su İle Saldırılması Olası Eylemlere Katılacak Olanların Dikkâtine! [Eleştiri]
Anlaşıldı Vehpi' Nin Kerrakesi veya Eşekten Düşen Karpuz [Eleştiri]


Mudi Beya kimdir?

Bilgisayar edinip İnternet ile yakından ilgilendiğim zamana kadar ülkemde okurdan çok yazarın varlığını düşünür ve bundan büyük kaygı duyardım. . . Uçsuz bucaksız olanakları bulunduğumuz odaya, ayağımıza getiren İnternetle tanııştıktan sonra, ülkemde okurdan çok yazarın olduğunu düşünmüyor, çok net biliyorum böyle olduğunu. Bunu bilmem, yukarıda sözünü ettiğim kaygılarımın katlanmasına neden oluyor. İçinde debelenmekte olduğumuz sorunların temelinde, okumayan bir toplum oluşumuzun katkısı sanıldığından daha daha çok diye düşünüyorum.

Etkilendiği Yazarlar:
Jack London, Ernest Hemingway, Gogol, Zola, Aziz Nesin, Nazım Hikmet ve daha başkaları...


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Mudi Beya, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.