..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle başederken, yapılacak en mantıklı şey normal rolü yapmak. -Herman Hesse
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
15 Mart 2008
Cumhurburkan  
Osman AKTAŞ
Enteresan bir ülkedeyiz/ülkeyiz. Biri bir şiir okuyor mahküm ediyor bürokrasimiz, biri bir şiir okuyor başbakan yapıyor halkımız. Ne kadar da okumaya meraklıyız.


:ADEE:

Enteresan bir ülkedeyiz/ülkeyiz. Biri bir şiir okuyor mahküm ediyor bürokrasimiz, biri bir şiir okuyor Başbakan yapıyor halkımız. Ne kadar da okumaya meraklıyız.

Bugün bir haber vardı gündem tutan/gündem tutturan; AKP’ nin kapatılması için Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı dava açtı. Ben de dönüp geriye baktım: Gece ne renk?

İlk seçim propagandasını anımsıyorum AKP’ nin. Yasaklı bir parti başkanı ve yaklaşan seçim. Her nasılsa bu yeni kurulmuş partinin başkanı Amerika Birleşik Devletleri Başkanı tarafından davet ediliyor. Hem de seçime üç aydan daha az bir zaman kala. Gerekçesini bir Amerika, bir derin devlet, bir de Allah biliyor. Sayın Erdoğan’da belki biliyordur, sanırım.

Sonra seçim... Seçimde seçilen iki parti... Sayın Erdoğan ve sayın Baykal... Biri mecliste, biri sokakta... Sayın Baykal diyeceklerini mecliste, meclis üyelerine söylemek istiyor. Üç ay sonra sayın Gül Başbakanlığı, sayın Baykal yardımıyla sayın Erdoğan’a bırakıyor.

Sayısız gece sayılı gecelere denk, kendisiyle cenk edenlerin nezdinde. Yokluk ve varlık... İki süreli yayın... Ayın kaçı olursa olsun beni de sayın. Belki bir işe yararım gelecekte.

Ve sayın Erdoğan, ülkemizin başörtüsü (ya da türban) sorunu olmadığını söylüyor basında, yayında. Boyunda kimse yok devlet başkanlarında...

Sonra verilen bir söz; beş yıl sonunda memuru ve işçiyi rahat ettirecek ve tatmin edecek ücrete ulaştıracağını söylüyor.

Batan bankalar, batan krediler ve batan umutlar... Batan geminin malları bunlar. Batıranlar kimler? Bir gecede banka boşaltanlar mı? Bir ayda Türkiye’de zoraki elektrik sayacı değiştirenler mi? Örtülü bütçeden Amerika’da villa yaptıranlar mı? Bunlara göz yumanlar mı? Pastörize yumurta satanlar mı? Kimler?

İMF ve biz... Çok temiz bir ülkede huzur ve refah içindeyiz. Kemal Derviş, Ali Babacan ve Mehmet Şimşek; İMF nin bize sunduğu üç nimet... Gökten üç elma düşmedi. İMF den üç elma düştü; biri iş adamlarına, biri üst düzey bürokratlara, biri de bunların yalakalarına desek ayıp mı etmiş oluruz. Özürsüz özür diliyorum hafife alınan halktan...

Herkes parası kadar konuştu bu ülkede. Bu ülkede Milli Eğitim Bakanı öğretmeni önce kendisi öptü, sonra Maliye Bakanı’na havale etti. Bizi kimler, ne kadar öptü ve biz de kendimizi kaç kişiye öptürdük, sendikalar aracılığıyla, bilemiyoruz. Anamızı alıp nereye gideceğiz acaba? Sayın Başbakanın bir önerisi var mı? Bilemiyoruz... Parası olan anasını da alıp gidiyor buradan. Bizim gidecek paramız yok sayın Başbakan.

Az gittik, uz geldik. Cumhurbaşkanı seçimlerine. Sayın Gül, her nasılsa, beş yıl boyunca AKP’ de milletvekilliği ve bakanlık yaparken Cumhuriyet için bir tehlike olmuyor, ama cumhurbaşkanlığına aday olunca, birden bire Cumhuriyet sayın Gül’ün tehlikesine maruz kalıyor. Bunu da o güne kadar sayın Gül’ü bir türlü göremeyen sayın Baykal görüyor. Büyük bir azim ve gayretle sayın Baykal, sayın Cumhurbaşkanı Sezer bu Cumhuriyet tehlikesini bertaraf etmeye çalışıyorlar, Cumhuriyet yanlısı medya ve bazı sesini duyurmaya hevesli kişilerce. Ve bu tehlike yapılan seçim propagandaları sayesinde bertaraf ediliyor(!) AKP’ nin %12 oy oranını artırarak gelmesiyle. Sayın Erdoğan seçim için sayın Baykal ve sayın Sezer’in propogandalarını yeterli görerek, propoganda yapma gereği bile duymuyordu.

Evet, satılacak bir şey kalmadı ülkede.Döviz bocalıyor, borsa sarsılıyor... Kriz ya kapıda, ya bacada... Kızımız kocada, oğlumuz hocada... Hoca Amerika’da, biz kaderimizi bekliyoruz.

Derken bir kapı açılıyor; türban... Sayın Baykal karşı çıkmaya hazır, medya desen keza... Cumhuriyetçiler birşeyler söyleme ve yapma telaşındalar.

MHP ucuz kahraman, AKP pahalı...Kahraman yapanlarsa Cumhuriyet koruyucuları... Lâiklik elde kalırsa dünyanın ve Türkiye’nin şekli değişecek. Atatürk’ün tek ilkesi var, o da lâiklik... Herşey satıldı; kimse devletçilik elden gidiyor diye ayaklanmadı, bu devletin resmi dili Türkçe’dir, diye anayasada geçen kanun, azınlık hakları diye yıllardır ihlâl edilirken, yabancılara satılmayan yer kalmazken milliyetçilik ilkesi düşünülmedi. Halkın doğan her çocuğu borçlu doğarken halkçılık ilkesi yok muydu? Atatürk ilkelerinden inkılâpçılık diye bir ilkesi yok mu? Bu ülke sadece lâiklik ilkesi üzerine mi kuruldu? İçi boşalmış bir Cumhuriyet olarak...

Şimdi Yargıtay Başsavcısı dava açınca ve AKP kapatılınca ülkenin borçları bitiyor, kaybedilmiş beş ilke yeniden kazanılıyor, insanların karnı doyuyor, asgari ücret 1000 YTL ye mi çıkıyor? Bu ülkede bu açılan davanın halka ve çalışana ne yararı oluyor? Ben anlayamıyorum. Sayın Başsavcı diğer ilkeleri ihlâl edici gerekçeler için kimleri, ne zaman dava edecek acaba? Koruduğumuz hangi Cumhuriyet? Cumhuru aç olan, cumhuru şehit olan, cumhuru işsiz olan, cumhuru dilenen ve cumhuru dinlenilmeyen bir Cumhuriyet mi?

Yoksa AKP nin oy oranını bir %12 daha artırmanın mı yollarını arıyoruz? Ya da bu oyuna geliyoruz? Ne dersiniz?

14 Mart 08
NilüferSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cenab-ı Cenuba Köhne Yatırım
Yıllık Yatırım Politikası
Alışılan Ölümler
Kesişen İnsanlıktan Çıkabilecekler
15 Temmuzlu Milsiz Eğitim
Yeni Bir Sivil Darbe Girişimi
"Kendi Belini Bağlayamayan Gelin Başı Bağlıyor"
Ey İzmir Barosu!
Fanatik Beklentiler
Akp Hükümetlerinin Çalışmaları

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sağıra Türkü Dinletme Köre Ülke Güzeli Seçtirme
Bir Ülke Ki, Hırlı Hırsız Karışmış
Yazlık Sinemadan Kışlık Düşlere
Medya: Termik Yalan Santralı
Şükre Dair
Yurttaşlarıma Açık Telkin
Düzenbaza Hile Bekçisi
30 Ağustos Zafer Bayramı
İçimizdeki Mustafa Kemal
Asaletten Uzaklara Adalet

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Hasar Tespit Raporu [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]
Aşk da Bir Feraset Olmalı [Deneme]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Osman AKTAŞ, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.