..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gerçeği arayan bir insan, öncelikle her şeyden gücü yettiğince kuşku duymalıdır. -Descartes
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > osman demircan
4 Nisan 2008
Aşk Olmayan Yerde Sahte Güller Biter  
osman demircan
Kim hiç balık olmayan bir gölde avlanmak ister? Kim bir su içmek uğruna dudaklarını katleder? Söyle dürüstlükten, adaletten, samimiyetten söz eden. Kim bir çöl olma sevdasıyla yüreğine kaktüs diker.


:ABCE:
Kim hiç balık olmayan bir gölde avlanmak ister? Kim bir su içmek uğruna dudaklarını katleder? Söyle dürüstlükten, adaletten, samimiyetten söz eden. Kim bir çöl olma sevdasıyla yüreğine kaktüs diker? Ve yığın yığın kumları denizi sevmek adına sahile sürekler ve sabreder. Kim sadece yüreğiyle sever ve bir gül dalına benzer? Aşk ve samimiyet kokusunu burunlara nakşeder.
Bilirsin kuşlar kanatlarıyla gülümser. Masmavi gökyüzünde gülücükler çizer. Tüyleriyle mısralar düzer.Sonra gider hayatında hiç mutlu olmamış bir insanın ellerinden su içer. O elleri öper ve sever.
İnsanlar neden birbirine söver? Var olma yarışında birbirini ezer.Neden ölüme giden bir otobüse binerken birbirinin saçını başını çeker? Neden insanlar adaletsizlik eder ve kendi çıkarları söz konusu olduğunda terazi hep kendilerine işler?
Söyle dürüstlükten, adaletten, samimiyetten söz eden. Söyle dudaklarımdan acı gülümsemeleri kim siler? Ve ağzında biriktirdiği tatlı tebessümlerle kime insan merhaba der. Ve hayatına yeni anlamlar yükler.
Üstelik yorgunken, üstelik ağlamaklıyken kime sırtını döner ve kim dikene güvenerek sırtına demet demet güller yükler?
Bilirsin ki dağ başlarında uçurum çiçekleri biter. Her çiçek açışı ise bir güzelliği müjdeler.Kelebekler ezelden ebede yolculuğa bu gül bahçelerinin cennet kokan patikalarıyla gider. Dürüstlük, adalet ve samimiyet sadece aşk olan yerlerde gül ve kelebek sevdasıyla gülümser. Yalan olan bahçelerde sadece sahte çiçekler biter.Ve o çiçekler hiçbir kelebek görmeden ve hayatın öz suyunu içine çekmeden var olup gider. Sevmeyi bir görüntüden ibaret sayanlar hep yapay bir görüntü içinde kristal vazolarda aşkın topraklarına kök salmadan yaşadığını sanarak severler. İşte onlar bir şiir kitabının içinde kuru bir güle benzerler.Asla yüreğine su serpemezler.
Tencerenin yemeğe aşık olması gibi. Fokur fokur kaynaması gibi. Bir tencerenin kapağını bulması gibi sevmeyenler asla aşkın tadına erişemezler.
Bir gül yaprağına sevgilisinin yüzünü çizmeyenler, gül bahçesinin güzelliğinden söz edemezler.
Söyle dürüstlükten, adaletten ve samimiyetten bahseden. Seni benden başka kim sever? Sana doymak adına, senin ellerinden zehir bile olsa kim su içer?Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Şimdi Sen Sus, İnsanlar Sussun
Yüreğimi Korkak Büyütmedim
Frezya
Ey Sevgili Senin Aradığın Benim
Uzak Mesafeli Aşklar
Evlen Benimle
Ey Kara Gözlüm
Boş Masa ve Sandalyeler Kadar Yalnızım
Açtım Yüreğimin Perdelerini
Karadeniz Şarkıları Kadar Güzeldin

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Varlığım Bir Okyanus
Ah Angelina
Sevgili Seninle Sevişmek Ne Güzel
Beylik Laflar Etmekle Olmuyor Dostum
Mavi Işık
Öyle Doluyum ki
Çam Ormanı
Sen Benim En Büyük Hatamsın
Seninle Açarım Perdelerimi Güne
Çoktan Kül Olmuştum Harran Büyüklüğünde

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yana Yakıla [Şiir]
En Ateşli Anımda Gel Yanıma [Şiir]
Söyle Neden Konuşmuyorsun [Şiir]
Cayır Cayır [Şiir]
Kefenden Çiçekli Elbise [Şiir]
Ah Angelina [Şiir]
Gül Şarabı [Şiir]
Öperek Beni Öldür [Şiir]
Kar Yangınları [Şiir]
Şu Uşak Sana Kesile [Şiir]


osman demircan kimdir?

Yüreğimin ve beynimin tavanında buluyorum, tozlu mısraları. Aklım bir çatı katı. Gözlerim yıldızlarla dolduğunda, bakışlarımın ışıltısı vurur satırlara. İşte o zaman, şiirler bir Samanyolu olur. Mehtaplı gecelerimi vururum gözyaşlarımla biriktirdiğim göllere. Her mısra bir dal gibi düşer, şiir denizlerine. Kızıl bir duyguya boğulurum o an. Akarım ellerinize.

Etkilendiği Yazarlar:
Herkes


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © osman demircan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.