..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
"İnsan - işte tüm sır burada. Bu sır üzerinde çalışıyorum, çünkü kendim de insan olmak istiyorum." -Dostoyevski
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > Levent
9 Ağustos 2008
Oy Verme, Dur de  
Bıçak kemiğe dayansın artık..

Levent


Milletin vekilleri toptan çuvalladı. Milletin aslının duruma el koyma vakti geldi. Siyaset ne yazık ki kendini arapsaçı bir düğüme hapsetmiş durumda. Biz vekilleri bizim yerimize işleri yürütsünler diye Ankara’ya gönderdik lakin onlar ortalığı duman ettiler.


:AFCD:
Milletin vekilleri toptan çuvalladı. Milletin aslının duruma el koyma vakti geldi. Siyaset ne yazık ki kendini arapsaçı bir düğüme hapsetmiş durumda. Biz vekilleri bizim yerimize işleri yürütsünler diye Ankara’ya gönderdik lakin onlar ortalığı duman ettiler.
Siyaset iflas etti.
Bu partilerin ve milletvekillerinin vatandaşın yararına bir icraatlarına sayabilecek olan var mı içinizde?
Elbette yok.
Anladık seçim sistemi zaten bozuk ve işin ucu kaçmış. Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan hesabına dönmüş, danışıklı dövüş olmuş parti lideri olmak ve milletvekili olmak. O, onu seçiyor Başkanım diyor, öteki de kendini seçenleri vekil diye seçiyor. Vatandaşın istediği aday ise en son sırada listeye yer bulursa ne ala..
Siyaset öyle kirlenmiş ki artık çoğu yerde duyarsızlaşmışız.
Lakin bıçağın kemiğe dayandığı bir yer de var. Bıçak kemiğe dayansın artık ey Türkiye’de yaşayan bu millet..
Adil bir seçim sisteminden ya da siyasetin kendi içinde çözüm üretmesinden umutlu değilim. Bir şekilde sert ve güçlü bir müdahale olmazsa bu böyle çöküşe kadar gidecek. Benim aklıma gelen yegane çıkış yolu-en mümkün görünen ihtimal yine de seçim sandıkları.
Oyunuzu vermeyin.
Bu partilerin hiçbirine, adayların hiçbirine oy vermeyin. Bizi seçim zamanından seçim zamanına hatırlayan ve ettikleri hizmet yeminine sadık kalmayan bu partilere-milletvekillerine oy vermeyin. Geleceğinizi, lokmanızı, alın terinizi hoyratça savuran harcayan-gasp eden bu düzene sesinizi yükseltin.
Ben oy vermesem ne olur, başkaları verecek diye düşünmeyin-kendiniz için, çocuklarınızın geleceği için duruşunuzu gösterin. Sizlerin hiçbirine güvenmiyorum diye haykırın. Sandığa gitmeyin.
Ben oy vermesem bile karşı partiye oy gidecek, hiç olmasa kötünün iyisi olsun diye düşünmeyin. Bu dönme dolap bir yerde kırılmak zorunda. Her iktidar kemerlere yeni delik açtırmaktan öteye bir icraata imza atmıyor. Zengin daha zengin olurken bu derenin suyu bizim kanımızda-çocuklarımızın istikbalinden çalınıyor. Kaybedecek neyimiz kaldı ki..
Oyunuzu vermeyin, “DUR” deyin. 70 milyonluk ülkede 45 milyon seçmenin 17 milyon oyunu aldı diye böbürlenenlerin karşısında küçücük küçülmüş bir muhalefete oy vererek bu sefil kara komedinin piyonu olmayı bırakın. Her darbeyi yiyen zaten hep sokaktaki, köydeki vatandaş. Bizim derimiz kalınlaşmış kamçı yemekten-aç gezmekten.. Bir 5 yıl daha katlanırız zorba bir iktidara. Yeter ki hele bir tepkinizi gösterin, oyunuzu vermeyin, görsünler artık bir şeylerin değişmesi gerektiğini. Gösterin artık sessiz kalmayacağınızı..
Oy vermemek suçtur diyenlerden korkmayın, demokratik bir haktır oy vermemek ve hiçbir Avrupa ülkesinde yada Amerika’da oy vermeme cezası diye bir şey yoktur. Bu seçimlerin demokratik ve özgür biçimde yapılması esasının gereğidir. Zaten en son bildiğim kadarı ile 5YTL bir ceza söz konusu idi ve hukukçular bunu Anayasa’ya aykırı bir ceza olduğunu bağırıp duruyordu. Hem 5YTLlik cezanın tebliğ masrafı 10YTL olduğundan ceza kimseden tahsil edilemedi.
Tepkinizi gösterin. Uyumayın, uyandırın. Artık oyuna gelmeyin. Oyunuzu vermeyin. Dur deyin.
Bu yazı kaç kişiye ulaşır bilemem ama okuduysanız-bu tepkiye katılma kararı alırsanız seçim zamanı geldiğinde bu fikrinizi yeri geldikçe çevrenizde dile getirin lütfen. Herkes birileri bir şeyler yapsın diye bekliyor ama kimse o birilerinin kendisi olabileceğini düşünmüyor.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
83. Madde
Seninle İlk Defa...
Savunma Hatları ve Sorumluluk
Türkiye ve Enerji
Bol Keseden Atmak
Neden Deniz Baykal Olmasın? Neden Olsun Ki?
Hükümet İstifa Et!
Sarı Neyin Rengi?
Bu Millet Sevilmeyi Hakediyor
Siyaset Değil Rezalet

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Korkak ve Canavar Eleştirisi
Tılsım-ı Kudret Eleştirisi
İnci Yumurtlama Yarışı
Ankara'da Soğuk Gece Eleştirisi
Üç Kitap Eleştirisi
Ortadoğuda Fillerin Güreşi
Milliyetçilik Kötüdür
Öküz Sürülerinin Küresel Möölemesi
Ozanın Şarkısı Eleştirisi
İmparatorluğun Kızı Eleştirisi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Barbar Conan'ın Ölüm Şarkısı [Şiir]
Her İnsan Öldürür Sevdiğini [Şiir]
Tatlı Sert [Öykü]
Zeytin Karası [Öykü]
1996 Yılı [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı [Öykü]
Ufuklar: Kırmızı Bölge - 18 [Öykü]
Althar'ın Akıncıları: Altıngöl ve Ejderha (9. Bölüm - Son - ) [Öykü]
2012: Ölülerin İntikamı (3) [Öykü]
Yaşam Hasatlayan Smir [Öykü]


Levent kimdir?

Fantazyada büyü, teknoloji ve aksiyon İldar'da buluşuyor. 07/10/2017 tarihinde şimdi diyebilirim ki neredeyse 2 senedir tek kelime yazmadım. . . 2 senedir yazar tarafım ölü. oysa oldugum şeyler içinde olmayı en sevdiğim şey yazar olmaktı :) Toprağı bol olsun.

Etkilendiği Yazarlar:
Süpermen, Robert E. Howard, Tolkien, Salvatore, Jules Verne, Battalgazi, David Eddings, Michael Moorcock.


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Levent, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.