..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kötü insan korkuya itaat eder, iyi insan sevgiye. -Aristoteles
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Öykü > Bireysel > emine demir
4 Eylül 2008
Hakkını Helal Et Anne!  
emine demir
Sen göremezsin saçlarına kurdelalar bağladığın kızının büyüdüğünü. Aynaya her bakışımda duyduğum ıstırabı, gözlerimde hiç düşmeyecekmiş gibi duran hüzün bulutlarının verdiği yükü bilemezsin... Geceleri karanlıktan, yağmurda şimşekten, uykuda kabustan hala korkarım. İlk günkü gibi muhtacım sana aslında..


:AEIA:
Anne!

Bu sözü söylerken içimden geçenleri hissetmeni öyle çok isterim ki… Bunu ancak, hep karşılıksız sevip de bir türlü o tek yanlı sevgiye muhatap olamayanlar bilir.
Günler gözler önünde savrulup gider. Ya farkında değiliz ya da fark etmek istemeyiz. Sen göremezsin saçlarına kurdelalar bağladığın kızının büyüdüğünü. Aynaya her bakışımda duyduğum ıstırabı, gözlerimde hiç düşmeyecekmiş gibi duran hüzün bulutlarının verdiği yükü bilemezsin. Acı, hüzün, kaybetmek yoktur senin bizim için yazdığın sözlüğünde. Hep güleriz gönülden, içimizdekileri sen bilmezken.
Geceleri karanlıktan, yağmurda şimşekten, uykuda kabustan hala korkarım. İlk günkü gibi muhtacım sana aslında. Hastalandığımda kıvrılıp başucumda dualar edişin yok mu sessiz sedalarla, düşündürür hep beni evlat sevgisi adına. Yokluğunda fark ederim her sabah okula giderken verdiğin öğütlerin kıymetini. Ve seni acımasızca dalından kopardığım anların ardından ağlarım haksızlığımın anısına.
Gün gelir göç yaşarım iç dünyamda. Depremler olur, fırtına çıkar, üşürüm. En büyük teselliyi işte o zaman verirsin. Benimle birlikte çektiğin her zerre acı, büyük yükler alır üzerimden. Güven duygusu verirsin bana. Gülmeyi sen öğrettin her ne kadar seni zaman zaman ağlatsam da… Öğütler verirsin hayatın kuralları adına. Uçmaktan bahsedersin, kendi ayakları üstünde durmaktan… Belki duramadım kendi ayaklarım üstünde, ama talih kime ne zaman güler bunu ne sen bilebilirsin ne de ben…
Uçmak vakti benim için geldi mi, ne dersin anne? Ben senin kollarından uçmak isterim. Üşüyen ellerimi sımsıkı tut, ağlama gözlerimin içine bakarken. Gideceğim yerlerin güzelliğinden bahset, çocukluğumu anlat. Hani o her zaman anlattığın masalı yine anlat. Ama ayrılık deme… Kapanan gözlerimin ardından yüzünde bir tebessüm belirsin. Beni emin ellere teslim ettiğini bil. Ve buz gibi olan elime küçücük bir öpücük kondur. Dönüp baktığında ardına, hep güzellikleri gör, beni utandırma. Sakın saçlarımı okşamayı unutma. Bilirsin ne kadar çok sevdiğimi dizinde uyumayı. Korksan da, cesaret edemsen de beni son defa koklamaya, ne olur bir tanem hissettirme bunu bana. Sanki duyuyor gibiyim “analar çocuklarından korkar mı hiç” deyişini. Korkmaz değil mi anne? Çocuklar gün gelir kendilerini binbir emekle büyüten analarına vefasızlık eder, ama analar öyle değildir. Bunu bilirim beni bağışla…
Bana dair ne varsa hepsini sakla. Bir yük gibi değil, beni hatırlamak adına. Hep ayrıcalığım olsun gönül dünyanda. Çünkü sen ayrısın benim yanımda. Beni kimse sevmedi can-ı gönülden. Yalan, riya olmasındı halbuki tek isteğim. Karşılıksız sevgiydi bütün olanaklarını bana tanıyan. Ben başkalarında karşılıksız sevmenin ıstırabını, sende her şeye rağmen sevilmenin mutluluğunu yaşadım.Teşekkür ederim sana. Beni dokuz ay karnında taşımış olman bile yeter, hakkının ödeyemeyeceğim kadar çok oluşuna. Bilirim kızamazsın, kin tutamazsın, seni kırdığım zamanları da çoktan unutmuşsundur. Ama yine de duymak isterim, gözlerim kapanmış bile olsa… Ne olur anacığım, hakkını helal et bana!

.Eleştiriler & Yorumlar

:: güzel
Gönderen: AHU ATALAY / , Türkiye
28 Ekim 2008
içten ve etileyici....

:: helal sun sana...
Gönderen: Erdal BABÜR (edlbbr) - ZamanTüneli® / , Türkiye
13 Eylül 2008
tebrik ediyorum... biraz daha gayret...kalemin tükenmesin..
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın öykü ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Okul Yolu ve Beyaz Kurdele
Bir Küçük Yolculuk
Sırlı Sessizlik
Noktalı Virgül

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gibi... [Şiir]
Sen Benim Gibi Sevemezsin [Şiir]
Mış Gibi Dünyamız [Şiir]
Mutluluk [Şiir]
Bir Düştür Sevda [Deneme]
Sevginin Sevgiye Dokunup Sevgili Olduğu Gün [Deneme]
Uçuk Pembe [Deneme]


emine demir kimdir?

aşka aşığım en açık ifadeyle. ''olmak, orda olmaktan daha çok şey ifade eder'' diyen düşünürsanki benim dilimden konuşmuş. . .

Etkilendiği Yazarlar:
edebiyatla uğraşan tüm sanatçılarda etkileneceğim bir yön muhakkak vardır.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © emine demir, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.