..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir sanatçı başarısız olamaz; sanatçı olabilmek bir başarıdır. -Charles Horton Cooley
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Osman AKTAŞ
8 Şubat 2009
Herşeyin Başı Davos veya Sağlıklı Adalet  
Osman AKTAŞ
Sağlıksız başta sağlıklı beden ve getirdiği adalet üzerine...


:AEDB:
Küresel krizin teğet geçtiği söylenen ülkemizde görülüyor ki, hükümet hastalığında teğet geçmesini istiyor ve hasta olmayı lüks olarak görüyor.

7 Şubat haber programlarında halkımıza bir müjde var sayın hükümetten hain halka; hasta olmak suçluluk psikolojisi. Bu yüzden devletiniz size bakmayacak, hasta olursanız eğer, cebinizden ödeyeceksiniz. Yapmanız gereken, Tanrı'ya bir dilekçeyle başvurmak ve on gün içinde aynı hastalığa iki kere yakalatmaması talebinde bulunmak. Hükümetimiz "...öyle diyo."

Sosyal bir devletin amacı, vatandaşlarının sağlıklı ve huzurlu bir yaşam sürmesini sağlamak. Oysa huzurlu yaşam vatandaşlar için değil, suçluluk psikolojisi içinde olanlar için de değil, doğrudan suçluların mâlesef. Gelin, görün ki, adi bir suçtan yargılanan bir insan içerde yıllarca yatarken, hatta suçsuz bir insan suçlu diye yıllarca içerde yatıp, suçsuz olduğu anlaşılınca bir özür bile dilemeden sokağa bırakılırken, devleti silah zoru ile elegeçirerek kendisine çıkar sağlayan kişiler ve buna teşebbüste bulunanlar, bir iki mahkeme sonucu serbest bırakılıyorlar. Kanun olmadı cumhurbaşkanı devreye giriyor ve serbest bırakılıyorlar. Şimdi soruyorum; halktan kaç kişi böyle bir insiyatifle serbest bırakıldı? Her türlü ahlaksızlığı yapan, bankaları boşaltan, kendi yandaşlarına çıkar sağlayan bir yığın kişiden kaçı bir orospunun ahlaksızlığı kadar dikkat çekti / çekiyor. Bazan düşünüyorum, acaba bu insanların devlete getirisi daha mı fazla yoksa devlet dediğimiz şey aslında onların da biz kendimizin sanarak avunuyor muyuz?

Ne güzel bir ülke, ne huzurlu bir ortam... Köpük banyolarında tepişirken gebermeyi bile beceremiyoruz. Ahlaksızlığımız on günde aynı hastalığa iki kere yakalanarak devleti zarara uğratmak. Siz devleti korumaya bakın sayın Davos Fatihi... Orda kimin gururunu kurtardınız, devleti hastalanarak zarara uğrattığını düşündüğünüz benim mi yoksa yargının bile içerde tutmayı başaramadığı diğerlerinin mi? Tabii huzur, huzuru hak edenler için, halk için olacak değil ya.

Kriz ülkemizi teğet geçti. Ülkemiz olarak görülen AKP ve üstdüzey yöneticiler herhalde. Teğet de onları geçti. Bize ne geçti, nasıl geçti hiç önemli değil.

Sosyal devlet anlayışının diğer uzantısı sağlık. Sosyal devleti unuttuğumuz için yeşil kart, sarı kart, kırmızı kart (yoktu, değil mi?Ama olabilirdi.)... Karneyle ekmek, karneyle şeker, karneyle kömür alınan bu ülkede karneyle ömür alınması da normal değil mi? Sanıyorum bir süre sonra da hasta olmak suç olacak. Tanrı'ya başvurun ve sakın hasta olmayın suçluluk psikolojisine kapılıp da. Masraflarınız Unakıtan'ı hasta ediyor. O da htiyaçlarını karşılamaktan kaçındığı doktorlara güvenmeyerek Amerikaya tedaviye gidiyor. Oysa her fırsatta sağlık bakanı ülkemizin tıp alanında dünyanın saygın bir ülkesi olduğunu, her türlü donanıma sahip hastaneler bulunduğunu söylüyor. Tabii, ülkemizdeki bu donanımlar bizler için, sayın bakan ve vekiller için Amerika hastaneleri var.

Bizler bu donanımlı hastanelerde kapı önlerinde sıra beklerken, acil servislerde sedyelerden düşerken ölebiliriz izninizle...

Saygılarımla... Sevgili halkım...Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Milli Eğitimin Yeni Müfredatına Dair
Meb Ü Kesk Arasındaki Sıra Dışı İlişkiler
Yaşadığımız Masal
Emeli/kan ve Ocağına İncir (Lik) Dikilenler
Türkiye’nin Çehresini Değiştirmesi Beklenen Lider: Recep Tayyip Erdoğan…
Tek İlkeli Ülke Ya da Türkiye
Siyasi Yorumda Basireti Bağlanan Köşe Yazar (Lar) I (Ve) Mustafa Albayrak
Dokunmatik Çamaşır Makinesi
Cumhurburkan
Kalburüstü Beyanat

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Kırkı Kırpan Anlayış
Edebiyat Hayat Memat Üzerine I
Edebiyat Hayat Memat Üzerine II
Türk Kadınlar Günü
Dünya Kadınlar Günü
Edebiyat Hayat Memat Üzerine III
Müslümandan Müslümana Bir Hak
Tatlı Eğitime Tatlı Tatil
Çocuklar İçin Büyük Bayram
Düzenbaza Hile Bekçisi

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Bir Veda Partisinde Veda Hutbesi [Şiir]
Düş Geçiti [Şiir]
Saat Gökyüzüne Yaklaşıyor [Öykü]
Efsun [Öykü]
Sabahattin Ali [Deneme]
Alın Yazıları - Mekân Düşüncesi [Deneme]
Hapı Yutmak [Deneme]
Bir Tutkudur Şiir [Deneme]
Köşebent [Deneme]
"Sevme Sanatı" [Deneme]


Osman AKTAŞ kimdir?

1965 Erzurum doğdu. Gazi üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, TDE bölümünden mezun oldu. Sırasıyla Van, Bartın, Antalya,Bursa, Ankara, Bodrum'da öğretmen olarak görev yaptı. Halen Kocaeli'bde görev yapmakta. yaklaşık 40 yıldır şiir,öykü ve eleştiri yazıları yazmakta. Eserleri: 1. ayArsız; Uludağ Yayınları 2007 (Şiirler) 2. bermudayı tek geçmek; Cinius Yayınları 2016 (Şiirler) 3. AsiMilat(ör); Cinius Yayınları 2017 (Politik Denemeler) 4. (D)OKU(N)MUŞTUK; Cinius Yayınları (Kitap Eleştirileri) 5. cennet cazgırları; Cinius Yayınları 2017(Şiirler) 6. çorak düşler ülkesi; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 7. Yağmur Yankıları; Artus Yayınları 2018 (Öyküler) 8. Sessiz Çığlık; Cinius Yayınları 2018(Kitap Eleştirileri) 9. dar vakitte aşk; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 10. Âşık Hüseyin Fizâhî; Cinius Yayınları 2018 (Şiirler) 11. Şuaraya Elhan Olmak; Cinius Yayınları 2019 (Şairler Üzerine Denemeler) 12. ναυάγιο αγάπης (enkaz-ı aşk): Cinius Yayınları 2019 (Şiirler)


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Osman AKTAŞ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.