..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İnsanların arasında yaşadığımız sürece, onları sevelim. -Andre Gide
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Savaş ve Afetler > Ömer Akşahan




12 Mart 2009
Cenaze Teneşirde Kaldıranı Yok!  
Ömer Akşahan
Ödemiş, Küçük Menderes ovasının verimli tarım toprakları üstüne kurulmuş bir kent. Konumu gereği çevresindeki birçok ilçe, belde ve köyle bağlantısını büyük ölçekte karayolu, pek azını da demiryoluyla sağlamakta. Yörede hava ve su ulaşımı yok.


:AGCB:
Ömer AKŞAHAN

Bazı olaylar vardır birini sevindirirken ötekini üzer.
Bu işin ortası yok mu derseniz, neden olmasın derim.
Örneğin yağmur…
Geçen yaz tüm basın yayın organları kuraklık haberleriyle sayfalarını ve ekranlarını dolduruyordu.
Çiftçi, köylü ve kentli susuzluk karşısında çaresizlik girdabına düşmüş haldeydi.
Kuraklık hemen birçoğumuzu yakından etkilerken, bir şey daha vardı ki, o da karayollarımızın durumu.
Her ne hikmetse, yazın kuraklıktan yakınanlarımız bu kez kış mevsimine gelindiğinde yol durumlarını dile dolamaya başlıyor.
Ya hava çok sert geçiyor, yollarımız kar yağışıyla kapanıyor; kimi yerde buzlanmaya karşı kahraman belediye başkanlarımız kamyonun üstüne çıkıp yollara tuz atmaya kalkışıyor.
İyi güzel de, kimini sevindiren kimini kahreden bu çarpık duruma ne zaman neşter vurulacak?
***
Ödemiş, Küçük Menderes ovasının verimli tarım toprakları üstüne kurulmuş bir kent. Konumu gereği çevresindeki birçok ilçe, belde ve köyle bağlantısını büyük ölçekte karayolu, pek azını da demiryoluyla sağlamakta. Yörede hava ve su ulaşımı yok.
Bu durumda karayolu olarak adlandırılan bu ulaşımda söz sahibi kim derseniz; işte orda durun!
Eğer bir işin sahibi yoksa, bunun, teneşire bırakılmış ancak sahipsiz olduğu için bir türlü kaldırılamayan cenazeden ne farkı var?
Ödemiş ve çevresine bu yıl, Ocak ayında başlayan ve mevsim normallerinin çok üstünde bir yağış aldı. Bu, çiftçinin yüzünü güldürürken, beraberinde yılan hikâyesine dönen bazı sorunları da gündeme taşımaya vesile oldu.
Başta Ödemiş-Kiraz-Beydağ; Ödemiş-Ovakent; Ödemiş-Balabanlı karayolları her yoğun yağışın ardından çile yoluna dönüşmekte, araçlar yolda mahsur kalmakta, son çare olarak da yolun kapanması ile basına malzeme olmaktadır.
***
Peki, bu işin aslı nedir, dedik. Çaldık, Karayolları 21. Şube Şefliğinin kapısını.
Türkiye’de karayolları sınıflandırılmıştır. Otoyollar, duble yollar, devlet yolları, il yolları ve köy yolları diye.
Bu yolların yapım, bakım ve onarımı da farklı kurumlara verilmiştir.
Örneğin yukarıda sözünü ettiğim Ödemiş-Balabanlı yolundan sorumlu kuruluş Köylere Hizmet Götürme Birliği adı altında İl Özel İdaresine aitken, Ödemiş-Kiraz yolunun sorumluluğu ise Karayolları 21. Şube Şefliğine aittir.
İlçe Özel İdare Müdürünün sicil amiri Kaymakamdır. Karayolları şeflerinin sicil amiri ise Karayolları Bölge Müdürüdür.
Kaymakam tüm ilçenin mülki ve sicil amiri iken Karayolları 21. Şube Şefi, 5 ildeki 18 ilçenin karayollarından sorumludur.
Şube Şefliğinin idare merkezinin Ödemiş olması, o kuruluşun sadece Ödemiş’ten sorumlu olduğu anlamı taşımamaktadır.
Önce bu hiyerarşik yapıyı bilmek zorundayız. Bilinmediğinde ise bazı basın yayın organlarında kasıt aranmasa da yanlış yorumlara yol açacak haberler yapılabiliyor. Bu da çözümü kolaylaştıracağı yerde kavram ve yetki karmaşasına yol açıyor.
***
Diğer yandan bu iki farklı kurumun görev, yetki ve sorumlulukları da haliyle farklıdır. Bir kere, yurdumuzda yolların ihale usulüyle özel firmalara yaptırıldığını biliyoruz. Karayolları ve İl Özel İdaresi ise bu yolların bakım ve onarımından ve trafiğe açık tutulması için gereken önlemleri almaktan sorumludurlar.
Geçtiğimiz hafta Perşembe gecesinden başlayan yağışlar Cuma günü Ödemiş-Kiraz ile Ödemiş-Ovakent yollarının kapanmasına yol açtı. Her iki yolun da bakım ve onarımından sorumlu makam, Karayolları 21. Şube Şefliği olmasına karşın, yolun kapanmasına yol açan faktörlerin ortadan kaldırılmasından sorumlu değildi.
Peki, orada yıllardır devam eden sorun neydi?
Bunu, Karayollarımızın basın bildirinden aynen aktarıyorum.
“Ödemiş ve çevresi coğrafik konum itibariyle Menderes havzası içerisinde kalması dolayısıyla, kış mevsiminde dere yataklarının ıslah edilememesinden ve arazi sahiplerinin dere yataklarına tecavüz etmesi, dere yataklarının arazi kazanımı nedeniyle doldurulması neticesinde tarım arazileri ve taşıt trafiğine açık olan yollarımız su baskınlarına maruz kalmaktadır.”
Yine aynı basın bildirisine göre, dere yataklarının ıslahı ve su drenajının sağlanması görevinin Devlet Su İşleri’ne ait olduğu; Karayollarının ise Şube sınırları içindeki karayollarının bakım ve onarımını yaparak, taşıt trafiğine açık tutmak olduğu net bir şekilde dile getirilmiştir.
***
Akla gelen soru şudur: “Peki, insanları karşı karşıya getiren, kanlı bıçaklı yapan sorunun temelinde ne yatmaktadır?”
Sorun, 18 maddenin uygulanmamasıdır. Köylü vatandaşların arazi hırsını frenleyip, kamu yararı ilkesini hayata geçirecek olan 18. madde uygulamasından her nedense yöneticiler hep kaçmıştır. Böylece sorun giderek içinden çıkılmaz bir hale gelmiştir.
Bir mimar arkadaşımızın açıkça söylediğine göre; Ödemiş, Türkiye’de 18. madde uygulamasının en az yapıldığı bir ilçedir!
Bunun anlamı açıktır: Bugüne kadar yönetici makamında oturan kişiler ellerini taşın altına sokmamışlardır. Siz isterseniz bunların kimler olduğunu söyleyebilirsiniz.
Bense burada isimlerle uğraşmıyor, makamları yıpratmayı hiç düşünmüyorum. Ancak kaymakamımız Sayın Abdurrahman Koçoğlu’ndan ricam, ilçe ve belde belediye başkanları, köy muhtarlarına önderlik yaparak soruna çözüm bulmasıdır.
Her yol kapandığında, basının yanlış haberler yapmasında kendi kusurumuzu kabul etmekle birlikte; önlerine gelen her şikâyet dilekçesini ilgisiz ve yetkisiz kurumlara havale edenlerin de buna ortak olduğunu söylemek zorundayım.
Lütfen sayın ilgili ve yetkililer; sizden isteğimiz; soruna ortak akıl yoluyla bir çözüm bulmanızdır!
21. yüzyılda sanat yapıları eksik bırakılmış köprü, menfez, hendek ve drenajı tamamlanmamış yol kalmasın… Araçlarımız ve karayollarımız hepimizin ortak malı, ulusal servetimizdir. Kazaların önüne ancak basit önlemlerle geçebiliriz.
Her yağmurun ardından bizler de kâbus haberleri yapmayalım artık!
Gelin bu cenazeye hep birlikte sahip çıkalım ve bir daha açılmamak üzere toprağa defnedelim…

Yerel Güç Gazetesi/Kırık Tebeşir/Ödemiş



Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Eleştiri Ya Da...
Yazar Adaylarına...
Dilek Kutusu! Peri Olmak İstiyorum!
Aforizmalar, Kafka
Eğitim, Ama Nasıl?
Eleştiri mi Özeleştiri mi?
Seçim Potporisi
Öğretmen Benisa
Tazlar Köyünden Borusan'a
Kanserle Kavgam Var

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hiçliğe Övgü [Şiir]
Kayıtdışı Şiir [Şiir]
Gece Dokunuşları [Şiir]
kalem [Şiir]
Meğer [Şiir]
Güz Yağmurları [Şiir]
Küçük Mariya İçin Kar Senfonisi [Şiir]
Giderken Düşürdünüz 'Ben'i Çantanızdan [Şiir]
Issız Sokak [Şiir]
ayrılıklar [Şiir]


Ömer Akşahan kimdir?

Kendini nasıl anlatır ki insan… Oturup yazılmaya kalkılsa, her edebiyat işçisinin yaşamı kalın bir roman olur. Ben bunu zaman zaman yazdığım denemelerde ve şiirlerimde yansıtmaya çalışıyorum. Yapıtlarımı izleyenlere küçük birer ipucudur; söylenen her bir sözcüğümüz, tümcemiz. . Kendimi şiirde ilk keşfedişim beni aynı zamanda büyük bir hayal kırıklığı yaşattı ve düzene yenik düştüm. Yol göstericim de yoktu yanımda; düzene isyan edeceğime, şiire küsüp öyküye yöneldim. Bütün bu yaşananlar ortaokul dönemime rastlar. Yine bir gün düzen beni aldı, bir sonbahar yaprağı gibi Aydın Dağlarının zirvesine fırlattı. Yıl 1981. Ve beni yeniden hayata bağlayan sihirli gücün şiir olduğunu orada anladım. O gün bugündür, can yoldaşım, arkadaşım, sırdaşım ve en büyük sığınağımdır ŞİİR! İnanıyor ve haykırıyorum; şiir mabedinde yanmayan hiç kimse, ben buyum, ben şuyum diyemez. Tek inancım, ömrüm oldukça yazmaya, gerekirse yazdırarak da olsa şiire ihanet etmeyeceğim. Aydın’ın İncirliova ilçesinde, ‘53 yılının Ocak ayında, bir Kova erkeği ve sevgili annemin tek eşinden 14. yavrusu olarak dünyaya gelmişim. Babam ve annem ümmiydi. Okul yüzü görmemiş bir ailenin ilk üniversite mezunu olarak kutsal öğretmenlik uğraşımı resmi düzeyde ‘99 yılına dek sürdürdüm. Halen özel sektörde işimden arta kalan zamanlarda, öğrencilere Türkiye’nin hemen her noktasında şiir dersleri veriyorum, gönüllü. Yeni Türk şiirini mevcut Türkçe ve Edebiyat kitaplarından öğrenemeyen gençlere yeni Türk şiirinin kapısını aralamaya çalışıyorum. İnanın bu çalışmalarda şiir adına öyle ilginç olaylara tanık oluyorum ki, gözyaşlarınızı inanın tutamazsınız. Tüm uğraşlarımdan edindiğim çok önemli bir gerçeğin altını kalınca çizmek istiyorum: ŞİİR ÖYLESİNE SİHİRLİ BİR ANAHTAR Kİ, AÇMADIĞI BİR KAPIYI GÖSTEREN HENÜZ ÇIKMAMIŞTIR! Bugüne dek, bir çok edebiyat dergilerinde şiir, deneme, öykü, inceleme, gezi , anı yazılarımla yer aldım. ‘90’da Ödemiş EFE dergisi yöneticiliği, Almanya’da Almanca yayımlanan GEMEİNSAM adlı yayının sorumluluğunu yaptım. Almanca şiir, öykü denemelerinin yanı sıra yurda döndükten sonra da Almancadan Türkçeye şiir kazandırma çalışmalarımı yayımladım. ‘90’da “Nasıl Çalışalım? Nasıl başaralım?” adlı çalışmam M. E. B. ca tavsiye edildi. Egebank tarafından 3000 adet basıldı. ‘98’de ilk şiir kitabımı Sivas’ta yakılan 37 güzel insana adadığım için yalnızca 37 şiir içermektedir. Evliyim. Eşim de emekli sınıf öğretmeni olup, bir oğlum ve bir kızımla beraber yaşamımızı renklendirmeye çalışmaktayız.

Etkilendiği Yazarlar:
Mayakovski, Cemal Süreya, Sabahattin Ali, Cahit Tanyol


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri



 

 

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ömer Akşahan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.