..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle başederken, yapılacak en mantıklı şey normal rolü yapmak. -Herman Hesse
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Politik Olaylar ve Görüşler > Aydın Akdeniz
14 Haziran 2009
Nev Zuhur Zamane Karunları ve Sudan Petrolü  
Aydın Akdeniz
Somali’deki açlık, kuraklık ve çocuk ölümlerini içeren görüntüleri bir zamanlar ekranlarda bolca izlerdik. Kara derili Afrikalının bu içler acısı durumu köle ticaretinin yaygın olarak yapıldığı orta çağdan bu güne değişmeksizin süre geldi. Belki de milat öncesi bir arka uzantısı bile vardır bahtsızlıklarının. Öyle ya mısır gibi devasa bir uygarlığa komşu olacaksın da yapımı onlarca yılı bulan piramitlerin inşasında, gereken giderlerin temini için başvurulan bir kaynak olmayacaksın aklın alacağı bir durum değil bu. Her ne ise, yakınlarda Darfur problemini ele alan bir film izlemiştim. Gördüklerim karşısında tüylerin ürperdi. Bu nedenle Sudan’da ne oluyor? Merak edip, artık vazgeçilmez bir tutkuya dönüşen internet ortamında konu ile ilgili turlara başladım.


:ADCH:
Somali’deki açlık, kuraklık ve çocuk ölümlerini içeren görüntüleri bir zamanlar ekranlarda bolca izlerdik. Kara derili Afrikalının bu içler acısı durumu köle ticaretinin yaygın olarak yapıldığı orta çağdan bu güne değişmeksizin süre geldi. Belki de milat öncesi bir arka uzantısı bile vardır bahtsızlıklarının. Öyle ya mısır gibi devasa bir uygarlığa komşu olacaksın da yapımı onlarca yılı bulan piramitlerin inşasında, gereken giderlerin temini için başvurulan bir kaynak olmayacaksın aklın alacağı bir durum değil bu. Her ne ise, yakınlarda Darfur problemini ele alan bir film izlemiştim. Gördüklerim karşısında tüylerin ürperdi. Bu nedenle Sudan’da ne oluyor? Merak edip, artık vazgeçilmez bir tutkuya dönüşen internet ortamında konu ile ilgili turlara başladım.

İlk defa Latin kökenli dillerin dışında tamamen yabancı olduğum Afrika dilleriyle yazılmış sayfaları gördüm. Buradan Cihan haber ajansının konu ile ilgili bir yazısına ulaştım. Darfur’daki problem ele alınmıştı. Sudan Büyükelçiliği Enformasyon Ataşesi Abdurrahim Muhyeddin’in verdiği demeçleri içeren yazıda kısa, kısa alıntı yaptığım şu bilgiler bulunmaktaydı ; “ 1972 ve 1983 yılları arasında yaşanan çatışmalarda 2 milyon insan hayatını kaybetti. Bazı dış güçler Sudan’ın istikrara kavuşmasını istemedikleri için son dönemde Darfur sorununu ortaya çıkardılar ve çatışmaların alevlenmesinde etkin rol üstlendiler. Dış basında Darfur sorununu Arap kabilelerin Afrikalı kabileleri katlettiği yönünde haberler yayınlayarak kamuoyu oluşturmaya çalıştılar. Oysa Darfur’da yaşayan kabileler iç içedir ve aralarında böyle bir sorun yoktur….200 milyon dönüm tarım arazisine sahibiz. Bu İngiltere’nin topraklarının on misli fazlası demektir… Hayvancılıkta 140 milyon baş hayvanın yetiştirildiği önemli bir tarım ve hayvancılık ülkesiyiz. Günde 300 bin varil petrol ihraç eden ve iki yıl içinde bu kapasiteyi 500 bin varile çıkartmayı hedefleyen bir ülkeyiz. Çok zengin maden kaynaklarına sahibiz ancak bu zenginliğimizi ülkenin istikrarı için kullanmamız, dış güçler tarafından engellenme gayreti içindedir.

Kendisine Darfur’da tam anlamıyla yaşanan nedir? Şeklindeki soruya şu şekilde cevap verir; “ Amerika, Darfur’u gerekçe göstererek Sudan’a girmek ve iktidardaki hükümeti ortadan kaldırmak istiyor. Bu mesele sadece Darfur’la sınırlı bir sorun değil. Darfur’daki sorunun altında güneyde 21 yıldır devam eden iç savaş var. Amerika iktidarı kendisine yakın olan ve 21 yıldır hükümetle savaşan jhon Grang’a devretmek için uğraşıyor. Jhon Grang taraftarları halkın yüzde 32’ini oluşturuyor. Gösterilen bir diğer sebep ise Amerikanın bölgeye petrol için geldiğinin söylenmesi. Bu da sebeplerden biri ama asla asıl etken değil. Sudan’da petrolü Amerika buldu ama çıkartmak istemedi. Şimdi Çinliler ve Malezya ortak çıkarıyor. Hükümet aslına bakılırsa ABD’nin burada yatırım yapmasını istiyor. Fakat ABD bunu reddediyor. Çünkü hükümeti kendi mantalitesinden uzak buluyor. Darfur Orta Afrika ve Kuzey Afrikaya ulaşmak için en ideal nokta. Burada elde edilecek bir üs tüm bölgeyi denetim altına alabilir….”

Ortadaki bu sorunlar yüzünden Sudanlı göçebeler Çad sınırındaki Fransa büyüklüğünde bir mülteci kampına sığınmaya çalışırlar. Buraya ulaşabilen 76 bin kişinin dışında 100 bin Sudan’lıda buraya ulaşmaya çalışmaktadır.

Sanırım birkaç yıl öncesine ait bu sorunların umarım üstesinden gelinmiş, aranılan huzur ve istikrar ortamı yeniden sağlanmıştır.

Aydın AKDENİZSöyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın politik olaylar ve görüşler kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gözümüz Aydın! Sonun da Bölgemiz Nükleer Başlıklı Silahlardan Arınıyor...
Hani Üçüncü Dünya Savaşı Çıkacaktı!
Ortadoğu"nun Çizilen Yeni Haritasında Şii Bloğa Karşı Türk - Kürt İttifakı
Primitive Kavramlarda Günü Yaşamak!
Lablace'nin Şeytanı Gözüyle İnsan ve Politika..!
ve Dünya, Ortadoğu"da Kendi Yalnızlığına Bir Kez Daha Şahit Olurken...
Asimetrik Körlükte, Doğu Türkistan!
Uçan, Uçurulan, Uçuşturulan Bunca Şey Arasında Uçan Otomobiller...
Türkiye İsrail İlişkilerin de "Ayrılık" Sinyali Midir? Görünen..!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Deist Mentalitenin Öncülleri Olarak Hermetik, Okültik, Panteist Açılımlar
Tolstoy Müslüman Olmuş Muydu?
Tarlaya, İnsan Tohumu Eken Deist Filozof…
Recep İvedik'e Sonunda Bunu da Yaptılar!
Sahne Işıklarının Büyüleyiciliği ve Entellektüellik Arasında İkilem!
Kayıp Barnabas İncil'i Gerçekten Bulundu İse Tarih Bundan Sonra Nasıl Şekillenir?
Sosyokültürel Değişkenliğimizde Coğrafi Bir Etki Olarak Anadolu Gerçekliği

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Hisseden Payıma Metafizik Aşklar Düştü [Şiir]
Mihenk Taşı [Şiir]
Mana İkliminde Seyrü Sülukun, Adam da Gaflet mi Bırakır A Gönül! [Şiir]
Aynanın Ötesinde Görünen... [Şiir]
Dilemma [Şiir]
Köşe Kapmaca Oynarken Ayrılık... [Şiir]
Faust ve Pan Arasında, Bir Garip Diyalog..! [Şiir]
Sezonluk Fındık İşçilerinin Hayat Öyküsünden Bir Kesit [Öykü]
İsterik Kadın, Haydi Oradan Sen De! [Öykü]
Kapela [Öykü]


Aydın Akdeniz kimdir?

Yazı vazgeçemediğim bir tutkudur benim için. Vaz geçemediğim, kendimi sorguladığım anlardır, o anlar. Kendimi bulduğum, yaşama anlamını kazandıran o ya da bu şekilde duygu yüklü anlar.

Etkilendiği Yazarlar:
Dostoyevski, Puşkin, Tolstoy, Goethe, Stendhal, Shakespeare, Cemil Meriç


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Aydın Akdeniz, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.