..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dengeli bir rejimde yemeğin yeri çok önemli. -Fran Lebowitz
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Şiir > Başkaldırı > SELMA BİRCAN
10 Temmuz 2009
Ne İ - Çin  
GAZETEVAN KÖŞE YAZARI VE EDİTÖRÜ

SELMA BİRCAN:AAHD:
Ne i-ÇİN

İsrail-Filistin; İran çatışmalarından sonra şimdide Çin’in kuzeybatısındaki Şincan Uygur Özerk Bölgesi’nde Uygur Türkleriyle Çinliler arasında yaşanan etnik çatışmalar başladı. Pekin yönetimi darağaçlarını hazırlamaya başladı. Şincan bölgesindeki eylemler başkent Urumçi’nin yanısıra Yili, Kaşgar ve Aksu kentlerine de yayıldı. Zaten dünya artık o kadar bir hal aldı ki haberleri seyretmek ve gazete okumak sadece stres yapıyor.

Herkes aynı şeyleri soruyordur eminim.Ne oluyor bu insanlığa?Ne mi oluyor?: Tarihten beri süregelen şu bitmeyen toprak kavgaları ve bazılarının tatmin olamayan egolar maalesef ki insanların çatışmasına neden oluyor.İktidar ve güç kavgaları;Güçlü olmak pahasına güçsüzlerin ezilmesi sürekli devam eden bir şey.

Çin’de yıllardan beri süren ırkçılık sorunu var olmasına rağmen memleketimizde Çin malları peynir-ekmek gibi satılıyor. Çin’deki soykırım haberlerini okurken bile sayfanın sağ tarafında hala Çin mallarının reklâmları var. “Amerika kuklasıyız, Amerika bizi esir aldı “diyerek hala onların ürünlerini kullanıp oralara prim vermiyor muyuz? Fransa, İngiltere, Yunanistan başta olmak üzere dünya savaşlarında bizi arkamızdan vuran ülkelerden yararlanıp hala onlarla dostluk kurma çabasına girmiyor muyuz? Dünya neden susuyor sizce? Çünkü ölenler TÜRK soyundan. İşte bunun için dünya susuyor. Filistin ve Hamas söz konusu olduğunda deli dana gibi ortalığa dökülenler nerede? UYGUR Türk diye mi ilgi yok?
Dünya Tuzu kuruların dünyası, ancak kendi çıkarları söz konusuysa müdahale eder! Bakınız Irak savaşı….

Biz Türk halkı olarak kapımızı herkese açmaya devam edelim.Türkiye zaten yolgeçen hanına döndü.Giren –çıkan belli değil.Her gözyaşı dökeni bağrımıza basıyoruz.Sonra da düşmanımız oluyorlar..Bizde ulaşılmaz olsaydık, isteyen istediği gibi kolay giremeseydi ülkemize, şimdiki durumda olur muyduk acaba?..

Biz millet olarak sadece ayaklanırız ve susarız. Gücümüzün yettiği tek millet kendi milletimiz. Başkalarını uzaktan seyreder “soykırıma hayır “deyip sloganlar atarız ama en büyük soykırımı kendi içimizde yaparız. Evimizdeki iç huzursuzluğu görmeyip başkalarının canının yanmasına ayaklanırız. Biz ne zaman birlik olup kenetlendik ki başkaları için ayaklanıyoruz. Elimizde tüm dünyayı esir almayı aklına koyan devletlerin mallarını kullanırız. Biz ne zaman kendimizi beğendik ki. Kendi ürünlerimizi, akıllı insanlarımızı kabul etmeyip yurtdışına gönderir ama başkalarının ürünlerini kullanmaktan gocunmayız.

Önce aynadan kendimize bir bakalım. Filistin için kampanyalar düzenlenir, milyarlarca para toplanır fakat kendi milletimiz için en basit örnek kitap bağışını bile çok görürüz. Şimdi Çin içinde aynı şeyler yapılacak. Yapılsın evet. Dinimizde de paylaşım ve düşene el uzatmak vardır. Ama bir düşünün bakalım biz senelerdir İÇ SAVAŞIN içindeyiz ve hala saydığım ülkelerin sözde liderleri gelip bizi içten içe kışkırtmıyor mu? Bizi birbirimize kırdırmak için ellerinden geleni yapmıyor mu? Hangi dünya devleti bizim kadar dünya çatışmalarına duyarlı. Ve hangi dünya devleti bizim için destek verip yaralarımızı sarıyor. Yine biz kendi yaramızı kendimiz sarıyoruz. Deprem olduğunda biz toparlamaya çalıştık insanlarımızı, katliam olduğunda biz destek verdik ailelere. Bizim bizden başka dostumuz mu var. Ama bunu anlayacak kapasitede değiliz maalesef. ÖNCE BAHÇEMİZİ TEMİZ TUTMAYI ÖĞRENELİM.

Çin’deki Türkler yıllardır zulüm görüyordu ve kızlarımızı kötü kullanıp gençlerimizi bizim kullandığımız ÇİN mallarını üretmek için köle gibi çalıştırıyorlardı da şimdiye kadar neredeydik? Cumhurbaşkanı’nın Çin ziyareti neredeyse bir ay oldu. Gittiğinde neden bu konular açılmadı? Lafa geldiğinde ne Müslümanlıktan ne Türk’lükten mangalda kül bırakmayız ama….


ABD’de yaşayan Dünya Uygur Kongresi lideri Rabiya Kader uzaktan talimatlar veriyor. Tıpkı bizde olan bazı kişilerin halkı kışkırtıp geri çekilmeleri gibi. Madem bu kadar Türklerin yanında neden ABD dernekleri başkanı bu kadın. Rabiya Kader Washington’da liderlik ettiği gösteride yaşanan gerilim ve katliamlardan Çin hükümetinin sorumlu tutuyor.. Peki, neden Çin’e gidip halletmiyor. Çünkü orda yaşama şansı yok. Çünkü ahkâm kestiği kadar yürekli değil.

Tarihte Çin Seddi’nin temeli 20’den fazla ayrı ayrı krallık tarafından atılmıştır. Çin Seddi; Ülkenin sınırlarını Moğollara karşı savunmak, Uzun savaşlar sonunda yıktığı beyliklerin esir düşen yöneticilerini sürgün ve ağır işe sürerek cezalandırmak,
Ülkeden kaçışları önlemek, Ülkenin tek yönetim altında birleştiğini içeriye ve dışarıya göstermek amacıyla yapılmıştır. Şimdi aynı duvarı Dünyaya karşı Uygur Türklerine yapıyor.

Yani kelimenin tam anlamıyla ÇİN İŞKENCESİ ……Allah Yardımcıları olsun.Ve bizim de…..

SEL’M@&BİR’C@N

Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın başkaldırı kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yiyin Galiii!
Vicdan Eksikliği
Kurmanci (Trt 6
Keyfim Bugünlerde İzinli
Kirli Savaş
Lütfen Bağırmayın!
Ben de Özür Diliyorum
Ankara"nın Taşına Bak

Yazarın şiir ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yaz - Boz
Ne Halin Varsa Gör
Kızsız Adam
Sorumluluk Sızıntısı
Hayatımızın –e Halleri
Ayrılık Kavuşmanın Başlangıcı...
Büyümek Çok Kötü Birşey Anne
Büyümeseniz Olmaz mı?
Yeni Yıl Açılımı
Tv Krizi


SELMA BİRCAN kimdir?

HAYAT BAKIŞ AÇIMI İNSANLARLA PAYLAŞMAK


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © SELMA BİRCAN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.