..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Egoistlerin en güzel yanı başkaları hakkında konuşmuyor olmaları. -Lucille S. Harper
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Sevgi ve Aşk > Cafer ŞAHİN
2 Ağustos 2009
Seninle Sonu Gelmeyen Duruşmalarımız Olsa  
PLATONİK AŞKIN İNSANA ETKİLERİ

Cafer ŞAHİN


Gerek karşılıklı ve gerekse karşılıksız aşklar sonuçları itibarıyla trafik kazaları gibidir.Karşılıklı aşklarda kazanın tarafları için fazla bir sorun olmamasına karşın karşılıksız aşklarda durum çok vahimdir ve çarpılan kazazede için içinden çıkılmaz bir labirente girme tehlikesi sözkonusudur!


:ADBH:


Daha ilk görüşte binlerce volt elektrikle çarpılmaya sebebiyet veren aşklar vardır hani…

Biraz tuhaf da olsa hayatın bir gerçeğidir.

İşi tam da bir açmaza dönüştüren, taraflardan birinin işin içinde bulunmak istememesidir.

Oysa tam da trafik kazası gibi bir hadisedir bu…
Hatta içinden çıkılmasının zorluğu açısından en kanlı trafik kazalarından daha da çetrefil ve mühimdir!
Y
a oğlan kıza çarpıp yaralamıştır yüreğinin en onulmaz yerinden, ya kız delikanlıyı…

Bu kazayı çözmeye hiçbir memurun, amirin, müdürün, genel müdürün gücü yetmez…

Uzlaşma fail ve kazazede arasında bire bir görüşmelerin, anlayış ve hoşgörünün neticesinde mümkün olabilir ancak…

Ama taraflardan biri “beni asla alakadar etmiyor, ben mi sev dedim sana, kendi kendine gelin güvey olmasaydın aaa ” dediği an olay tamamen kronik bir hale bürünmüş ve en şiddetli sevda sancıları karşı tarafı acımasız dalgaların, med- cezirlerin önüne atmış olur…

Med cezirlerin önüne atılan insan ne yapar?

Bir taraftan sevgilinin bahşettiği(bahşettiği diyorum zira en derin acılar bile maşuka yani sevgiliden sadır olmuşsa cana minnet, bahşedilmiş bir atiyye yani ihsan lütuf sayılır) aşk acılarına direnmeye çalışırken, diğer yandan sevgiliyi fırsat bulduğu her an görmeye, konuşmaya, ona ne denli vurgun, uğruna deli divane olduğunu lisanı hal ve lisanı hafi ile anlatmaya çalışır…
Ama bir de sevgilisi yaşadığı köyden, kasabadan, kentten uzak yerlere gitmişse ailesi kızı alıp ta okyanus aşırı yerlere götürmüşse çocuk maşukasının izini tamamen kaybetmişse bu durumda ne yapabilir?


Böyle biri durum karşısında ben ne yapabilirdim?
Kendimi bildim bileli demeyeyim de başımda kavak yelleri estiğinden bu yana mütemadiyen düşündüğüm bir konuydu.

Bir şair olmamız hasebiyle en çok da bizi alakadar eden en hassas bir mevzu olan bu aşk meşk konusunda topluma, platonik aşklara duçar olmuş ve tutunacak dal arayan gençlerimize ne verebilir ne önerebiliriz onları farkında olmadan girdikleri ve ortalarına kadar geldikleri çıkış yolunu zaten bulamadıkları ama giriş kapısına da artık külliyen dönemedikleri kısırdöngü labirentin içinden nasıl çekip alabiliriz?

İşte bu sorunun cevabı öylesine zor öylesine acayip ki…

Şayet ben platonik bir aşkın içinden bocalıyor, çırpınıyor olsam, bana öldürücü bakışlarıyla çarpıp yüreğimi ta derinden yaralayan ve yaptıklarından dolayı hiç oralı olmayan o alımlı dilbere, aşkı tınmaz olduğu için o vahşi ceylana şöyle bir karşı atakta bulunurum.

Platonik aşklarda sevgiliye kavuşmak umudu artık tamamen kesilmiş ve amaç sadece onu görebilmek olduğu için madem bir trafik kazasında olduğu gibi çarpıp kaçan taraftır ve yaptıklarından behemhal sorumluluğu vardır, ya onun beni mahkemeye vermesini beklerdim ya ben Onu mahkemeye verirdim…
Maşukam dünyanın öbür ucunda da olsa hiç değilse onu, mecbur kalacağı bir gelme fiili akabinde, bu görüş bir duruşma salonunda da olsa görebilir onunla birebir konuşamasam ellerini tutamasam saçlarını koklayamasam da görüp hasret giderebilirdim…
Hâkim konuşmama izin verdiği esnada ise;

“Hakim bey bu mahkemeyi ne olur sürekli erteleyin, bir de sizden en büyük istirhamım duruşmalara Onun avukatları değil, her seferinde bizzat kendisi gelsin”

Ve sonra Maşukama dönüp bu hususta söylenebilecek en güzel ve en ulvi arzumu söyle dillendirirdim:

SENİNLE SONU GELMEYEN DURUŞMALARIMIZ OLSA…Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın sevgi ve aşk kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gül Arama ki Hazan Mevsimidir Gayrı

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
'Kağıt Bebekler Kraliçesi'nin Hazim Sonu ve Bugünkü Ünlülerin Benzer Halleri
Ba" de Harab Ul Afra
Saman Alevi Şiirler
Barış Manço'yu Anarken
Selamün Aleykürt
'Prim Ödülü' de Verebilir Misin Ey Devlet Baba?
Hayat ve Mazi
Kızların Cep Telefonlarını Toplatalım
Bir Reklam: Benim Adım Kemal
Ali Ekberçiçek

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kafa Kağıdı [Şiir]
Benimle [Şiir]
Ayasofya Açılacak [Şiir]
Cunta Dede [Şiir]
Gandi Kemal [Şiir]
Deli Kıza Serenat [Şiir]
Gurbet Biter [Şiir]
Geri Dönmek [Şiir]
Ağır Aşklar [Şiir]
Muradı (M) Böyle [Şiir]


Cafer ŞAHİN kimdir?

Dünyaya edebi ışıltılar saçmak için gelen biri olmak harikulade bir duygu,söz saltanatının sultanı olmak,mülk saltanatının sultanı olmaktan daha üstün ve muteberdir ŞAİR-YAZAR CAFER ŞAHİN Malatya'nın yetiştirdiği en önemli Şair ve Yazarlardan biri olarak kabul edilen Cafer ŞAHİN, Hekimhan ilçesinin Kurşunlu Beldesine bağlı Güçlü(Eski adı Zahmettn)Köyünde doğdu. . . İlköğrenimini köyünde tamamlayan Şahin, daha sonra Malatya İmam-Hatip Lisesine devam etti ve bu okuldan mezun oldu. Kazandığı Açıköğretim Fakültesi İktisat Bölümüne devam etmek yerine, kendisini tez zamanda büsbütün sanata adamak yolunu seçti. . . Genellikle serbest vezin tarzında şiirler yazan ve şiirleri usta işi eserler olarak nitelenen Cafer ŞAHİN, az olmakla beraber kafiyeli şiirler de kaleme almış ve bu tarz şiirlerde de başarısını kanıtlamıştır. . . Şiirlerini GÖLGEMLE SÖYLEŞİ ve NE BİLİYORSAN ANLAT adlı şiir kitaplarında toplayan Şair, bunun yanısıra Deneme, Hikaye ve senaryo çalışmalarında da bulunmuş ve bu çalışmalarını şimdilik sanal ortamda pek çok sanat ve edebiyat sitelerinde yayımlamıştır. . . 2001 yılında ilk defa katıldığı bir Makale Yarışmasında Türkiye İkinciliği derecesiyle çok önemli bir başarıya imza atmıştır. Edebiyat dünyasına "YÜREĞİMİ İYİ SAKLA" adlı şiiri gibi, sevilmenin de ötesinde bütün Türkiye'de adeta birer marka olmuş şiirler kazandıran Yazarın iki adet yayımlanmış, biri Şiir, biri de deneme olmak üzere basıma hazır iki kitabı bulunmaktadır. . . çeviri Cafer Sahin MALATYA CURRENT AUTHOR POET POET-WRITER CAFER ŞAHİN Malatya is known as one of the authors raised the most important poet and Cafer Sahin, Hekimhan spot in the town of Lead Strong (Zahmettn old name) was born in the village of . . . Falcon completed primary education in the village, then continued in Malatya Imam-Preacher High School and graduated from this school was. Rather than to continue winning the Open Education Faculty of Economics Department, chose to devote himself to art . . . Generally, the thesis also entirely free-verse poems written in the style and ingenious works of poetry known as Cafer Sahin, at least, although had written poems and rhyme in poetry of this kind of success has proved . . . NARRATIVE INTERVIEW and what I know my shadow's poems by the poet gathers books of poetry, as well as the trial, the story and screenplay, and this work is found in the studies of art and literature of many sites published in a virtual environment . . . Article Competition for the first time in 2001 with the participation of Turkey has achieved a significant degree of second place. Letters to the world "GOOD SAVE my heart" as his poem, almost a brand in Turkey was to be loved beyond all winning author of two published poems, one poem, one of which has two books ready for printing, including the trial . . .

Etkilendiği Yazarlar:
Divan Edebiyatı şairleri,Cumhuriyet dönemi şairlerinden,Necip Fazıl,Cahit Külebi,Attila İlhan vs.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Cafer ŞAHİN, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.