..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Sanat doğaya eklenmiş insandır. -Bacon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Anılar > Ömer Faruk Hüsmüllü
10 Şubat 2010
Yağmurdan Kaçarken  
Ömer Faruk Hüsmüllü
Önündeki bulanık suya bir baktı.Bunun üzerinden atlayabilir miyim,diye düşündü.Bir ağacın altına saklanmış olan bir çingene kızı oradan çıkıp ona doğru yaklaştı.Elindeki ıslak çiçekleri uzattı:


:AIFF:Mevsim sonbahardı.Yeşeren yaprakların sararıp tek tek düşme zamanı olarak tanıtılmıştı tâ küçüklüğümüzden beri bu mevsim.Oysa düşen yapraklardan çok omuzlara binen yükle anılmalıydı ...Yakan güneşin yüzü,gökyüzünün maviliği artık görünmüyordu. Günlerce bazen yağıyordu yağmur.Bulutların tüm ihtirasları ile öpüştüklerine sık sık tanıklık ediyorduk.
Caddelerdeki biriken yağmur suları ayakkabılarının içine doluyordu.Geçen arabaların sıçrattıkları sular da kalan kuru yerlerini yılışarak ıslatıyordu.Yağmur önce durur gibi oldu,sonra vazgeçip boşanırcasına yağmaya başladı.Elinde şemsiye var zannetti bir an ve ıslanmamak için elini havaya kaldırdı.”Şuraya bir sığınabilsem” diye düşündü ve birkaç metre ötedeki kapalı bir dükkanın camekanının önüne kendini attı.
Önündeki bulanık suya bir baktı.Bunun üzerinden atlayabilir miyim,diye düşündü.Bir ağacın altına saklanmış olan bir çingene kızı oradan çıkıp ona doğru yaklaştı.Elindeki ıslak çiçekleri uzattı:
-Çiçek verelim bey,diyerek önüne dikildi.
”Allah,allah,bu allahın belası çingene de nereden çıktı” diye içinden söylendi.
-Çekil önümden de karşıya geçeyim,dedi.Anlamadı çingene kızı,üsteledi:
-Çok güzel çiçeklerdir beyim,ucuza da veririm.
-Aman be,çekil!Çiçeğin batsın emi…
Saf saf baktı kız,kararlıydı,muhakkak satacaktı.Burnuna doğru uzattı çiçekleri:
-Bir kere kokla bakalım.
-Tühh!Allah belanı versin,mendebur şey!Defol yolumdan!
Çingene yana çekildi,su birikintisinin üzerinden atladı.Gitmek istediği yere oldukça yaklaşmıştı.Yağmur hafiflemiş,hatta dinmek üzereydi.
Üşüdüğünü fark etti,ısınmak için hızlı hızlı yürümeye başladı.Biraz sonra koştuğunu anladı.Etrafına bakındı,hayretle kendisine bakanlar olduğunu gördü.Aldırmadı,yürüdü.Ana caddeye çıkmıştı.
Caddenin sağ tarafından yürümeye başladı,sağa döndü bir ara sokağa girdi.Sokakla caddenin kesiştiği yerde oturan birini gördü.Bu ufacık bir kızdı.Yanına gitti.Bir şeyler yapıyordu,ama ne olduğunu anlayamamıştı. Dikkatlice baktı.Kız altı bilemedin yedi yaşlarındaydı.Önünde yağmurdan ıslanmış bir mendil,mendilin üzerinde de bir 10 bir de 25 kuruşluk paralar vardı.Ayağına giydiği basmadan yapılmış pantolona benzeyen giysinin sol paçasını dizine kadar çekmişti.Bu bacağında kirli bir bez parçası bağlanmıştı,ancak bez çözülmüş,kızcağız onu eski haline getirmek için uğraşıyordu.
Bu konuda öylesine acemiydi ki çabaları boşa gidiyor,bezi bir türlü yerine bağlayamıyordu. Bu sahte yaralı çocuğa karşı içinde bir acıma hissi uyandı.Elini cebine soktu ve bir avuç bozuk para çıkararak mendilin üzerine attı.
Küçük dilenci heyecanlandı birden,bu kadar çok bozuk parayı görünce.Başını kaldırıp adama baktı,gülümsedi,yarasını sarmasına gerek kalmadığını düşünmüş olmalı ki kıvırmış olduğu pantolonunu düzeltti,mendilini dikkatlice topladı ve hiç arkasına bakmadan koşmaya başladı.Artık yağmur yağmıyordu,ama önceden kalan sular ahenkli sesler çıkararak evlerin çatılarından aşağıya damlıyordu…
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın anılar kümesinde bulunan diğer yazıları...
Gidenlerden Son Kareler
Düşünen Kafalardan Düşündürücü Cevaplar
Tanıdığım Sen
Mersin Garı'nda Bir Sabah
Birde Çokluk,ya da Çokda Birlik
Bir Arkadaşımı Kaybettim

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Sevgili Ölüm Dost Muyuz?
Bitirilemeyen Bir Mektup
Bunalım Kapıyı Çalınca
Düşündüren Sözler - 96
Düşündüren Sözler - 98
Oruç Baba İle Bir Damla Sohbetleri - 2
Düşündüren Sözler - 97
Yüreğin İlâcı: Sevgi
Oyunu Kim Bozdu?
Düşündüren Sözler - 88

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kusurî"den Tırtıklama [Şiir]
Zam Zam Zam... [Şiir]
Tırtıklama (Kazak Abdal'dan) [Şiir]
Yoklar ve Varlar [Şiir]
Âşık Dertli"den Tırtıklama [Şiir]
Dostlarım [Şiir]
İstanbul,sana Âşık Bu Kul [Şiir]
Namuslu Karaborsacı [Şiir]
Elem Bağları [Şiir]
Toprağın Oğlu [Şiir]


Ömer Faruk Hüsmüllü kimdir?

Uzun süre Oruç Yıldırım adını kullanarak çeşitli forumlara yazı yazdım. İddiasız iki romanım var. Çok sayıda siyasi içerikli yazıya ve biraz da denemelere sahibim. Emekli bir felsefe öğretmeniyim. Yazmaya çalışan her kişiye büyük bir saygım var. Çünkü yazılan her satır ömürden verilen bir parçadır.

Etkilendiği Yazarlar:
Az veya çok okuduğum tüm yazarlardan etkilenirim.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Ömer Faruk Hüsmüllü, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.