..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Kürtaj sadece kendileri bir zamanlar doğmuş insanlar tarafından savunuluyor. -Ronald Reagen
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Din > Hulki Can
27 Şubat 2010
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (1. Bölüm)  
Cennette huriler varmış, kara gözlü...

Hulki Can


Yunan mitolojisindeki hiç yaşlanmayan ve hep genç kalan nemfler kendilerini şehvet dolu insan başlı atların (Satirler) taciz ve saldırısından korumak durumundadırlar. Ancak, huriler için böyle bir tecavüz tehdidi yoktur. Çünkü, insan başlı atın İslam mitolojisindeki karşılığı El Borak dişi bir attır. Kanatları olduğundan Pegasus’a da benzer, yüzü insan (kadın) yüzüdür. Başında da taç vardır; Satir ile Pegasus’un birleşimden oluşmuştur. O halde, El Borak kısrak olduğundan hurilere saldırması söz konusu olamaz


:CFAI:
NEMFLER VE HURİLER
Yunan mitolojisinde saf, temiz, çıplak genç kız, peri veya hurilere “nemf” (nemphia) denir. Bunlar günlerini çeşitli zevkler peşinde koşarak, örgü örmek, dans etmek, şarkı söylemek ve sularda yıkanmakla geçirirler.

Yunanca “nimfi” “gelin, evli kadın, ergen kız” anlamlarına da gelir. Bazı dilbilimciler bu sözcüğün “kabarmış, şişmiş, gül tomurcuğu” anlamlarını da içerdiğini belirtirler. Nemflerin yaşadıkları yerler ormanlar, bahçeler, bağlar, pınar başları, su kaynakları, ırmaklar, vadiler ve serin mağaralardır.

Bu bağlamda Yunan mitolojisindeki nemfler ile İslam’ın hurileri arasında büyük benzerlikler vardır. Huriler de nemfler gibi çok güzel, “memeleri tomurcuklanmış”, ölümsüz genç kızlardır ve cennet bahçelerinde yaşarlar:

“Kuşkusuz takva sahipleri için bir kurtuluş var. Bahçeler var, bağlar var. Memeleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar var. Dopdolu kadehler var.” (Nebe: 31-34)
"Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. İnce ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah, iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir" (Duhan: 54).
"Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır" (Sâd: 51, 52).
“ (Onlar) cevherlerle işlenmiş tahtlar üzerindedirler. Karşılıklı olarak onların üzerinde yaslanırlar. Çevrelerinde, ölümsüzlüğe ulaşmış gençler dolaşırlar. Kaynağından doldurulmuş, testiler, ibrikler ve kadehlerle. Ondan ne başları ağrıtılır, ne de akılları giderilir. Beğendikleri meyveler, Canlarının çektiği kuş etleri, İri gözlü hûriler saklı inciler gibi, dalbastı kirazlar, meyve dizili muzlar, uzamış gölgeler, fışkıran sular. Pek çok meyve arasında tükenmeyen ve yasaklanmayan. Ve yükseltilmiş döşekler üstündedirler. Biz kadınları yeniden inşa ettik (yarattık). Onları bâkireler yaptık. Hep yaşıt sevgililer,” (Vakıa: 15-23, 28-37)

Gözleri iri ve siyahı çok siyah, beyaz kısmı da çok beyaz olan bu hurilerden her mümine iki adet verilecektir. Hadiste şöyle der: "Cennet ehlinden her birinin iki kadını vardır ki, vücutlarının şeffaflığından baldır kemiklerinin ilikleri etinin üstünden görünür” (Buhârî, Bedül Halk, 59, Sıfâtül Cennet).

NEMFOMANİ
Cinsel bir hastalık olan “nemfomani” kadında sürekli cinsel ilişkide bulunma arzusu, cinsel taşkınlık, azgınlık anlamına gelir. Sanıldığının aksine bir çok genelev kadını ve fahişe aslında "nemfoman" olup bu işi kader kurbanı olduklarından değil zevk aldıklarından dolayı yapmaktadır. “Kader kurbanı” martavalı bu işin kamuflajıdır.

Her ne kadar, ünleriyle roman ve filmlere konu olan Kleopatralar, Messalinalar, Borjiyalar bu sapkın cinsel davranışın örneklerini sergiliyorlarsa da, toplum içerisinde nemfomanların oranı düşüktür. Ancak, cennetteki hurilerin, eğer yapacak başka bir işleri olmayacaksa, nemfomanik eğilimler taşımaları kaçınılmaz gözüküyor.

Yunan mitolojisindeki hiç yaşlanmayan ve hep genç kalan nemfler kendilerini şehvet dolu insan başlı atların (Satirler) taciz ve saldırısından korumak durumundadırlar. Ancak, huriler için böyle bir tecavüz tehdidi yoktur. Çünkü, insan başlı atın İslam mitolojisindeki karşılığı El Borak dişi bir attır. Kanatları olduğundan Pegasus’a da benzer, yüzü insan (kadın) yüzüdür. Başında da taç vardır; Satir ile Pegasus’un birleşimden oluşmuştur. O halde, El Borak kısrak olduğundan hurilere saldırması söz konusu olamaz. Muhammet bu insan başlı kanatlı ata binerek Miraca çıkmıştır.


HURİLERİN CİNSELÖZELLİKLERİ
İslam Ansiklopedisinin yorumuna göre Cennette hurilerle birlikte mümin kadınlar da olacağı anlaşılıyor. Bu kadınlar kimi yorumculara göre cinlere eş olacaklardır. Nitekim bu huri ve kadınlara daha önceden hiçbir erkek dokunmamış olacağı gibi, hiçbir cin de dokunmamış olacaktır:

“ Oralarda gözlerini yalnız eşlerine çevirmiş dilberler var ki, bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur. Sanki onlar yâkut ve mercandırlar. İçlerinde güzel huylu, güzel yüzlü kadınlar vardır. Çadırlar içerisinde gözlerini yalnız kocalarına çevirmiş hûriler vardır. Bunlardan önce onlara ne insan ne de cin dokunmuştur. Yeşil yastıklara ve hârikulâde güzel işlemeli döşeklere yaslanırlar.” (Rahman: 56, 58, 70, 72, 74, 76)

Prof. Süleyman Ateş’in çevirisi daha gerçekçi ve açıktır:

“Onlardan bakışları kısa (yalnızca kocalarına bakan) öyle dilberler de var ki bunlardan önce onları ne insan ne de cin kanatmamıştır. Sanki onlar yâkut ve mercandırlar. Onlarda da iyi huylu, güzel kadınlar vardır. Çadırlara kapanmış içerisinde hûriler vardır. Bunlardan önce onları ne insan ne de cin kanatmamıştır. (Cennettekiler) yeşil yastıklara ve hârikulâde güzel işlemeli döşeklere yaslanırlar.” (Rahman: 56, 58, 70, 72, 74, 76)

Bu dilberlere kimse “dokunmadığı” ya da “kanatmadığı” için bunların kızoğlan kız olduğu yüzde yüz kesindir. Yaşar Nuri Öztürk ise çevirisinde “kanatmak” yerine “kirletmek” yüklemi kullanılmıştır. Ancak, cennetteki cinselliği "kirletmek" olarak yorumlamanın pek doğru olmadığı kabul edilmelidir. Cennete gidecek mümin kadınlara “ne” verileceği tartışmalıdır. Bir kısım ulema cin derken bir kısmı da bunlara erkeklikleri güçlü genç oğlanlar verileceğini savunur.

CENNET SEKS ARENASI MI?
Tüm bu apaçık anlatımlara rağmen “Kuran’daki İslam” isimli eserinde Prof. Yaşar Nuri Öztürk cennetin bir seks arenası olarak görülmemesi gerektiğini söyler, cinsel ilişki olamayacağını savunur.

İyi de her şey ayan beyan ortada zaten. “Kanatmak, kirletmek” söz konusu ise, “memeler tomurcuklanmış” ise, cinsel ilişki olması kaçınılmazdır.

Bu nedenle, Öztürk’ün, sui generis, yorumu ancak kendisi için bir temenni olabilir. Sonra oradakiler evleniyorlarmış. Öyle gayrimeşru ilişki falan hiç olabilir mi? Bunu hayal edenler şehvetlerinin kurbanı olmuş Şevketlerdir. Böyle tiplerin cennete değil ama nereye gidecekleri zaten bellidir.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: bence..
Gönderen: Levent Ölçer / , Türkiye
24 Mart 2010
Bencebu yazıya yapılan ilk yorum gelişigüzel ve çok kafasına göre bir yorum olmuş. Hayret ettim. İnsanlar elbette istediği gibi yorum yapacaktır ama bunu yaparken karşısındaki kişiyi eleştiri sınırlarını aşacak şekilde kendinden aşağı görerek yapmak da çirkindir. Suna Hanım eleştiri yazarken biraz da özeleşetiri yaparsa daha iyi olur. Hulki Bey'in bu yazısı derli topluydu(Ayetlerden referanslarını bile dikkatle yerli yerine koymuş). Dini inanışı yalnızca kendisini ilgilendirir. Ne Allah'a ne de Peygamberine karşı kötü bir sözü-saygısızlığı yok. Her gayrimüslimin İslam Peygamberini Hz. ya da (SAV) diyerek mi andığını sanıyorsunuz? Muhammed diyorlar. İsa dedikleri gibi, Musa dedikleri gibi, Nuh dedikleri gibi.. Allah bizi bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olan düşünce tembellerinden korusun. Amin.

:: yorum
Gönderen: Suna şimşek / , Türkiye
15 Mart 2010
İnanın yazınızın ikisini okudum ve hayret ettim, kafanıza göre ,islamdan girip, yunan tanrılarından çıkıp kendinizce yorumlar yapmışsınız, ölesine gelişigüzel yazmak, istediğin şekilde yorum yapmak, insanoğlunda olan birşeydir ve siz bunu yapacak sitede bulmuşsunuz. Ama bazı degerler vardır peygamberler hakkında konuşurken hz muhammet (SAV ) gibi hitap hz musa gibi hitap gerekir ama sizin bu kadar futursuzca yorumlarınızdan sonra bunu beklemek elbetteki benim aptallığım olacaktır Rabbime sabrından dolayı hamd ederim
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın din kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (1. Ci Bölüm)
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (2. Bölüm)
Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta Kutsal Savaş ve Ganimetler
Yahudi - Hristiyan ve İslam Teolojisinde Cincilik ve Cinlere İnanış
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (3. Bölüm)
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (2. Ci Bölüm)
Tebbet Suresi Hakkında Teolojik ve Etik Bir Araştırma
Ahiret Hayatı İçki ve Seksten İbarettir
İslamiyet Öncesi Türklerin Dinsel İnançları (2. Bölüm)
İslamiyet Öncesi Türklerin Dinsel İnançları (1. Bölüm)

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevlana'nın Tesettür ve Kadınların Örtünmesine Bakışı
Çağdaş Gagavuz Şiiri
Omega Melancholia (Omo) Sendromu
Yahudi Soykırımı Gerçek mi, Abartı mı? (3. Bölüm)
Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor?
Türkçe"nin Güncel Sorunları
Dil Savaşları
Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (1. Bölüm)
Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (2. Bölüm)
Lacrymania (Sak) Sendromu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hulki Can, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.