..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Gençliğinde müzik öğrenen, felsefeyi daha iyi anlar. -Platon
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Din > Hulki Can
28 Şubat 2010
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (2. Bölüm)  
Hulki Can
Prof. Dr. Ayhan Songar, İslam kültüründeki cinsel patolojiyi incelerken Divan şiirinden örnekler verir ve Osmanlı Sarayındaki “içoğlanı” kurumunun eşcinsellik ve oğlancılığa en somut örneklerden biri olduğuna değinir. Songar'ın verdiği bilgiye göre Osmanlı Sarayının oğlan gereksinimini karşılamak üzere Sakız adasında edilgen eşcinseller yetiştirilirmiş.


:ECDB:
EŞCİNSELLİK VE PEDERASTİ
Klasik psikiyatride homoseksüellik (eşcinsellik), lezbiyenlik ile pederasti/pedofili (oğlancılık) ayrı ayrı incelenen cinsel sapkınlıklardır. Modern psikiyatri bunları birer ruhsal hastalık olarak görme eğilimindedir.

Antik Yunan'dan kaynaklanan lezbiyenlik semitik toplumlarda pek bilinmiyordu ya da görmezden geliniyor ya da anlaşılamıyordu. Çünkü kadın cinselliği şeriat hükümleriyle zaten büyük bir baskı altındaydı. Bu nedenle Yahudilik, Hristiyanlık ve İslamlık'ın kutsal kitaplarında bu konuda yaptırımlara rastlanmaz.

Prof. Dr. Ayhan Songar, İslam kültüründeki cinsel patolojiyi incelerken Divan şiirinden örnekler verir ve Osmanlı Sarayındaki “içoğlanı” kurumunun eşcinsellik ve oğlancılığa en somut örneklerden biri olduğuna değinir. Songar'ın verdiği bilgiye göre Osmanlı Sarayının oğlan gereksinimini karşılamak üzere Sakız adasında edilgen eşcinseller yetiştirilirmiş.

Oğlan çocuğunu bu iş için yetiştiren aile, önce çeşitli kateterleri çocuğun anüsüne sokmak suretiyle onu alıştırır, elverişli hale gelince aile bireylerince bu eylem bizzat uygulanır ve sonunda oğlan hazır olunca yüksek ücretle saraya satılırmış. (Psikiyatri, Prof. Dr. Ayhan Songar, Seksüel Patoloji, s: 345, Gül Matbaası, 1971)

Zaten Şark-İslam kültüründe erkek adam için “edilgen eşcinsellik” hoş karşılanmaz, ancak, “etken eşcinsellik” olan "oğlancılık, kulamparalık" veya bir başka sapkınlık olan "zoofili" (hayvanla ilişki) bir noktaya kadar hoş görülebilir. Zoofili özellikle kırsal kesimde çok yaygındır. Tercih edilen hayvanların başında eşek (nallı Fatma), koyun, keçi, inek, köpek, tavuk başta gelmektedir.

TVlerde boy gösteren bir çok ünlü arasında sıradışı cinsel tercihleri olanların özellikle varoş kesimlerce neden daha büyük bir beğeniyle izlendiğinin de yanıtını bu şekilde az çok öğrenmiş bulunuyoruz. Birincisi böyle tipler erkekler tarafından, kendi erkekliklerinin pekiştirilmesi bakımından, alayla karışık bir hoşgörü ve sevecenlikle karşılanıyor. İkincisi kadın kısmı için herhangi bir cinsel tehlike oluşturmadıkları sanıldığından ailenin erkekleri gönül rahatlığıyla kadınların, kızların bu tip şarkıcıların programlarına katılmalarına izin veriyorlar. Herkes mutluluk, dayanışma ve karşılıklı güven içinde gül gibi yaşayıp gidiyor.

BİLİNMEYEN EDEBİYAT
Bu nedenlerle ve bir de oğlan çocukları “erkek” olarak görülmediğinden olsa gerek, Doğu-İslam toplumlarında oğlancılığa tarikatlarda ve genelde tüm Divan şairlerinin eserlerinde sıkça rastlanır. Harem uygulamasının şeriat tarafından desteklenmesi, içoğlanlara düşkünlüğün mahkum edilmemesi ve Osmanlı Sarayının cevaz vermesi nedeniyle eşcinsel-pederastik bir edebiyat –özellikle divan şiiri- gelişmiştir. Bu kadar zengin bir çeşit ve estetiğe sahip sapkın bir edebiyat Batıda yoktur. Hemen hemen tüm Divan şairlerinin kullandığı oğlancılık ve eşcinsellikle ilintili şiir türlerinden bazıları şunlardır:

1. Hamamname: Gazalî'nin öncülüğünü yaptığı bu şiir türü, hamam alemlerinden, bu mekanlarda karşılaşılan yakışıklı delikanlılardan, erkeklere her tür hizmet sunan hamam oğlanlarından söz eder. 2. Şehrengiz: Kentin eğlence yerleri ve güzellerini anlatan bir edebiyat türüdür. Erkekler erotik bir şekilde betimlenir. Mesihî'nin “Medhi Cüvânânı Edirne” (Edirne Oğlanlarına Övgü) adlı şehrengizinde çok çeşitli fiziksel erkek tasvirleri bulunur.
3. Hubabname: Enderunlu Fazıl Bey'e ait olan “Hubabname” şiirsel bir metin olarak alanında tektir. Bu eserde dünyanın çeşitli uluslarından delikanlıların cinsel özellikleri anlatılır. Fazıl Bey'in “Defteri Aşk” adlı eseri de eşcinsel aşkı konu alan bir metindir. “Çengîname”sinde ise 18.ci yüzyıl İstanbul'unun erkek dansçılarını anlatır. Divanı da eşcinsel, pederastik temalı şiirlerle doludur.

İslam kültürüne ve münhasıran Osmanlı’ya özgü bu edebiyat türlerini acaba biz hangi yozlaştırıcı Batı kültüründen aldık dersiniz?

EŞCİNSELLİK, ZENNELER VE ŞERİAT
Kuran’da zoofiliye karşı bir ceza yoktur. Eşcinsellere zina yapanlar gibi dayak atılması veya başka bir ceza verilmesi hakkında bir ayet, veya, Tevrat’ta olduğu gibi eşcinselliği mekruhluk olarak tanımlayan, ağır bir şekilde kınayan ve ölüme mahkum eden sert bir ceza Kuran'da yoktur:

“Kadınla yatar gibi bir erkekle yatmayacaksın. Bu mekruhtur. Ve hiç bir hayvanla kendini murdar etmek için yatmayacaksın; ve bir kadın hayvanla yatmak için onun önünde durmayacak; sapıklıktır.(...) Bir erkek başka bir erkekle yatarsa, ikisi de iğrençlik etmiş olur. Kesinlikle öldürüleceklerdir.” (Tevrat, Levililer 18: 22-23; 20: 13)

Yahudi şeriatında bu cezalar taşlanarak (recm) veya yakılarak infaz edilir. Tevrat'ta erkeğin kadın, kadının erkek elbiseleri giymesi bile mekruhtur. (Tevrat, Tesniye 22: 5)

Oysa, bu bağlamda Yahudiliğe karşın İslamiyet çok daha hoş görülüdür. Örneğin, Ortaoyununda kadın tipleri "zenne" adı verilen kadın kılığına bürünmüş erkek oyuncular tarafından canlandırılırdı. Zenne sözcüğü Farsçadan gelme olup "kadın" anlamına gelir. İslam şeriatı kadını sanat dünyasından dışlayınca kadın rolünü erkekler üstlenmek zorunda kalmıştır. Ortaoyunundaki zenne tiplemesini travestiliğin ve transvertizmin kamufle edilmiş ilk prototipleri olarak kabul etmek mümkündür. Neml ve Araf surelerinde eşcinsellik konusunda Lut halkına yapılmış nazik uyarılar vardır:

Araf: 81 “Çünkü siz kadınları bırakıp da şehvetle erkeklere gidiyorsunuz. Belki de siz haddi aşan bir kavimsiniz.” Neml: 55 "Siz ille de kadınları bırakıp şehvetle erkeklere yaklaşacak mısınız? Doğrusu siz beyinsizlikte devam ede gelen bir kavimsiniz!"

Buradaki “haddi aşmak” ve beyinsizlik” gibi söylemler ağır bir kınama değildir. Zina yapanlara olduğu gibi eşcinsellere ve bunlarla cinsel ilişkide bulunan kişilere sopa cezası verilmez.

O halde, Yahudilik'ten farklı olarak İslamlık'ta eşcinsellik şeriata göre cezalandırılması gereken suçlar veya davranışlar kapsamında değildir. Bunlara verilecek ceza insandan değil, Lut olayında (Sodom-Gomorra) olduğu gibi, doğrudan Allah'tan gelecektir.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın din kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (1. Ci Bölüm)
Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta Kutsal Savaş ve Ganimetler
Yahudi - Hristiyan ve İslam Teolojisinde Cincilik ve Cinlere İnanış
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (1. Bölüm)
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (3. Bölüm)
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (2. Ci Bölüm)
Tebbet Suresi Hakkında Teolojik ve Etik Bir Araştırma
Ahiret Hayatı İçki ve Seksten İbarettir
İslamiyet Öncesi Türklerin Dinsel İnançları (2. Bölüm)
İslamiyet Öncesi Türklerin Dinsel İnançları (1. Bölüm)

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevlana'nın Tesettür ve Kadınların Örtünmesine Bakışı
Çağdaş Gagavuz Şiiri
Omega Melancholia (Omo) Sendromu
Yahudi Soykırımı Gerçek mi, Abartı mı? (3. Bölüm)
Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor?
Türkçe"nin Güncel Sorunları
Dil Savaşları
Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (1. Bölüm)
Modern Çağın Cinleri: Uzaylılar (2. Bölüm)
Lacrymania (Sak) Sendromu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]


Hulki Can kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

bu yazının yer aldığı
kütüphaneler


yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Hulki Can, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.