..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bir deliyle aramda tek bir ayrım var. Ben deli değilim. -Salvador Dali
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > Arzu Kulaç Sevimli
4 Mart 2010
Bir Gram San_at Kadar  
Bir Gram San_at Kadar

Arzu Kulaç Sevimli


Belki sizin bizim haberimiz yok, kim bilir o paralarla ne okullar yapıp, kaç binlerce çocuk okutuyor. Kıl olduğu, çorabı kaçmış, kimlere çorap alıyor kim bilir? Az gelişmiş bölgelerimizi gizli saklı ziyaret edip, kız çocuklarının maruz kaldığı onca açlık, onca cahillik, onca tecavüz, onca töre cinayeti, dağlarca haksızlık, derinlerce dert karşısında isyana gelip kimlere; “ Kız hepsi senin mi, dağ mısın, taş mısın?” diyerek, acılarını paylaşıyor. Halkın anasını ağlattıktan sonra zil takıp oynayan şer odaklarına cesaretle “Oynama şıkıdım şıkıdım lan , fırıldak!” diyerek ne postalar atıyor, kim bilir? Sanatçı olmak kolay mı?


:CGBD:
Bir Gram San_at Kadar
     Sanatçı Sen Bizim Her Şeyimizsin!!!
     
Ben aslında uzun zamandır aşk yazacaktım. Benden yaptığım seni, senden bana yepyeni bir dilden, ilk kez anlatacaktım. Aşk anlatacaktım kelimeler düşlerden sızıp, sesler denizinde boğulana, şişmiş bedenlerinden sıyrılıp, yeniden doğana kadar. Ben aslında aşk tapınağımın kuytularında demirbaşı sayıp dökecek, yoklama yapacaktım. Ben aslında kapanmaya yüz tutarken hep aynı yere saplanan bir bıçağın dermansız yarasından akan sene tuz basacaktım. Hudutsuz bir yakınlığa inat, sonsuza kadar muamma bir aşkın uzak, sessiz çığlıklarında titreşen özlemin tınısından bir masal anlatacaktım. Ben aslında bir bene…neyse ne…

Ünlü düş_ün, Top_lum ve san_at adamı Yarkan “Yarkan sen bizim her şeyyimizsin” çığlıkları, ıslıklar ve alkışlar arasında adliyeden ayrıldı. O muhteşem sesiyle bülbül gibi öterek On beş dakikada mahkeme heyetini pürü pak olduğuna ikna eden bülbülümüzün ışık hızıyla nihayetlenen mahkemesi yıllardır haklarında iddianame hazırlanmasını bekleyen yazar, çizer, bilim adamı, gazeteci, savcı, asker, her nevi tutuklu suçsuza da umut vermiştir herhalde.

Yüzlerce hayranının endişe içinde yollarını gözlediği Yarkan’ın çıkışta döktüğü gözyaşlarını dert edinip onla birlikte gözyaşı döken ve paçalarından bilgi, kültür, sanat, akıl, fikir akan gençlerimizin duyarlılığı karşısında, bendeniz de karşı konulmaz bir ağlama isteği duydum doğrusu. Bu müstesna gençlik tablosu geleceğe daha bir umutla bakmama vesile oldu. Berhudar oldum. Bu hale gelmelerinde zerre kadar katkım ve emeğim varsa hepsini helal ettim.Aynanın karşısına geçip kendimi alnımdan öptüm.

Bir de Türkiye de sanata, sanatçıya gereken değeri vermediğimizden yakınıp dururlar. Kendine sanatçı diyen yazar, çizer, çalgıcı, oyuncu, şarkıcı ve bilumum diğer zerzevat utansın. İddia ediyorum bu ülke halkı kadar sanata sanatçıya değer veren bir topluluk yoktur. Yarattıkları eserlerle evrensel değerlerimize değer katan Yarkan ve benzerlerine gösterdiğimiz özen bir yana, ampul konservatuarından mezun irrecebim serisi oyuncularına da çürük yumurta atmadığımız gibi ayakta alkışlayabiliyoruz. Bu örnek tek başına savımın kanıtıdır. Benim halkım sanatçıyı sever. Yeter ki sanatçı da ebesini sevmeyi becerebilsin. Tabi bazı kendini bilmezler sanatçı kimliği taşıyanlar daha sorumlu olmalıymış, büyükyaldıza yakışıyormuymuşş türünden cins cins laflar etmiş olabilirler? Bana kalırsa onlar Yarkan şahsında Türkiye de ki tüm ünlü ve paralı san_atçılar olmazsa, halimizin nasıl harap olacağını bilmeyen bir avuç cahil ve tehlikeli tayfadır. Mesela Yarkan olmasa ekonominin iflas edebileceğinden haberi bile yoktur bu aklıevvellerin. Abartma dediğinizi duyar gibiyim. Abartmıyorum. Bir konserle kaldırdığı bir ton parayı Amerika da tüketmeden önce, bir gece dahi olsa kimin bankasında tutuyor bu adamlar? Tabi ki ülkelerinin! Niye? Ekonomimiz başımıza çökmesin diye.

Belki sizin bizim haberimiz yok, kim bilir o paralarla ne okullar yapıp, kaç binlerce çocuk okutuyor. Kıl olduğu, çorabı kaçmış, kimlere çorap alıyor kim bilir? Az gelişmiş bölgelerimizi gizli saklı ziyaret edip, kız çocuklarının maruz kaldığı onca açlık, onca cahillik, onca tecavüz, onca töre cinayeti, dağlarca haksızlık, derinlerce dert karşısında isyana gelip kimlere; “ Kız hepsi senin mi, dağ mısın, taş mısın?” diyerek, acılarını paylaşıyor. Halkın anasını ağlattıktan sonra zil takıp oynayan şer odaklarına cesaretle “Oynama şıkıdım şıkıdım lan , fırıldak!” diyerek ne postalar atıyor kim bilir? Sanatçı olmak kolay mı? Sonra ne yapmış yani ! Cumhuriyet değerlerine ve Atatürk ilkelerine bağlılığını mı beyan etmiş? Terörle mücadeleye destek mi vermiş? Toplumun direği cemaatlere savaş mı açmış? Muktedirler aleyhine yazı mı yazmış, çizi mi çizmiş? Çoluk çocuğunun nafakası için çırpınan terorist Tekel İşçilerinin yanında mı durmuş? Her gün televizyon ekranlarında meddahlık yapan siyasetçilere siz aşsızlıkla, işsizlikle, yoksullukla uğraşın mı demiş? Yoooook. Alt tarafı şoförü kokain içmiş. Kolay mı Yarkan olmak? Sezen olmak, Cem olmak, Bülent, Orhan, İbrahim, Feda ve kocaları, niceleri ve Ali, Veli, Kırk dokuz, Elli olmak? Kolay mı? Tüm bunların ışığında hala “Kendimi hayat damarlarımdan biri kopmuş gibi hissediyorum” diyen varsa onları çok kınıyorum, çoook. Sanat dediğin özgür ortamlarda yetişen yabani bir ottur. Özgürlük verelim ki üresin yeşersin, bir derdimize merhem olsun, bir büyük karanlığımıza bir nefes duman tütsün kardeşim.

Ben aslında bu gece aşk yazacaktım. Penceresi aralanmamış bir perdeden yüreğime akacaktım. Seçilmiş bir karanlığa ışık saçacak, bir sır kuyusunun başında suya bakacak seni görecektim.
Ben aslında sana kadar... Aşk keşke... Sen de belki…

Artık güzel ve değerli, en olasılından hülyalı, gerçek ederiyle manalı hiç bir şey …
Anlayamayacağım, anlatamayacağım kadar…
Getirin şurdan bir nefescik bana da, bir gram sanat yapacak kadar… Bir nefescik! Uyandığımda ne yazdığımı ve neden yazmak zorunda hissettiğimi hatırlayamayacak kadar...
Arzu Kulaç Sevimli
03/03/2010

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Sıkı yazı..
Gönderen: Elvan Çolakoğlu / , Türkiye
8 Mayıs 2010
Yani aslında sanatçı da çok düzgün adam olacak diye bir kural da yok ama bizim gibi geri kalmış ülkelerde maalesef herkesin herkesten yüksek beklentileri var..Saygılarımla

:: İronik..
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
4 Mart 2010
Evet,ironik güzel bir yazı olmuş.Sanatçı(!)'nın bu bakış açısıyla sorgulanması gerçek sanatçılara bir övgü olarak değerlendirilmelidir.Paylaşım için teşekkürler.Saygılarımla.

:: Her Zamanki Gene Harikasın
Gönderen: Bekir Öğretici / , Türkiye
4 Mart 2010
Harikasın harika olmaya da kim sever yalova valisini bu satten sonra diyesim geliyor lakin diyemiyorum biraz şaşı biraz topal biraz sağır da olsa hala bir umut debelenip duruyor içimde biraz da senin gibi serserilerin sayesinde. Sen gene de aşk da yaz malum aşk olmazsa meşk olmuyor.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Dert Yok Hem Dert Çoooook

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Bir Küfür Kii!
Bayram Gelir Neyime!
Taş Oldum Baş Yarayım

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
İlk Roman [Öykü]
Bir Anlık Her Şeyin Olur [Deneme]
Seni Kayıramam [Deneme]
Ben Sen Mecnun Arasında [Deneme]
Kelimelerin Bittiği Yer [Deneme]
Yüreğinin Ayarına Su Katma Kayra [Deneme]
Kim Tutar Seni Be! [Deneme]
Yadırgama [Deneme]


Arzu Kulaç Sevimli kimdir?

Yedi kat kuştüyü yatağın altında olsa da bezelye tanesi ,bütün gece uyuyamayan prensesim hala.


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Arzu Kulaç Sevimli, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.