..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Dünyada insandan çok aptal var. -Heinrich Heine
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar Kütüphaneleri



Şu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 




Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Toplumbilim > Hulki Can Duru




29 Mart 2010
Yahudi Soykırımı Gerçek mi, Abartı mı? (3. Bölüm)  
"Veritas et probitas, super omnia"

Hulki Can Duru


Holokost'un tartışılmasını ve araştırılmasını kanunlar çıkartarak yasaklamak bir çözüm yolu değildir. Üstelik bu yöntem bu konudaki kuşkuları arttırmaktan başka hiçbir işe yaramaz.


:CAAA:
İSRAİL DELİRDİ Mİ?
Zaman Gazetesinin Amerika'daki “Zaman America” www.zamanus.com web sitesi 19 Ocak 2009 Selçuk Gültaşlı imzasıyla şu aşağıdaki habere yer verdi. Aynen aktarıyorum:

Amerikalı Yahudi profesör isyan etti: İsrail, Gazze’de Holokost yapıyor. Amerikalı ünlü Yahudi akademisyen Prof. Norman Finkelstein, İsrail’in Gazze operasyonuna isyan etti. Yapılan katliama çok sert tepki gösteren Finkelstein, İsrail’in Gazze’de Holokost (Yahudi soykırımı) yaptığını
söyledi. Hem annesi hem babası Holokost’tan kurtulan Finkelstein, İsrail’in “delirdiğini” düşünüyor. Nazilerin II. Dünya Savaşı’nda Yahudilere yaptıkları ile İsrail’in Filistinlilere reva gördüğünü aynı kefeye koyan Finkelstein, “Gazze’de yapılan katliamdır, kıyımdır.” diyor. Finkelstein, yakınları soykırıma uğramış Amerikalı bir Yahudi olarak İsrail’e karşı hiçbir hissî bağ duymadığını, İsrail’in barış düşmanı bir ülke olduğunu kaydediyor.”

Doğrusu dünyada İsrail gibi, bir din kitabındaki ırkçı kehanetlere dayanılarak, dünya egemenlerini arkasına alarak kurulmuş bir başka devlet yoktur. Bu anormal bir durumdur. İsrail laik ve demokratik bir devlet görüntüsü verse de temelde Yahudi şeriatına göre kurulmuş bir din devletidir. İşgalci, yayılmacı ve saldırgan tutumunu sürdürmekte Yeruşalim'i (Kudüs) ebedi başkent ilan etme, Güvenlik Duvarı ve Süleyman Mabedini yeniden inşa etme emellerinden vazgeçmemekte, hem bölge, hem de dünya barışı için büyük bir tehdit olmayı sürdürmektedir.

Siz hem din ile siyaseti ayırmaktan söz edeceksiniz, öte yandan bir din devletinin kurulmasına destek vereceksiniz. İnandırıcı olamazsınız, ve bu çifte standart siyasal İslamı güçlendirmekten başka bir işe yaramaz.

YAHUDİ VE ERMENİ SOYKIRIMI
U.S. Holocaust Memorial Museum, Emory Üniversitesi gibi kuruluşlar Holokost'u eleştirenleri ve inkar edenleri yalancılıkla, ideolojik ve antisemit bir yaklaşımla tarihsel kanıtları kasıtlı olarak manipüle ederek, Hitler’in itibarını iade etmek, antisemitizm ve İsrail düşmanlığını güçlendirmek, Arap ve İslam dünyasında İsrail’in varlığına karşı duyulan nefreti körüklemek için Yahudi soykırımını önemsizleştirmeye çalıştırmakla suçluyorlar.

Benzer suçlamalar Ermeni soykırımıyla ilgili olarak Türkiye'ye karşı da yapılmaktadır. Ve bu suçlamaların gitgide artacağını varsayabiliriz.

O halde, karşılık olarak biz de bu şablonu Ermeni soykırımına oturtalım. O zaman, biz de, Ermeni Soykırımını kabul eden ülkeleri ve savunanları yalancılıkla, ideolojik ve Türk düşmanı bir yaklaşımla tarihsel kanıtları kasıtlı olarak manipüle ederek, Türk düşmanlığını güçlendirmek, İslam dünyasında ve dünya kamuoyunda Türklüğün saygınlığını aşağılamak, Türkiye'nin sınırlarını ve varlığını yadsımak için bir koz olarak kullanmakla suçlayalım.

Böylece kestirmeden işin içinden çıkarız. Bu konuları da araştırmaya, incelemeye böylece gerek kalmaz. Oysa, yapılması gereken bu mudur?

İmdi, Ermeni olayında, Ermenilerin göçe zorlandığı doğrudur. “Tehcir Kanunu” (Göç Yasası) vardır. Ama bu yasa tüm Ermenileri kapsamaz. İstanbul, Ankara, İzmir'deki Ermenilere dokunulmamıştır. Ve olay Birinci Dünya savaşının (1914-1918) zorlu koşullarında gerçekleşmiştir. Üstelik Osmanlı Devleti doğudaki tüm Ermeni nüfusu göçe tabi tutmayı başaramamıştır. Amerika ve Rusya'ya kaçanlar olduğu gibi Türk ailelerine sığınıp Müslüman olarak asimile olanlar da vardır. 1915teki Göç sırasında meydana gelen ölümleri ve olguları abartarak, sistematik bir soykırım yapıldığına dair bir sonuca ulaşmak akıl ve mantık dışıdır.

Oysa, Nazilerin uygulaması sistematik, planlı, programlı ve bilinçli bir görüntü veriyor. Irk bilincini ön plana çıkaran Hitler “Kavgam”da Yahudilere duyduğu nefreti gizlememiştir. Ama bu nefretin kaynağı da Yahudilerin kendilerinden başkalarına yaşam ve fırsat hakkı tanımamalarından kaynaklanıyor olabilir. Eğer ressam Hitler'e biraz fırsat tanınsaydı belki de bu kadar öfke ve hınçla dolu olmayacaktı.

Hitler Yahudiliğin “tanrının seçilmiş halkı” inancını “üstün ırk” öğretisine dönüştürerek Alman ulusuna uygulamıştır. Yahudilerin “Yahudi ırkından olmayan milletleri dışlamasını” ve Tevrat'taki “göze göze, dişe diş” misillemesini tersine çevirerek, Alman ırkından olmayan Yahudileri “dışlama” yoluna gitmiş, adeta onları kendi silahlarıyla, kendi öğretileriyle vurmuştur. (Tevrat, Tesniye 7/16; 13/15; Yeşu 8:24-26)

GERÇEKLER VE ABARTILAR
Nazilerce kamplarda öldürüldüğü söylenen 6 milyon kişinin tümü canlı canlı fırınlarda yakılmamıştır. Fırınlarda cesetler, giysiler ve eşyalar imha edilmiştir. Hastalık, yaşlılık, bakımsızlık, bulaşıcı hastalıklar, kaçma girişimi, isyan gibi çeşitli nedenlerle ölenler de vardır. Dachau'daki fırınları, krematoryumları 1972de gidip kendi gözlerimle gördüm. Brülörler “Siemens” markaydı. Günümüzde ABD başta olmak üzere dünyanın bir çok ülkesinde krematoryum vardır. Ülkemizde de bazı girişimler olmuştur. Her kampta özel gaz odalarının bulunduğu da abartılı görünüyor. Fakat insanların gazla öldürüldüğü doğrudur..

Bu arada Nazi kamplarında öldürüldüğü söylenen 6 milyon kişinin tümü Musevi değildir. Bunun 2,5-3 milyonu Katolik Polonyalı, Slav, çingene ve çeşitli Hristiyan mezheplerdendir. Bu konuda sayısal tartışmalar sürmektedir. Ölen Yahudilerin çoğunun Türk kökenli Karayim (Karay) Yahudileri olduğu bile söylenmiştir.

II. Dünya Savaşı sırasında 4.000e yakın Polonyalı subayın esir alındıktan sonra elleri bağlanarak kurşuna dizildiği Katyn ormanları katliamı da önce Nazilere fatura edilmiştir., Ancak daha sonra bu kırımın Sovyet Kızılordusu tarafından yapıldığı ortaya çıkmıştır.

İSRAİL'İN GÜVENLİK DUVARI
Yahudilerin soykırıma uğratılmış olması İsrail'in Filistin, Gazze ve diğer bölgelerde yaptıkları kırımları, cinayetleri, orantısız güç kullanımını, ırkçı ve insanlık dışı uygulamalarını haklı göstermez. Buna en son örnek İsrail'in Batı Şeria bölgesini 8 metre yüksekliğinde (5 katlı apartman boyunda) 703 km uzuluğunda dev bir duvarla enterne etme çabasıdır. Yani kabaca İstanbul'dan Samsuna kadar uzanan bir duvar. Batı Şeria bölgesinin yüzölçümü yaklaşık olarak İstanbul ilinin yüzölçümüne denktir ( 5.800 km2), nüfusu ise 2,5 milyon Filistinli 400 binden fazla İsrailli yerleşimci bulunmaktadır. İsrailli yerleşimci diyoruz çünkü Yahudi hükümeti sürekli yeni yerleşim birimleri ve siteleri inşa ederek demografik yapıyı İsrail lehine çevirmeye çalışmaktadır.

Duvarın yapımına 2006da başlanmış olup yarıdan çoğu tamamlanmıştır. 2010 sonunda bitirilmesi öngörülmektedir. Birleşmiş Milletler'den ve Uluslararası Adalet Divanı'ndan duvarın yapımının durdurulması için bir sürü karar çıkmıştır. Ama takan kim?

Oysa biz ne yaptık? Konu dışı olacak ama söylemeden duramayacağım: 21 Şubat 2008de 10.000 askerin katılımıyla terör örgütüne karşı en büyük askeri operasyonu başlattık. Ama sonra ne oldu? Güneş Harekatı denilen bu operasyon büyük bir fiyaskoyla sona erdi. Neden? Çünkü, BM, AB ve neredeyse tüm dünya ülkeleri “Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı gösterin” diye üzerimize çullandı. Sonunda ABD Savunma Bakanlığından Ankara'ya gelen heyetin baskısıyla harekat 7 gün sonra apar topar durduruldu. Kayıplar: 24 şehit, 1 helikopter. Harekatın maliyeti: atıyorum, en az 7 milyar dolar ! Netice: Sıfır. Ama unuttuk gittik değil mi?

SONUÇ
Burada son olarak şunu söylemek istiyorum: Holokost'un tartışılmasını ve araştırılmasını kanunlar çıkartarak yasaklamak bir çözüm yolu değildir. Üstelik bu yöntem bu konudaki kuşkuları arttırmaktan başka hiçbir işe yaramamıştır.

İkincisi, antisemitizm silahı her fırsatta bir gerekçe olarak kullanılmamalıdır. Üçüncüsü Holokost'u eleştirenlere ve inkarcılara karşı gösterilen suçlama ve tepkilerin “duygusal” ve “siyasal” ağırlıklı kaygılardan kaynaklandığı görülmektedir. Yasaklamalarla ancak, günü kurtarırsınız, ne var ki geleceği yitirirsiniz.

Duygusallık ve siyasal çıkarların ön planda tutulduğu yerde bilimsel düşünceye yer yoktur. O halde, yapılacak şey bu kanunların, yaptırımların, baskıların derhal iptal edilmesi ve özgür düşünce ve özgür araştırmanın önünün açılmasıdır. Aksi takdirde, Avustralyalı Holokst uzmanı Prof Colin Tatz'ın betimlediği gibi tüm dünyada bir “Holokost Yorgunluğu Sendromu” yaygınlaşabilir ve insanlar bıkkınlık ve bezginlik içinde bu konuda eskisi kadar duyarlı davranmayabilirler!



Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplumbilim kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yahudi Soykırımı (Holokost) Gerçek mi Abartı mı? (1. Bölüm
Kürt Aşiretleri ve Yakın Tarih Üzerine Notlar (I)
Yahudi Soykırımı (Holokost) Gerçek mi, Abartı mı? (2. Bölüm)
Maher Şalal Haş Baz

Yazarın İnceleme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Mevlana'nın Tesettür ve Kadınların Örtünmesine Bakışı
Çağdaş Gagavuz Şiiri
Yahudi, Hristiyan ve İslam Teolojisinde Şeytan ve Şeytanlar (1. Ci Bölüm)
Yeni (!) Anayasayı Kimler İstiyor?
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (2. Bölüm)
Yahudi - Hristiyan ve İslam Teolojisinde Cincilik ve Cinlere İnanış
Yahudilik, Hristiyanlık ve Müslümanlıkta Kutsal Savaş ve Ganimetler
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (1. Bölüm)
İslamlıktaki Cinselliğin Psikopatolojisi (3. Bölüm)
Omega Melancholia (Omo) Sendromu

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Elsa'nın Gözleri [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan - II [Şiir]
Albatros [Şiir]
Op. 11 Piyano Ezgileri, Arnold Schönberg [Şiir]
Yeryüzü Rüzgarları [Şiir]
Kraliçe ve Bahçıvan [Şiir]
Havanın Ölümü [Şiir]
Uçan Ayakkabı [Şiir]
Her Ocak Hiddetle Tütüyor… [Şiir]
Malta Şahinlerine [Şiir]


Hulki Can Duru kimdir?

Başlıca yapıtları: Eski Kule Müziği (şiir) Geometrik Aydınlık (şiir) Havanın Fen Noktası (şiir) Tartaros Paradigması (eleştiri) Teslis Sendromu (eleştiri) Nano Kutsallık (eleştiri) Sevgili Kutlu Yaşam (öykü) Kuşku Bilinci ve Eleştiri (eleştiri)

Etkilendiği Yazarlar:
Montaigne, Descartes, Russell, Tolstoy, N. Hikmet, Dostoyevski, Nietzsche, Freud, Darwin, Marx, Engels, Lenin, Bakunin, Kropotkin, Voltaire, Diderot


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri



 

 

 




| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Hulki Can Duru, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.