..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Türkiye Cumhuriyeti'nin temeli kültürdür -Atatürk
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Yüzleşme > Didem Duruöz
8 Mayıs 2010
Canımın İçinde Cansın, İyi ki Varsın!  
Tüm Kadınlar ve Evlatlar İçin

Didem Duruöz


Bu acıyı yaşamadığım için çok şanslıyım, yaşayanlarınsa tüm kalbimle yanındayım! -Az önce bebeğimi kaybettim! Kayıp gitti ellerimden “Gitme” diyemedim. Ona yetemedim, ona huzur, ruhuna mutluluk veremedim. Gözümden damlayan yaşlar, içimdeki acıyı anlatmaya yetmiyor, ne dersen de giden geri gelmiyor. Bir kez daha denedim ve başarılı olamadım. Ben kendi yavruma sahip çıkamadım. Doğum sancılarına bile geçemeden, içimde yeni yeni filizlenirken, kayıp gitti ellerimden. Bir darbe yetti onu benden söküp almaya, kanım çekildi damarlarımda, ağardı saçlarım, baktım aynaya bir anda yaşlanmışım. Beynim zonkluyor, yüzüme bedenime felç indi sanki, yok olmak, yerin dibine girmek istiyorum. Toprak bile istemiyor beni: “Sen ki tutamadın o canı içinde, senin için de, yer yok benim içimde! “diye haykırıyor bana. -Anne , doğmadığım için kızgınsın bana ve kırgınsın belki de dünyaya. Acın çok taze tabii, şu anda sesimi duyman çok zor belki. Senin bana karnındayken yaptığın gibi, sadece sesimle değil, yüreğimle de sesleneceğim: “ Sözlerin anlatamadığını en güzel o anlatır.” derdin ya hep bana. Gözünden bir damla yaş aktığında, açıklardın hemen : “Canım yavrum göz yaşlarımı hissedip üzülme, duygularımı ifade ettikçe, özgür kılıyorum kendimi, sen hiç beni merak etme. “ Bir yandan konuşurken, ellerinle karnını , bu sayede kah karnımı, başımı kah ayaklarımı okşardın. Gıdıklanırdım bazen, içimdeki endişen de sönerdi birden.


:AFAI:

-Az önce bebeğimi kaybettim! Kayıp gitti ellerimden “Gitme” diyemedim. Ona yetemedim, ona huzur, ruhuna mutluluk veremedim. Gözümden damlayan yaşlar, içimdeki acıyı anlatmaya yetmiyor, ne dersen de giden geri gelmiyor. Bir kez daha denedim ve başarılı olamadım. Ben kendi yavruma sahip çıkamadım. Doğum sancılarına bile geçemeden, içimde yeni yeni filizlenirken, kayıp gitti ellerimden. Bir darbe yetti onu benden söküp almaya, kanım çekildi damarlarımda, ağardı saçlarım, baktım aynaya bir anda yaşlanmışım.

Beynim zonkluyor, yüzüme bedenime felç indi sanki, yok olmak, yerin dibine girmek istiyorum. Toprak bile istemiyor beni: “Sen ki tutamadın o canı içinde, senin için de, yer yok benim içimde! “diye haykırıyor bana.

Gözlerimi, ellerimi, beynimi, bedenimi, hiçbirşeyi istemiyorum şimdi. Yok, hiçbirşey gözümde yok, su olup buharlaşmak, ateş olup küle dönmek istiyorum. Madem ki sen yoksun, artık ben de yaşamıyorum!

-Anne , doğmadığım için kızgınsın bana ve kırgınsın belki de dünyaya. Acın çok taze tabii, şu anda sesimi duyman çok zor belki. Senin bana karnındayken yaptığın gibi, sadece sesimle değil, yüreğimle de sesleneceğim: “ Sözlerin anlatamadığını en güzel o anlatır.” derdin ya hep bana. Gözünden bir damla yaş aktığında, açıklardın hemen : “Canım yavrum göz yaşlarımı hissedip üzülme, duygularımı ifade ettikçe, özgür kılıyorum kendimi, sen hiç beni merak etme. “Bir yandan konuşurken, ellerinle karnını , bu sayede kah karnımı, başımı kah ayaklarımı okşardın. Gıdıklanırdım bazen, içimdeki endişen de sönerdi birden. Esas beni yatıştıran zihninden geçen düşüncelerdi, hep söylediğin;” Canımın içinde cansın, iyi ki varsın! “lafın ninni gibi sarardı beni, rahatlardı kalp atışlarım, sessiz sakin uykuya dalardım. Benim seni sarıp sarmalayacağım kollarım olmasa da seslenmeye devam edeceğim hep sana, tıpkı bana söylediğin gibi, Canımın içinde cansın, iyi ki varsın! Bu zamana kadar sen büyüttün beni içinde, şimdi sıra bende, duyarsan sesimi, tutarsan sana uzattığım elimi, bil ki hiç ayrılmamış olacağız! Hem bir olmanın hem de tek olmanın keyfini yaşayacağız.
Bu sefer yer değiştireceğiz, seni büyütme sırası bende. Lütfen” O nasıl iş o öyle!” deme , önce bir dinle,hayır hayır sadece dinlemen yetmez sözlerimi, aynı beni içinde hisseder gibi hissetmelisin kalbinde ve beyninde sana söylemek istediklerimi.

Evet artık içinde değilim, beni onca sevmene reğmen, bu dünyada yer almak istemedim. Sana beni büyütme fırsatını veremedim. Şuçlama kendini, bu benim kararım tercihim. Artık sadece ben senin içinde değilim; sen de benim içimdesin. Seninle, bir artı birin iki ettiğini öğrendim. Şimdi benim içimde de: Sen birsin ve ben artı birim! Tamam belki artık rahminde değilim. Ancak biliyorum ki; değişmedi zihnindeki ve kalbindeki yerim. Her gözlerini kapattığında, bir yudum suyu dudaklarına aldığında, gökyüzüne baktığında, bazen bir gül goncasında, bazen yaklaşan bir bulutta olacağım. Ve senin bana hep yaptığın gibi, sana en içten sevgilerimi yollayacağım.
               

.Eleştiriler & Yorumlar

:: sesleniş..
Gönderen: Şenol Durmuş / , Türkiye
17 Haziran 2010
Bir annenin seslenişi..Acı ile yoğrulmuş, duyguların savaşında, anne sevgisi cümlelerle gözler önüne serilmiş..Çok etkili bir anlatım..Etkilenmemek elde değil..Saygımla Didem Hanım.. Şenol Bey sizden yorum almak, benim için çok anlamlı, teşekkür ederim.Sizin eserlerinizin bazıları yıldızlar kütüphanemde yer alıyor. Öykülerinize yorum yapmayı çok istiyorum ancak sizin yazılarınızı okuduğum zaman, yerine göre rüya yerine göre kabus yaşadığımı hissediyorum.Anlatımınızdaki etkileyiciliği anlatacak sözleri bulamıyorum.Sevgi ve Saygılarımla.Didem

:: ..
Gönderen: Aysu / , Türkiye
17 Haziran 2010
yutkunur boğazım dilim lal ...Yazarın yanıtı: Anlamlı yorumun için teşekkür ederim sevgili arkadaş.

:: Keşke hiç kimse böylesini yaşamasa!...
Gönderen: Ömer Faruk Hüsmüllü / , Türkiye
17 Haziran 2010
Hiç bir zaman böylesi bir acı yaşamamanız temennisiyle selam ve saygılar.Dileğinize hem kendim hem de tüm kadınlar için yürekten katılıyorum Ömer Faruk Bey yorumunuz için teşekkür ederim.Sevgi ve Saygılarımla. Didem
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın yüzleşme kümesinde bulunan diğer yazıları...
Duru Sohbetler 2
Sarmaşık Sakal Yansımaları
Korkuların; Engellerindir Yaşam Sevinçlerinin!
Gündüz Düşlerim 2
Öylesine
Kendimi Kaybettim, Hükümsüzdür!
Ölen Hangisi?
Sekiz Saniye Yansımalarım B
Siz=ben
Hataya ve Hayata Dair

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Cem Mumcu - Kendine Bakma Kitabı
Hayal Kafesi
Gözlem Yansımalarım2
Bir Aldanışın Ardından
Anlamlandırma Arayışı
Gündüz Düşleri 1
Gözlem Yansımaları
Kısalara Selam
Duru Sohbetler 1
Aynada Birleşmeyen Bakışlar

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Kırılmak [Şiir]
Yaşam yakında yakala [Şiir]
Haykırmak İstiyorum [Şiir]
Sanatla Soluklanmak [Şiir]
Anne Çocuk Eğitim Vakfı - Anne Destek Semineri [Öykü]
Gelen Gülüş [Öykü]


Didem Duruöz kimdir?

Kendini arayan, dünyayı ,hayatı anlamlandırmaya ve onun içinde etkin olarak var olmaya çalışan, suskunlar ordusundan ayrılmaya çabalayan biriyim. Yazılarımda bazen; aklımdan, yüreğimden, içimden geçenleri, bazende farklı kişilikleri deneyimleme örneklerimi görebilirsiniz.

Etkilendiği Yazarlar:
Doğan Cüceloğlu, Jülide Sevim, Üstün Dökmen, Louise Hay,Allice Miller,Leyla Navaro,Emre Kongar,Kemal Sayar, Milan Kundera, Engin Geçtan,Türkay Demir, Gabriel Garcia Marquez, J.R.R.Tolkien,


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Didem Duruöz, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.