..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Güzel birşeyin fazlası harika olabilir -Mae West
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > İnceleme > Çocuk Eğitimi ve Yetiştirilmesi > Ender Tören
22 Mayıs 2010
Utangaçlık ve Nasıl Yenilir?  
Ender Tören
Utangaçlık ve kişilerin üzerinde bıraktığı etkileri daha hızlı ve aşılabilir durumu.


:AGAI:
Utangaçlık erken dönemde kişinin üzerinde oluşan fizyolojik bir durumdur. İnsanın en büyük korkusu yapabileceğine güven duymaması. Bu da kişinin erken yaşta oluşturduğu psikoloji çekimserliğidir. Kişinin ortak noktaları içinde bulunduğu ortak noktadan çok farklı. Çünkü yetişen bir birey doğumundan yaşamına kadar hep bir noktada düşüncelerini yansıtır. Ortak nokta kişinin üzerin de oluşturduğu psikoloji durum. Bir toplulukta çekimser misiniz? Yâda bir toplulukta konuşurken, birilerine danışırken kendinizi mahcup mu hissediyorsunuz? İki lafı bir araya getirmekte zorlanıyor musunuz? Eğer kendinizi birileriyle tanışamayacak kadar utangaç hissediyorsanız daha sosyal ve aktif bir arkadaşınızdan bu konuda yardım alabilirsiniz.

Panik mi yapıyorsunuz siz aslında normal bir insansınız. Hep karşımızda ki kişiye karşı acabalar ile adım atarız. Tam konuşacağız acaba sesim kötü çıkar veya beni azarlar. Gibi durum ile karşı karşıya kaldığımızda yapacağımız durum şudur: o an çekingenliğimizi unutup karşımızda ki kişiye karşı sorumuzu yöneltmek ve o cevabı alırken, bizim de ona vereceğimiz cevap karşısında konuşmayı uzatabiliriz.

İkinci aşama ise; bunu atlatmak ve aşmak için yapmanız gereken durum kişinin yaşamış olduğu ergenlik dönemine gitmeniz. Kişinin yaşam üzerin de aldığı kararlar ve onları uygularken ne gibi zorluklarla karşılaşmış hatta o zorluklarda onu destekleyen olmuş mu gibi sorular sorarak kişinin ne gibi utangaçlık durumları ile karşı karşıya kaldığını çözebiliriz. Öncelikle kişi ergenlik dönemin de veya yaşadığı bir takım sorunlar yüzünden içine kapanık olabilir. Sebebi ise; aile içinde yaşanan trajik durumlar, arkadaşları arasında dışlanması, toplumun yadırgaması veya aile içinde söz sahibi olmaması gibi durumlarda kişi bir takım sorunlar ile karşılaşır. Bunun için de en yakın kişilerinin yapması gereken durum; onu toplum açısından eğitmeleri ve topluma kazandırmaları için bireyin çocuk üzerinde haklı tarafı olduğunu vurgulaması lazım. Utangaçlığı yenmesi kişi üzerinde zaman aşımına uğrayabilir. Ama bir taraftan da doktorların önerdiği utangaçlığı yenme ilaçları vardır. Yine de bu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yani kişi üzerinde yan etki bırakabilir veya kişi üzerinde etkili de olabilir. Yine de bireyin alması gereken kurallar bilinçli bir doktrin oluşturması. Çünkü utangaçlığı yenme teorileri yaparsa birey kişi üzerinde etkili olabilir. Aksi takdirde böyle bir durum olmazsa kişi kendini yalnız hisseder ve kötü alışkanlıklar dediğimiz maruzlara yol açabilir. Yine yapılması gereken durum; kişiyi müşade altına almak ve önerilen kitaplar, dergiler hatta ilgi alaka ile yoğunluk oluşturmak. En büyük mercii durumudur.

Sonuç ise; kişi üzerinde psikiyatri doktor tavsiyesi ve klinik uzmanlar tarafından utangaçlık üzerine testler yapılması. Hatta konuşmacı olarak çekimserliğimizi atmak için sohbet oluşturmak. Kişi üzerinde yenmesi gereken bu utangaçlık şöyle örnek verilebilir; kişi ayna karşısına geçerek tüm duygu ve düşüncelerini karşı da duran ayna yardımıyla düşüncelerini paylaşabilir. Bunun yanlış veya doğru olması için değil. Kişinin üzerinde oluşturulmuş etki ve aile içinde ki durumun yansıması. Kişi bu durum karşısında kendi yansımasıyla her türlü bilgi alışverişinde bulunarak içinde bulunduğu durumu atlatabilme durumu olabilir. Bu da kişinin üzerinde iyi bir etki bırakacaktır. Yine de yalın bir dille utangaçlık her kişinin yani erkek ve kadın üzerinde etkisi olmuştur. İki taraflı düşünce de ortak nokta; aşılamayacak bir durum yok olduğunu varsaymışlardır.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.


Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Gelmeyen Sevgiliye Son Sözler [Şiir]
Aldatma [Şiir]
Saklı Olan Sevgi [Şiir]
Zaman [Şiir]
Kadınım [Şiir]
Gönül Çeleni [Şiir]
Her Şeyi Yazabilirim Bir Beyaz Kâğıda [Şiir]
Gidiyorum [Şiir]
Sevdiler Ama Kavuşamadılar [Şiir]
Hayatınızı Ertelemeyin [Deneme]


Ender Tören kimdir?

Bir yazarın sevgiye umuda hayata hatta benimsemiş olduğu insana olan tanımı ve tanıyınca anlaşılacak ki o şu an duygu ve düşünceler deryasında. Sen o duyguları hiç yaşadın mı?

Etkilendiği Yazarlar:
gözlemlediğim ve duygularımda yaşadığım her başlangıç benim etki alanımdadır


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2020 | © Ender Tören, 2020
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.