..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
İçine koyabileceğin bir karanlığın olmadan, bir ışığın olamaz. -Arlo Guthrie
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Toplum ve Birey > M.NİHAT MALKOÇ
21 Kasım 2010
Fatih Lisesi "Vesaire"…  
M.NİHAT MALKOÇ
Ülkemizde pek çok okulun değişik periyotlarda çıkardığı okul dergileri vardır. Bu dergiler okulların dışarıya açılan penceresidir. Bu dergilerde ilk yazılarını ve ilk şiirlerini yayınlama imkânı bulanlar arasında geleceğin şair ve yazarları da vardır şüphesiz. Bunu düşünerek her okulun bir dergi çıkarmasının elzem olduğuna inanıyorum. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı, okullara dergi çıkarma mecburiyeti getirmesi, çıkacak dergileri maddî yönden desteklemesi gerekir. Bu, yarınlarımızın daha aydınlık olması için tutulacak bir yoldur.


:AGCB:

               M.NİHAT MALKOÇ

     Ülkemizde pek çok okulun değişik periyotlarda çıkardığı okul dergileri vardır. Bu dergiler okulların dışarıya açılan penceresidir. Bu dergilerde ilk yazılarını ve ilk şiirlerini yayınlama imkânı bulanlar arasında geleceğin şair ve yazarları da vardır şüphesiz. Bunu düşünerek her okulun bir dergi çıkarmasının elzem olduğuna inanıyorum. Hatta Milli Eğitim Bakanlığı, okullara dergi çıkarma mecburiyeti getirmesi, çıkacak dergileri maddî yönden desteklemesi gerekir. Bu, yarınlarımızın daha aydınlık olması için tutulacak bir yoldur.

     Cemil Meriç “Dergiler hür tefekkürün kalesidir” demişti vaktiyle… Ne kadar yerinde ve manidar bir söz… Trabzon’un güzide eğitim kurumlarından Fatih Lisesi’nin “Vesaire” adlı enfes bir dergisi var elimde. Fatih Lisesi’nin yayın organı olan “Vesaire”yi büyük bir zevkle okuyorum. Sürmene Lisesi’nin çıkarmakta olduğu “Tekne” dergisinden sonra, keyifle okuduğum ikinci okul dergisi oldu “Vesaire”… Kuşe kâğıda basılan dergi dopdolu…

     Derginin künyesinde “Genel Yayın Yönetmeni” olarak Saliha Ömür ve Dilek Daş’ın isimleri geçiyor. Derginin “Editörden” isimli giriş yazısında bu yayın organın doğuş sebebi şöyle açıklanıyor: “Kurumların büyük ve saygın olmasının yolu, sadece faaliyet gösterdikleri alanlarda iyi işler başarmış olmalarından geçmiyor artık. Toplumun sanatsal, kültürel ve sosyal anlamda zenginleşmesine katkıda bulunmak da bir o kadar önem taşıyor.”

     “Vesaire”nin ilk sayfalarında okulun idari kadrosu tanıtılıyor. Derginin ilk yazısı Dilek Daş imzası taşıyor. “Ayinesi Dildir Kişinin Lafa Bakılmaz” adlı nefis bir deneme, okuyucuya adeta “Beni oku” diye yalvarıyor. Şiir tadındaki bu güzel denemeyi okuduğunuza pişman olmuyorsunuz. Dilek Daş’ın kaleminden çıkan ifadeler bizi farklı dünyalara götürüyor. Dilek Hanım’ın bugüne kadar dergilerde yazıp yazmadığını bilmiyorum; fakat yazmıyorsa büyük bir kayıp… Böyle bir kalemin, marifetlerini sanatseverlerle mutlaka paylaşması gerekir.

     “Vesaire”nin ilk sayfalarında bir başka güzel yazı tebessüm ediyor bize. Bu yazı “Ölümle Ölmemek” adını taşıyor. Fatih Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Saliha Ömür’ün kaleminden dökülen satırlar, bizi ölümün soğuk ama bir o kadar da güzel yüzüyle yüzleştiriyor. Saliha Hanım’ın deneme tadındaki bu yazısındaki şu ifadeler ölümün güzel yüzünü gözler önüne seriyor: “Ölüm değil mi bizi sevdiklerimize kavuşturan, ölüm değil mi içimizdeki beka aşkına son veren, ölüm değil mi mazlumun ahını zalimden alacağı yer, ölüm değil mi dünya meşakkatinden bizi çekip kurtaran, ölüm değil mi sonsuz istirahat mekânı?…”
     Fatih Lisesi’nin edebiyat öğretmenlerinden biri olan Hatice Sula’nın “Vesaire” dergisindeki “İstiklal Yolunda” adlı gezi yazısı da birbirinden güzel mesajlar veriyor.

     “Vesaire”nin “Gidenlerin Ardından” adlı bölümünde Fatih Lisesi’nin Edebiyat Öğretmenlerinden merhum Ömer Alim’in bir şiirine ve kızı Hilalnur’un, babasına yazdığı duygusal mektuba yer veriliyor. Bu satırlar kirpiklerimizi ıslatıyor: “Merhaba Baba… Seni kaybedeli iki sene yedi ay oldu. Yokluğun gün be gün artıyor. Sensizliğin acısını daha çok hissediyoruz. Evde, okulda, yolda, anılarımızda her yerde sen varsın. Okula her girişimde sen geliyorsun aklıma. Sıra olurken; tabutunun masaya konuluşu, senin cansız bedeninin orada duruşu geliyor gözümün önüne. Her gün bu acıyı yaşıyorum. Sensizlik derin bir boşluk…”

     Ölüm acıtıyor büyük küçük herkesi… Bu duygusal satırların yanında merhum Ömer Alim’in bir şiirine de yer verilmiş. Bu şiirden birkaç beyti sizlerle paylaşmak istiyorum:

     “Bugün varsın yarın yok; unutulacak adın!
Yola çıktıktan sonra kaç limana uğradın?
Sakarya da bozuldu, zehirlendi balıklar…
Hey Şairler Sultanı… Kir akıyor oluklar”

     “Vesaire” de yok yok... Sayfaları ekonomik kullanarak az yere çok şey sığdırmışlar. Dergide Prof. Dr. Osman Kemal Kayra Hocamla yapılmış güzel bir röportaja da yer veriliyor. Derginin hazırlanmasında emeği geçen öğretmenleri, öğrencileri ve idarecileri kutluyorum.Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın toplum ve birey kümesinde bulunan diğer yazıları...
Hocaların Hocası: Ahmet Hilmi İmamoğlu
Köprübaşı - Beşköy Dostluğu ve Kardeşliği
M. Nihat Malkoç Kerbela Şiir Yarışmasında Türkiye Birincisi Oldu
Nazım Bilgin Öldü… Bitkiler Öksüz Kaldı…
Köprübaşılılar Derneği ve Hemşehri Dayanışması
İfakat Belgeseli
Böyle Buyurdu Jüri!..
Trabzon Lisesi"nde Rusya Halk Dansları Şöleni
Neler Oluyor Bize? Bize Neler Oluyor?..
Dün Akşam Neredeydiniz?..

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Tevfik Serdar Anadolu Lisesi"nin Semender Dergisi
Cemil Meriç"in Akıl Defteri
Trabzon"un İkinci Özel Hastanesi: İmperial
Mersin Yenice 4. Barış ve Kültür Festivali
Gerçek Hayaller Dükkânı
Zigana'nın Gür Sesi: Herfene Dergisi
"Güneşli Bayır" ve Serkan Türk
M. Nihat Malkoç"a Malatya"dan 6 Çeyrek Altın…
Çanakkale Zaferi’nin 100. Yılında Birincilikle Taçlandırılan Skandal Bir Çanakkale Şiiri
Fethin 562. Yılında Ayasofya'yı Açmaya Var Mıısnız?

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Tutumlu Ol Çocuğum [Şiir]
Halep'e Kelepçe [Şiir]
Yerli Malı Kullanın [Şiir]
İfrit İle Karınca (Manzum Masal) [Şiir]
Çanakkale Geçilmez [Şiir]
Sevgi Çınarı [Şiir]
Madur Dağı Güzellemesi [Şiir]
Başöğretmen Atatürk [Şiir]
Atatürk Öldüğünde… [Şiir]
Sevgi Köprüleri [Şiir]


M.NİHAT MALKOÇ kimdir?

NİHAT MALKOÇ’UN BİYOGRAFİSİ Beş çocuklu bir ailenin en küçük ferdi olarak 1970 senesinin 1 Haziran’ında Trabzon’un Köprübaşı ilçesine bağlı Gündoğan Köyü’nde hayata “Merhaba” dedi. İlkokulu komşu köy olan Güneşli Köyü’nde okudu. Orta ve lise öğrenimini Köprübaşı Lisesi’nde tamamladı. En büyük emeli iyi bir hukukçu olmaktı. Lise son sınıfta girdiği üniversite imtihanında KTÜ/Fatih Eğitim Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Dersaneye gitme imkânı ve zaman kaybına tahammülü olmadığı için kazandığı fakülteyle yetindi. 1992 yılında okulu bitirdi. İlk göz ağrısı olarak nitelediği Gümüşhane’de beş yıla yakın öğretmenlik yaptı. Her geçen gün öğretmenliği daha çok sevdi. Artık öğretmenliği bir tutku olarak görüyor. Vatan borcunu İstanbul’da Kara Kuvvetleri Lisan Okulu’nda Yedek Subay Öğretmen olarak onurla yerine getirdi. Bu peygamber ocağında yüzlerce yabancı subaya güzel Türkçe’mizi öğretti. Ankara’da girdiği sınavı kazanarak Akçaabat Anadolu İmam-Hatip Lisesi’ne Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni olarak atandı. Burada iki yıl görev yaptı. Daha sonra girdiği yazılı ve sözlü imtihanı kazanarak Türkî Cumhuriyetlerden Türkmenistan’ın başkenti Aşkabat’a,üç yıl görev yapmak üzere, öğretmen olarak gönderildi. Burada Mahdumkulu Türkmen Devlet Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’nde ve İlâhiyat Lisesi’nde Türk Dili öğretmeni olarak çalıştı. Yine Aşkabat’ta Türkçe Öğretim Merkezi’nde(TÖMER) bir yıl boyunca değişik milletlerden kişilere Türkçe’yi sevdirerek öğretti. Şu anda Akçaabat’a bağlı Derecik İlköğretim Okulu’nda görev yapmaktadır. Bugüne kadar,en büyüğünden en küçüğüne kadar onlarca dergi ve gazetede fikrî,edebî,felsefî ve kültürel konularda yüzlerce yazı ve şiir yazdı. Bu yayın organlarından Türk Edebiyatı,Türk Dili,Bizim Çocuk,Çınar,Bizim Azerbaycan,Anadolunun Sesi,Üniversitelinin Sesi,Türkiye,Bizim Okul,Şenliğin Sesi,İnsanlığa Çağrı,Yeni Sesleniş,Gençliğin Sesi gibi dergilerde;Türksesi,Demokrat Gümüşhane,Kuşakkaya,Ortadoğu,Yeni Mesaj,Hergün,Candaş,Edebiyat,Bolu Üçtepe,Akçaabat Yeni Haber,Karadeniz Olay,Hizmet gibi gazetelerde yıllardan beri deneme,makale,fıkra ve şiirler yazmaktadır. “Bizim Okul” isimli kültür,sanat ve edebiyat dergisinin Yazı İşleri Müdürlüğü’nü yaptı. Kültürel organizasyonların çoğunda aktif olarak görev aldı. Sevgi,Dostluk ve Kardeşlik konulu şiir yarışmasında birincilik,Trabzon Belediyesi’nin düzenlediği Çevre ile ilgili yarışmada birincilik,yine aynı belediyenin düzenlediği “İki binli Yıllara Doğru Trabzon” konulu makale yarışmasında mansiyon,Akçaabat Belediyesi’nin değişik zamanlarda organize ettiği şiir yarışmalarında birincilik,ikincilik,üçüncülük ödülleri kazandı. Karadeniz Yazarlar Birliği kurucularındandır. Halen bu birliğin üyesidir. Bunların yanında elinin altındaki öğrencilere rehberlik ederek ve bizzat örnek olarak,onların da pek çok kültürel yarışmada ödüller almasına zemin hazırlamıştır. İkisi kız,biri erkek olmak üzere üç çocuk babasıdır.

Etkilendiği Yazarlar:
Necip Fazıl Kısakürek,Mehmet Akif Ersoy,Yahya Kemal Beyatlı


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © M.NİHAT MALKOÇ, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.