..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Bilen sever. -Leonardo da Vinci
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
6 Aralık 2010
Fatma Nine Öz Türkçe Sözcük Kullanıyor  
Kâmuran Esen
Çocuklar, torunlar gözel gonuşmeyom deye gızıyorlardı bana; şinciden sonra bi m.k diyemezler. Bu konuda isteklendirmem de çok iyi. Yani , motivasyonum çok iyi demek istiyom. Baksana ne gadar gözel Öz Türkçe gonuşuyom, bi de üstelik Öz Türkçe yazıyom.


:HFI:
Sevgili Günlüğüm;
Fatma Ninesinin gözel yavrusu, yüzünü sildiği havlusu, gatiyen vazgeçemediği TUTKUSU.
Nasılsın baka’m ? İyi mi’n?

Ben iyiceyin işte. Alatavlı toprak gibiyim. Ne ıslak, ne guruyum; ne bulanık, ne de duruyum.

Öz Türkçemi iyice ilerlettim. Çocuklar, torunlar gözel gonuşmeyom deye gızıyorlardı bana; şinciden sonra bi m.k diyemezler. Bu konuda İSTEKLENDİRMEM de çok iyi. Yani , motivasyonum çok iyi demek istiyom. Baksana ne gadar gözel Öz Türkçe gonuşuyom, bi de üstelik Öz Türkçe yazıyom.

Ölenlerden bir KALIT kalmadı bize. Hiç olmadı, ana dilimi bari bıraktılar. Bıraktılar da, sahip çıkan yok.

Memet Amca’n ne mi yapıyo? Ne yapacak ? Önüne geleni kapıyo gomşuların Karabaş gibi. Çok sert ÖZYAPISI var bu adamın. Üstelik KARŞICIL. Senin ak dediğine illâ ki gara deyecek. O da bana goca oldu işte.

Gelinler dersen; süs böceği gibi geziyolla ortalıkta. Çok İZLENTİ düşkünü ikisi de. ÇAĞCIL olacaz deye geberip gidecekler bi gün. Moda deye, her gün ayrı bi renk poşu takıyolla.

Bu günlüğü yazmaya başlayalı bi sehet oldu. Biraz DİNLENİMDEN sonra yazmaya devam ediyom sevgili günlüğüm. Etdiyarlık çok zormuş günlüğüm, çok zor.

Geçen hafta çok hastaydım. Beni hastaneye götüreceklerdi ama, direndim . Hastanede filan ölürüm diye yüreğim kalkıyo. Orda ölürsem, ÖLÜLÜKTE bekler dururum sehetlerce. Ne olacaksa evimde olsun anasını sattımın. Ama ben YAŞAM SAVAŞIMI vermekten gatiyyen vazgeçmen.

Televizyonda bi BİLDİRMEN herif var. Onu dinliyom bi yandan da. Key mağdurlarına müjde diye sırıtıp duruyo. Müjde diyeceğine MUŞTU desen, ağzın mı eyrilir salak herif.

Hastane dedim de aklıma geldi; bizim torun hastanede İŞLEMCE geçirdi. Apandisti patlayacakmış az daha. KANIMCA, geç kalıyormuşuz az daha. Senin anlayacağın sevgili günlüğüm, öteki dünyaya gitti de geri geldi çocuk. Büyüyünce UÇMAN olacakmış, beni havada gezdirecekmiş. Aman ! İstemem dedim. Pilotac hatasından uçak düşerse, b.ku yeriz dedim. Uçaktan başka ERİŞİM aracı mı yok? Bu konuda SEÇENEK çoook.

Televizyonda gene Tayip Erdoğan gonuşuyo. Bu adamdan bıktım artık. Aycık özletse kendini de, öyle çıksa televizyona. Günlük gazete gibi her gün garşımda.

Artık bitireyim sevgili günlüğüm. Gomşunun oğlunun sünnet yemeğine gidecem. Oğlunun bilmem neresinin ucu kesildi diye elâleme yemek vermenin ne gereği var? Toplumumuzun SÜREĞEN hastalığı bu. AYRIMCILIĞIN daniskası hem de.

Olmayan gözlerinden öpüyom sevgili günlüğüm.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: Hoş geldin öğretmenim
Gönderen: asivemavi36 / , Türkiye
7 Aralık 2010
Aslında ümidimi kaybetmiştim... Böyle giderse biz görmeyiz ama yakın bir zamanda dil falan kalmayacak, kelime kelime değişimle bir bakmışsınız bir kaç dilin ortak olduğu farklı, dejenere bir dil sahibi olmuş ülkemiz... ... Tekrardan hoş geldin diyorum sevgili öğretmenim ve arayı bu kadar uzun tutma lütfen...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
Evli Bayanlara Öğütler
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Kayınvalidem Bir Ömür - 4
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Sinir Olduğum Tipler - 1
Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Dilimiz Türkçe
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
İstanbul Sizin Olsun
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2021 | © Kâmuran Esen, 2021
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.