..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Hiçbir şey yaşam kadar tatlı değildir. -Euripides
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Deneme > Gülmece (Mizah) > Kâmuran Esen
7 Aralık 2010
Fatma Nine Öz Türkçe Sözcük Kullanıyor - 2  
Kâmuran Esen
Öz Türkçe sözcük öğrenmeye ve gullanmaya devam ediyom.


:GGB:
Sevgili Günlüğüm;

Öz Türkçe sözcük öğrenmeye ve gullanmaya devam ediyom. Gerçi arada bir yanlış SÖZCÜK gullanıyom ama, eeee olacak o gadar. Bu yaştan sonra dilimizi doğru gullanmaya galkışan, ancak bu gadar verimli olabilir. Ne demiş atalarımız: “ Ekleme guyruk, tez gopar.”….Ben de bazen ağzımdan gaçırıveriyom yanlış sözcükleri.

Mehmet Amcam napıyo diyecen şinci. Ne yapacak ? Güç guruduyo. Bunun Öz Türkçesini bilemedim sevgili günlüğüm; yani, beni çok üzüyo demek istedim. Güç gurutmaya çok EĞİLİMİ var. Yapabileceğim bir şey yok bu konuda. SÖVGÜLEŞMEK istemiyom onunla. UMARSIZIM , senin anlayacağın. OLANAKSIZLIKLAR içinde bocalıyom. ÇÖKÜNTÜYE girecem diye gorkuyom.

Geçen ay maaşından ÖNDELİK çektiydi . Bu ay eksik maaş gelince bi delilendi bi delilendi. Çekmeseydin dedim. Çektin de bana burma bilezikler mi aldın dedim. İyi dememiş miyim ?

Geçen gün de, mutfaktaki EMMECİ açık unutmuşum diye, söylemedik kötü sözcük bırakmadı bana. Aklın yok mu senin dedi. Hiç YANITLAMADIM , sustum. Ama bıktım artık bu heriften sevgili günlüğüm. Hiç yüzü gülmez Tayyip Erdoğan gibi. KANIMCA , ihtiyarladıkça iyice çekilmez olacak.

Bayramda çocukla bana bi hırka almışlar. Hırkanın önünde bi BELİRTKE var. Belirtkeli hırka senin gibi kart garıya yakışır mı diye kızdı bana. Çıkar şu hırkayı dedi. Sanki, ÖLDÜRMEN kesildi başımıza. Bu kadar da BUYURGAN olunmaz ki. ÖZYAPIMI gaybelettim sevgili günlüğüm.

Televizyonda haberleri izliyordu dün akşam. Ekranda YILDIRICILARI görüne, elindeki tesbihi bi fırlattı BEYAZCAMA . Aaaaaaa ! Deli mi ne bu adam ! Kendisiyle İRETLEŞMEK stemiyorum, evin huzuru gaçmasın diye. Günlüğümü kazara okursa eğer , bana kızar, GİZİLETMENCİLİK yapıyom diye. Huysuzlukları, SÜREĞEN bir hal aldı. Ben artık ölmek istiyom sevgili günlüğüm. Öleyim de dinleneyim öteki dünyada.

Sevgili günlüğüm. Bugünlük bu gadar yeter.
Sonra görüşürüz.


.Eleştiriler & Yorumlar

:: Fatma Nineye sevgiler...
Gönderen: asivemavi36 / , Türkiye
10 Aralık 2010
Günlüğü merak eder oldum... ... Bir yazı vardı günlük üzre bulup bir şekilde size ulaştıracağım ve yazarınıda tanıştıracağım sizinle, Halen o günlüğün sonunu merak ediyorum... ... Yazdığınıza yorum yapmak ukalalığında bulnamyacağım bu kez sevgili öğretmenim, Sevgi ve saygımla...
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın gülmece (mizah) kümesinde bulunan diğer yazıları...
Yeğenime Yaptığım Peynirli Börek Tarifi
Her Ayın 28'i ve Kayınvalidem
Fatma Nine'nin Mektubu
İzedebiyat Hastalığı, Teşhis ve Tedavisi - Yeni Düzenleme
Üşüyen Ve Ağrıyan Sol Ayağım
Evli Bayanlara Öğütler
Kayınvalidem Bir Ömür - 4
Ya Bakan Olucam Ya Başbakan / Mizah
Mudurnulu Fatma Nine Jimnastiğe Gidiyor
Sinir Olduğum Tipler - 1

Yazarın deneme ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Güzel Dilimiz Türkçe
Kızım Sen Avukat Ol!
Atatürk'e Mektup
İstanbul Sizin Olsun
Mudurnu'da Bir Günlük Gezi
Ben Birazcık Deli miyim?
Öğretmenler Günü
Bişim Efde Heykes Bi Asayip...
Canı Sıkılmak Nasıl Birşey?
Kaybedecek Hiçbirşeyi Olmayana / Ölüm...

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Dönüşü Olmayan Gidiş [Şiir]
Seni Özlemenin Kitabını Yazabilirim [Şiir]
Bensiz Yaşamaya Alışacaksın [Şiir]
Gelseydin Eğer [Şiir]
İşte Gidiyorsun [Şiir]
Ne Zaman Seni Düşünsem [Şiir]
O Beklenen Hiç Gelmeyecek [Şiir]
Çek Beni İçine Bir Nefeste [Şiir]
Sığınacağım Başka Yürek Yok [Şiir]
Uykularında Sev Beni [Şiir]


Kâmuran Esen kimdir?

Okumak ve yazmak bir tutkudur benim için. Yazdıklarımı okuyucularla paylaşmak amacıyla buraya gönderiyorum. Yıllardır, yerel bir gazeteye haftalık köşe yazıyorum. Mudurnu Belediyesinde gönüllü kültür müdürü olarak çalışıyorum. Yayımlanmış Kitaplarım: -Şiirlerle Öyküler - şiir / Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yazarlar Dizisi ( 1988). . . . . . . . -Sevgi Yumağı - şiir ( 1997 ). . . . . . . . . -K. Esen'in Kaleminden Mudurnu - derleme / Mudurnu Kaymakamlığı Kültür Hizmetleri Dizisi ( 2002 ). . . . . . . . . . . -Oynatmayalım Uğurcuğum- deneme , anı / --Senfoni Yayınları ( Haziran / 2004 ) -Mudurnulu Fatma Nine'nin Günlüğü - Baskıya hazırlanıyor

Etkilendiği Yazarlar:
Okuduğum her yazardan veya yazıdan etkilenirim. Bende bir etki bırakmayacak, herhangi bir şey öğretmeyecek bir yazı düşünemiyorum.


yazardan son gelenler

yazarın kütüphaneleri 

 

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © Kâmuran Esen, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.