..E-posta: Şifre:
İzEdebiyat'a Üye Ol
Sıkça Sorulanlar
Şifrenizi mi unuttunuz?..
Deney, herkesin hatalarına verdiği addır. -Oscar Wilde
şiir
öykü
roman
deneme
eleştiri
inceleme
bilimsel
yazarlar
Anasayfa
Son Eklenenler
Forumlar
Üyelik
Yazar Katılımı
Yazar KütüphaneleriŞu Anda Ne Yazıyorsunuz?
İnternet ve Yazarlık
Yazarlık Kaynakları
Yazma Süreci
İlk Roman
Kitap Yayınlatmak
Yeni Bir Dünya Düşlemek
Niçin Yazıyorum?
Yazarlar Hakkında Her Şey
Ben Bir Yazarım!
Şu An Ne Okuyorsunuz?
Tüm başlıklar  


 


 

 
Arama Motoru

İzEdebiyat > Eleştiri > Türkiye > osman demircan
8 Haziran 2011
Bu Ülkede İnsanlar Medeni midir  
osman demircan
Bu ülkede insanlar medeni midir? Evet, medeniyetin tarlasında otlanacak kadar medenidir. Bu ülkede kimsenin zekasına ve aklına güvenip de sakın kafanı kurcalayan bir konuyu açma. Ya soluğu savcılıkta alırsın ya da kovulursun. Bu ülkede insanlarla konuşabileceğin en zekice konular ineklerin süt verimidir.


:AADG:
Bu ülkede insanlar medeni midir? Evet, medeniyetin tarlasında otlanacak kadar medenidir. Bu ülkede kimsenin zekasına ve aklına güvenip de sakın kafanı kurcalayan bir konuyu açma. Ya soluğu savcılıkta alırsın ya da kovulursun. Bu ülkede insanlarla konuşabileceğin en zekice konular ineklerin süt verimidir. Süt nasıl meydana gelir diye sorma! O zaman süt dökmüş kedi gibi acı çekersin. Çünkü bu ülkede ne felsefe yapabilirsin ne de sanat icra edebilirsin. Düşünceni ortaya koyduğun anda salaklar cuntası tarafından linç edilirsin. Sanat ortaya koymaya çalıştığında ise, tam bir sanatçı faciası yaşarsın. Uluorta aptallığa gömülürsün. Ha bu ülkede sanat yapılmaz değil. Kaşar peyniri heykeli, bal heykeli yapabilirsin. Sakın salatalık heykeli yapmaya kalkma mahvolursun. Armut heykeli de yapmaya kalkma, armudun sapı üzümün çöpü misali eleştiriyle karşılaşırsın. Bu ülkede insanlar medeni midir? Evet medenidir. Siyasi züppelere ve kürsü meraklılarına inanacak kadar. Sana kimse inanmaz. Çünkü, şeffaflığın içinde su görünmez. Ne zaman ki bulanık görünmeye başlarsın, o zaman bunun içinde bir şeyler var derler. Bu ülkede insanlar bulanık suda balık avlamayı çok severler. Bu yüzden temiz toplum olmamız çok zor. Çünkü siyah beyazda parlar, karanlıkta kaybolur. Bir zenciler ülkesiyiz biz, kendi tenimize ve karanlığımıza köle olan. Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Bü yüzden kimse sütün beyazlığından dem vurmaz. Ahırındaki ineklerden ve süt veriminden bahseder. Bir ülkede sosyalistler, diğer dünya görüşlerine sahip insanlardan daha aptalsa beyinsizlik o ülkede başbakan olur. Ve Türkiye sosyalistlerin rakıya, inançsızlığa mahkum oluşunun bedelini ödemektedir. Acı insanlara kendi yüzünü tırmalatır, hayvanlara başkalarını. İnsan ol da bir de kendi yüzünü tırmala. bel ki o zaman kan dökmenin bir zafer olmadığını anlarsın. Bir sosyalist olarak kendi yüzümü tırmalarken, başkaları bunu zafer olarak algılamasın. Be benim insanlığımdır, sizin ise hayvanlığınızdır. Karşıma geçip bari gülmeyin. Çünkü hayvanlar gülemez. Siz de hayvan olarak kalmaya devam edin. Bu da benim zaferim olsun.

.Eleştiriler & Yorumlar

:: :)
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
9 Haziran 2011
Yayındaki yazıyı bitmiş olarak algıladım. Sizi anladığımı sanıyorum. Sorgulamayı kendinde başlatmayan insan, düşünemeyen insandır. Ama kendinize de hep çok haksızlık ediyorsunuz.:) beni anladığınız için teşekkür ederim.

:: ::
Gönderen: Vildan Sevil / , Türkiye
8 Haziran 2011
Yazılarınızı, bunalımlarınızı yansıtışınızı izliyorum. Konularınıza uygun akıcı biçemiz güzel.Saptamalarınız da yanlış değil. Ama sorumlu ararken, bu ülkenin hep en çok zarar görmüş, en çok acı çekmiş insanlarına yaklaşımınızı yazılarınızda yansıyan duyarlılıkla bağdaştıramadığımı belirtmeliyim. Üzücü...Dostlukla... Yazım tamamlanmamıştı. Lütfen yeniden okuyun.
Söyleyeceklerim var!

Bu yazıda yazanlara katılıyor musunuz? Eklemek istediğiniz bir şey var mı? Katılmadığınız, beğenmediğiniz ya da düzeltilmesi gerekiyor diye düşündüğünüz bilgiler mi içeriyor?

Yazıları yorumlayabilmek için üye olmalısınız. Neden mi? İnanıyoruz ki, yüreklerini ve düşüncelerini çekinmeden okurlarına açan yazarlarımız, yazıları hakkında fikir yürütenlerle istediklerinde diyaloğa geçebilmeliler.

Daha önceden kayıt olduysanız, burayı tıklayın.


 


İzEdebiyat yazarı olarak seçeceğiniz yazıları kendi kişisel kütüphanenizde sergileyebilirsiniz. Kendi kütüphanenizi oluşturmak için burayı tıklayın.

Yazarın türkiye kümesinde bulunan diğer yazıları...
Var Olmak İçin Emperyal Olmak Zorundasın
Bu Ülke Kendi İnsanının Kötülük İşgaliyle Yaşam Savaşı Veriyor
Belediyede Vidanjörlük Mü Yapsın
İnsanlar Kama Kılıfıdır, Eğilmeyince İçlerine Almazlar
Aşk Mutfağı
Özel Hayat
Kasmayın Kendinizi Bu Kadar
Söz Veriyorum
Herkes Kendi Orospusunun Namus Zabıtası Bu Ülkede
Biri Bana Yardım Etsin!

Yazarın eleştiri ana kümesinde bulunan diğer yazıları...
Köpekler ve İt Herifler
Üç Türlü İnsan
Tüm Aşklar Faşizm Kokmaz
İnce Bir Tülüm
Başka Bir Yol Yoksa İnancın Seni Nereye Kadar Götürür
Keyfin Bilir
Örümcek ve Kelebek
Dünya
Olan Dağdaki Garibana, Karakoldaki Garibana Olmakta
Tüm Evli Sevgililerin, Sevgililer Günü Kutlu Olsun

Yazarın diğer ana kümelerde yazmış olduğu yazılar...
Yana Yakıla [Şiir]
En Ateşli Anımda Gel Yanıma [Şiir]
Söyle Neden Konuşmuyorsun [Şiir]
Cayır Cayır [Şiir]
Kefenden Çiçekli Elbise [Şiir]
Ah Angelina [Şiir]
Gül Şarabı [Şiir]
Öperek Beni Öldür [Şiir]
Kar Yangınları [Şiir]
Şu Uşak Sana Kesile [Şiir]


osman demircan kimdir?

Yüreğimin ve beynimin tavanında buluyorum, tozlu mısraları. Aklım bir çatı katı. Gözlerim yıldızlarla dolduğunda, bakışlarımın ışıltısı vurur satırlara. İşte o zaman, şiirler bir Samanyolu olur. Mehtaplı gecelerimi vururum gözyaşlarımla biriktirdiğim göllere. Her mısra bir dal gibi düşer, şiir denizlerine. Kızıl bir duyguya boğulurum o an. Akarım ellerinize.

Etkilendiği Yazarlar:
Herkes


yazardan son gelenler

 
| Şiir | Öykü | Roman | Deneme | Eleştiri | İnceleme | Bilimsel | Yazarlar | Babıali Kütüphanesi | Yazar Kütüphaneleri | Yaratıcı Yazarlık

| Katılım | İletişim | Yasallık | Saklılık & Gizlilik | Yayın İlkeleri | İzEdebiyat? | SSS | Künye | Üye Girişi |

Custom & Premade Book Covers
Book Cover Zone
Premade Book Covers

İzEdebiyat bir İzlenim Yapım sitesidir. © İzlenim Yapım, 2019 | © osman demircan, 2019
İzEdebiyat'da yayınlanan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Yazarların ya da telif hakkı sahiplerinin izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin -kısa alıntı ve tanıtımlar dışında- herhangi bir biçimde basılması/yayınlanması kesinlikle yasaktır.
Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.