Görünmeyen Uyuma Dair

Leyla Karaca’nın “Görünmeyen Uyum” başlıklı yazısı çok etkileyici geldi bana. Bunun nedeni yazının konusundan çok dokusu. Belki de yazıyı böylesine etkileyici yapan yazarın felsefe üzerine çalışmış olmasıdır.

Yazı bir tarafta kadim felsefi anlayışlara uzanırken diğer tarafta halk edebiyatına dokunan geniş bir yelpazede kavramları ve anlayışları harmanlıyor. Bunu “görünmeyen bir uyum” içinde yapıyor, insanı şaşırtıyor. Görmediğin bir şeyi görmene yardımcı oluyor veya düşünmeyi çoktandır unuttuğun şeyleri düşündürüyor.

Sanatta ve edebiyatta zıtlar veya aslında bir arada olmasını düşünmediğimiz şeyler bir araya geldiğinde farklı bir şey ortaya çıkıyor. Bir anlamda faklılıklar arasındaki ortak unsurları sanatçı yakalayıp beğenilen bir şey ortaya çıkarıyor. Aslında ilk bakışta bizim göremediğimiz uyumu görüyor.

Güzel yazı aslında bizi şaşırtan, düşündüren, bazen de güldüren yazıdır bana göre. Bir de yazıya anlattığı olayın sindiği yazılar var. Yazının konusu olay değil sadece, yazının kurgusu da şaşırtıcı olabiliyor.


ALİ YERLİ hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  ALİ YERLİ kimdir?
İyi bir okuyucuyum. İlgi gösterdiğim alanlarda derinlemesine okurum. Yazılarım esas itibariyle gözlemlerim ve düşünce dünyamda oluşan fikirlerler ve sorgulamalarla doludur. Zaman zaman öykü denerim. Sorulmamış sorular ararım. Yazmak bence düşünmenin en önemli aracıdır. Okurken yazarla birlikte düşünür, yazarken de okuyanla birlikte düşündüğümü düşünürüm.

Etkilendiği Yazarlar:
Ahmet Altan'ın tarzını seviyorum. Tarihi romanları atlamam. Gerilim türü yazanlardan sürekli takip ettiklerim vardır.

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.