Realm Of Empires ile Bir Köyden Bir İmparatorluğa

Evet, küçük bir köyden büyük bir imparatorluğa doğru ilerleyişin dünya tarihinde görülmüş örnekleri vardır. Moğol ve Roma İmparatorlukları. uzak geçmişin, Osmanlı ve Rus İmparatorlukları ise yakın geçmişin büyük imparatorlukları olarak hemen sayılabilir. Günümüzde imparatorluklar tarihe karışmış olsa da bir çok özelliğiyle ABD’yi günümüzün modern imparatorluğu olarak görebiliriz. Bu büyük imparatorlukların ortaya çıkış şartlarına, büyüme ve gelişme şekillerine dikkat edilirse bir çok ortak özellikleri olduğu görülecektir. Bu ortak özelliklerden birisi de liderlerinin sahip olduğu olağanüstü görüş ve yeteneklerdir.

Şimdi geliniz uzak geçmişe doğru bir zaman yolcu luğuna çıkalım. Bize küçük bir köyün liderliği verilmiş olsun. Bu küçük köyü, yeteneklerimizi kullanarak, giderek büyüyen koca bir imparatorluğa doğru geliştirelim. O zamanki dünyada karşımıza çıkabilecek değişik engelleri aşarak, çeşitli ihtiyaçları karşılayarak amacımızı gerçek leştirmeye çalışalım. İlk önce toprağı ve madenleri işleyerek para ve yiyecek elde edelim. Elde ettiğimiz kazançlarla araştırmalar, binalar, koruyucu duvarlar ve kuleler yapalım. Düşman saldırılarına karşı koyacak ve fetihler yaparak sınırlarımızı genişletecek askerler toplayalım. Diğer köyler ve onların liderleriyle diplomatik ve ticari ilişkiler kuralım.Tüm bunları yaparken yani köyümüzü bir imparatorluğa doğru geliştirirken zamana karşı yarıştığımızı da unutmayalım….

Evet! Liderlik yeteneklerimi denemek istiyorum ve hazırım diyenler için Realm of Empires, sanal dünyada bir fırsat sunuyor. Fazla realist takılanlar aman sende diyeceklerdir ama unutmayalım ki yaşadığımız dünyanın da sanal olup olmadığı konusu çok net değil. :)


Levent Ümit Temiz hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Levent Ümit Temiz kimdir?
1960 İstanbul doğumlu. İç hastalıkları uzmanı, Şiir kitabı : \'Merhaba\', 2000 Mayıs

Etkilendiği Yazarlar:
Orhan Veli Kanık, Cahit Sıtkı Tarancı

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.