Zeus'un Kızı; Çaresiz
deprem sınavına hazır mısınz

Çaresiz, istediğine erişmek hususunda elinde bir çaresi olmayan, elinden bir şey gelmeyendir. Size tanıştırmaktan gurur duymuyorum. Elbette olumsuz duygular içeren bu kişilik çoğunlukla istem dışı da çaresizlik içinde kalabilir. Çaresizin, sağlıklı yiyecekler yiyip, çocuklarına sağlıklı yiyecekler yedirerek büyümelerini sağlamak aslında bir istek değil bir gerekliliktir. Ya da düzenli bir şekilde ders çalışıp, sınavlarını başarıyla geçmesini beklemek ve mezun olduğunda geçimini sağlayacak bir işe yerleşmesi bir istek değil gerekliliktir. Hastalandığında hastalığının ne olduğunu bilmek bir istek değil gerekliliktir. Deprem bölgesinde yaşayan biri olarak çaresizin, depreme dayanıklı olmayan, yüksek katlı binalara girip yaşaması bir istek değil gerekliliktir.
Çaresiz, gerekliliklere rağmen başına gelebilecek türlü alternatiflere boyun eğmiş kişidir. Çaresiz, neyin ihtiyaç, neyin hak olduğunu artık masallarda dinleyen kişidir.
Çaresiz, çoğunluk olduğunun farkında olmayan kişidir. Çaresiz aynaya baktığında kendinden başka birilerini de görme yetisine sahip olduğunun hala farkındadır.
Çaresiz, yaşlandığında emekli değil, öldüğünde emekli olacağını bilendir.
Çaresiz, hava durumu ile kendi psikolojisini ayarlaması için sabah akşam kendini programlayabilendir.
Çaresiz, bilgisayar teknolojisini sadece kullanıcı modunda kullandığında kendini bilim adamı sanması istenendir.
Çaresiz, toprağının üstüne betonu diktiğinde, aç kaldığında onu yiyebileceğini düşünmesi istenen müteahhitlerin müşterisidir.
Çaresiz, resmini çektiği her şeyin yüzyıllarca aynı kalacağını düşünme gafletinde olandır.
Çaresiz, dünya üzerinde bir noktadan fazla olduğunu düşünerek kürek çekmeye devam edenlerdir.
Çaresiz, güneşin çıkmasını ısrarla beklerken, dışarıda yıkıp döken canavarın evine uğramaması için dua edendir.
Çaresiz, ……………………………………………..28.01.2020


Aysun Güven hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Aysun Güven kimdir?
hayatın içine sığamayanlar kitapların içine sığabilir.

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.