Söylenmemiş Sözler Gezegeni: Ukde

“Söylenmemiş Sözler Gezegeni Ukde’ye hoş geldiniz,” dedi görevli. “Söylenmesi gerekirken söylenmeyip boğazda yumru bırakan ne kadar söz varsa bu gezegene giriş yapar. Bu yüzden bu gezegenin diğer adı Ukde’dir.”
Öylece baktım. Hiçbir gezegenin ismi böyle ırak ve böyle iltihaplı olamazdı. İçeri girdim. Soğuk, buz gibi bir gezegen... Canlıların göğüs kafeslerine sıkışmış bunca söz buradayken, hiçbir yangın ısıtamazdı zaten Ukde’yi. Söylenmemiş sözler, ülke ülke toplanmıştı. Kafamı çevirir çevirmez gördüğüm ülke beni hayrete düşürdü: “Gitme!” “Özür dilerim” ülkesini ve “Hatalıydım” ülkesini geçtim. Kalabalık bir ülkede durdum. Her şey yarımdı ve her şeyin boynu büküktü bu ülkede. Birini bitimsiz özleyip de ona bunu söyleyemeyince, söylesen bile bir şeyin değişmeyeceğini bildiğinde ya da söylememen gerektiğinde baş köşeye oturan o yarım kalmışlık ve bükülen boyunlar... Nerede görsem tanırdım bu sözü. “Özledim ülkesi burası,” dedim içimden. Kafamı kaldırıp ismine baktım, ne yazık; bilmiştim.
Uçsuz bucaksız, sonu gözükmeyen devasa bir ülkede durdum sonra. Görüntü korkunçtu. Güneş uğramıyordu bu ülkeye. Az önce bir savaş bitmiş gibi oluyordu; sonra savaş meydanına dönüyordu etraf yeniden. Saniyeler içinde sonsuz kere tekrarlanıyordu bu savaş döngüsü. “Bu gezegenin en büyük ülkesi burasıdır,” dedi bir ses. Dönüp baktım, bir görevli. “Asırlardır ölçümlenemez bir nüfus artışına sahiptir. Ne yağmur uğrar buraya ne güneş. Hiçbir hava olayı olmaz. Hiçbir şey olmaz hatta. Evren, bu ülkeden ümidini kesmiştir. Evrenin yok saydığı tek ülke burasıdır.” Derin bir nefes aldım. Yumru. Ukde. Biliyorum. Adım gibi biliyorum bu ülkenin adını. Yine de yanılmak istedim. İsme baktım: “Seni Seviyorum” yazıyordu.

“Seni Seviyorum; asırlardır söylenmemiş sözlerin en büyüğü,” diye yanıt verdim görevliye. “Ama ya Seni Seviyorum’ları ezberleyip başkalarını o histen mahrum bırakanlar. Onlar için bir ülkeniz var mı?” Yüzüne baktım, ses yoktu. Çünkü onlar için soluklanabilecekleri bir ülke bile yoktu.
Seni Seviyorum; bu yüzden asırlardır “Ukde”nin diğer adı. Mırıldandım: “Seni seviyorum ve bunu sana söyleyemediğim için evren beni yok sayacak.”
[[YB=2]] [[/YB]]


Resul Altınöz hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Resul Altınöz kimdir?
Merhaba ben Resul. Kocaeli Üniversitesi Türkçe öğretmenliği 3. sınıf öğrencisiyim. Edebiyatla ilgileniyorum. Edebiyat benim için nefes alma sebebi. Edebiyat işim, edebiyat aşım. Çokca okur, fazlaca yazarım. Daha önce birkaç internet sitesinde, çeşitli dergilerde pek çok yazı yazdım. Şu an ise burada sizlerleyim.

Etkilendiği Yazarlar:
İskender Pala, Cemal Süreya, Tezer Özlü, Turgut Uyar

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.