Asıl Yetenek Kim

[[K]] [[/K]][[I]] [[/I]]Televizyonlarda bir iki senedir, bildiğiniz gibi, ''Yetenek Sizsiniz'' adlı show proğramı ve yarışma türü bir izlence var. Bir sürü değerli arkadaş sesinin güzelliğinden tutunda sihirbazlığa kadar, elinde avucunda hangi yeteneği varsa millete gösteriyor. Aralarında çok üstün yeteneklere sahip olanlar olduğu gibi, saçma sapan şeyler yapıp milleti kendine güldürenlerde var.
İzniniz olursa eğer, ben de milletimin üstün yetenekli insanlarını gözlerinizin önüne sereyim. Altıyüzlira civarında asgari ücret alıp, ailesini bu ücret ile geçindirmeye çalışan bir işçi, sorarım size bu vatandaşlardan daha mı az yetenekli? Daha bitmediiii durun bakalım. Devlet dairesinde basit bir memur olup da üçyüzmilyarlık villlada oturan, aynı zamanda altında son model mersedesi olan bir memurmu bunlardan daha az yetenekli?
Adam parayı herkesin önünde yakıyor, ıslatıyor, sonrada başka bir yerden ortaya çıkarıyor. Hıh!!!O da yetenek mi sanki. Bizim kodamanlar onun gibi binlerce milyonlarca doları, euro'yu bir dakka da buhar ediyor kaybediyorlarda, dünyanın herhangi bir ülkesinde parayı kimse bulamıyor.
Yine yetenekli arkadaşlardan biri, ipin üstünde dengeli bir şekilde yürümeye çalışıyor. Allahaşkına o da yetenek mi? Gelsinde bizim çukur dolu, bir sürü engeller ile dolu caddelerimizde, sokaklarımızda yürüsünde görelim.
Bazısıda taklit hastası kendini o yönde geliştirmiş. Eski başbakanlarımızın, ya da komedi oyuncularımızın taklidini yapıyorlar. Onların taklidini zaten hergün, çocuklarda yapıyor çok zor birşey değil onları taklit etmek. Başımızda yeteneksiz yöneticiler olduğu müddetçe, taklitleri de, karikatürleri de her zaman yapıla gelecektir. Gırgır dergisinin dünyanın sayılı dergilerinden biri olduğu dönemi hatırlayın, Türkiye'nin sürekli koalisyonlarla yönetildiği, politik kaosun olduğu, ekonomik krizlerin bol olduğu dönemlerdir...Burada şu sorunun sorulması gerekir. Asıl yetenek kim?Benim memleketimde şu sıralar tek bir yetenek var gibi gözüküyor. Mehmetçik ve onun değerli komutanları... Bütün insafsız saldırılara karşı cansiperane görev yapıyorlar vatan savunmasında. Bilgi ve yetenekleri üst düzey, en azından Ergenekon'un eski bir Türk Destanı olduğunu iyi biliyorlar...


Ahmet Zeytinci hakkındaki bilgilerin basılmasını istiyorum.
Eğer basılmamasını istiyorsanız tıklayın.

  Ahmet Zeytinci kimdir?
1961 Ankara'da başlayıp devam eden bir hayat. İlk ortaokul, lise ve iki yıllık bir üniversite deneyimi, ticaret hayatı Ankara'da iki tane aslan gibi evlat biri dişi biri erkek aslan olmak üzere hayat mutlu bir şekilde akıp gidiyor. Biraz şiir, biraz öykü ve denemelerin sıcaklığında...

Etkilendiği Yazarlar:
Nazım Hikmet, Aziz Nesin, Erich Fromm

 


Bu yazıyı basmak istiyorum.

İzEdebiyat'da yayınlanmakta olan bütün yazılar, telif hakları yasalarınca korunmaktadır. Tümü yazarlarının ya da telif hakkı sahiplerinin izniyle sitemizde yer almaktadır. Tüm yazılardan birinci dereceden sayfa düzenleyicileri sorumludur. Ayrıntılı bilgi icin Yasallık bölümüne bkz.

Yazarların izni olmaksızın sitede yer alan metinlerin —kısa alıntı ve tanıtımlar dışında— herhangi bir biçimde basılmaması/yayınlanmaması önemle rica olunur.

© 2000-2002, İzlenim.com - Tüm hakları saklıdır.